Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle       ENGLISH
 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

Karadeniz kültürü, karadenizliler, Lazlar

Neden Karalahana.com?

 KARADENİZ MÜZİK

 KARADENİZ TARİH

 KİM KİMDİR

 

 

 

 KARADENİZ FORUM

 EDİTÖRDEN

KARADENİZ GAZETELERİ

Tüm Karadeniz Gazeteleri ve Karadeniz Televizyonlarına tek bir sayfadan ulaşın

 

 

LİNKLER

 ARTVİN SİTELERİ

 ORDU SİTELERİ

 BAYBURT SİTELERİ

 SİNOP SİTELERİ

 KARADENİZ BÖLGESİ

KARADENİZ HABER

 

Hemşinliler Ermenistan'da Ermenistan hemşin tarihi konferansı

Yazı Dizisi: Hemşinliler Ermenistan'da

 1. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

 2. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

3. Hemşinliler konferansı

Türk Halk Oyunları

A  - B - C - Ç - D  - E - F - G - H - I - İ - K - L - M N  - O - P - R - S - Ş - T - U  - V - Y - Z

Dost Siteler
lahana önemli linkler türkçe siteler dizini
lahana önemli linkler türkçe siteler dizini

Karalahana'yı beğendiniz mi?


 Karmate ile Karadeniz Müziğine yeni bir soluk geliyor

Karmate laz müzik grubu Karadeniz müzikleri

Karmate ile Karadeniz Müziğine yeni bir soluk geliyor

Fatih Sultan Kar

20 Mayıs 2009 tarihinde Kalan Müzik etiketi ile çıkacak olan Karmate’nin Nani isimli albümünde Türkçe,  Lazca, Gürcüce, Ermenice, Rumca ezgilerin yer alıyor ve albüm ezgilerin kardeşliğine vurgu yapıyor

Karadenizli halk ozanlarının sandıklarda saklı kalmış tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtları Karmate ile gün ışığına çıkıyor.

Usta sesler destek verdi

20 Mayıs 2009 tarihinde müzikseverlerin beğenisine sunulacak olan Karmate’nin Nani isimli albümünde on iki eser yar alıyor. Albüme Şevval Sam, İsmail Hakkı Demircioğlu, Efkan Şeşen, Bayar Şahin ,Erdal Bayrakoğlu, Fatih Yaşar, Fatih Reyhan, Aydoğan Topal,Yasemin, Eylül Duru, Harun  Topaloğlu ve Yaşar Kabaosmanoğlu vollerleri ile renk katıyor.

Karmate üretimi, paylaşımı ve emeği simgeliyor

Karmate (karmaûe) , Lazca’da su değirmeni anlamına geliyor ve üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgeliyor. Karmate Grubu üyeleri de üretim, paylaşım ve melodileri yeniden harmanlayıp öğüterek geniş kitlelere ulaştırmak amacı ile yola çıkmış. ''Karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek, özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir'' diyen KARMATE, akustik enstrümanlarla hassas yapılarını bozmadan yorumluyor

armate’nin Nani isimli albümünde Türkçe,  Lazca, Gürcüce, Ermenice, Rumca ezgiler

Albüm Kalan Müzik etiketi ile çıkıyor

Resul DİNDAR ( Vokal ), Oktay ÜST ( Kemençe, Vokal ), İsmail AVCI İsmanaşi ( Tulum ), Gökhan ÖZKAN ( Akordion, Vokal, Muhterem SUR ( Buzuki, Lavta, Bağlama ), Eshat ALPKAYA - Aliş ( Klasik Gitar ), Yıldırım YALÇINKAYA ( Bas Gitar ) ve Ömür ARSLAN ( Perküsyon ) dan oluşan Karmate Grubu’nun albümü Kalan müzik etiketi ile çıkıyor.

Karmate’ni Nani isimli albümünde yer alan eserler

 Başındaki çember( Vokal : Sevval Sam ), Kara duman ( Vokaller :  İsmail Hakkı Demircioğlu, Yaşar Kabaosmanoğlu, Fatih Yaşar, Aydoğan Topal, Yasemin, Eylül Duru ) , Atma türkü (  Vokaller : Efkan Şeşen, Erdal Bayrakoğlu, Bayar Şahin, Fatih Reyhan ), Lazuri Nani ‘Lazca Ninni’ ( Vokal : Şevval Sam ), Vardalı ( Vokaller : Aydoğan Topal, Harun  Topaloğlu ); Yayla Çiçeği, Ninnay Gülüm ,  Atabarı ( Vokal : Efkan Şeşen ), Gene aldı bi merak  ( Yorumlayan : Şevval Sam ),  Skan Maskvama, Senin güzelliğin, Ayna ayna ellere, Sular akar doldurur ( Vokal : İsmail Hakkı Demircioğlu

 

Nani ismini taşıyan albümün  prodüktörlüğünü Hasan SALTIK yaparken , İsmail Hakkı Demircioğlu, Erdal Bayrakoğlu, Bayar Şahin, Şevval Sam, Engin Arslan, Osman Aktaş, Müslüm Karaduman, İberya Özkan, Kenan Yaşar, Yaşar Kabaosmanoğlu, Stilianos Flikos, Aydoğan Topal, Harun Topaloğlu, Fatih Yaşar, Fatih Reyhan, Ömer Aykut, Eylül Duru, Yasemin Kuru, Behçet Türkekul, Tamer Baki Küçükada, Tuncay Korkmaz, Alpaslan Türer, Mahir Kesgin, Mehmet Yöntem gibi sanatçı dostları  da Karmate’nin  bu güzel çalışmasına vokalleri ve enstrümanlarıyla destek verdiler..

 

Karmate ayrıca  Laz kültürüne katkılarıyla bilinen İsmail Avcı Bucaklişi’nın Arşivinden yararlandı.

Melodiler kardeştir

Uzun bir süredir sahnelerde sergiledikleri canlı performansları ile dikkat çeken Grup Karmate Karadenizli halk ozanlarının sandıklarda saklı kalmış tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını bir albümde bir araya getirdi. Türkçe, Lazca, Gürcüce, Ermenice, Rumca ezgilerin yer aldığı albüm Karadeniz müziğine yeni bir soluk getirecek.

Karmate nani albüm kapağı


Karmate - Kara Duman

Album Sarkilari
Karmate – 01 – Basundaki Çemberun.mp3
Karmate – 02 – Kara Duman.mp3
Karmate – 03 – Atma Türkü.mp3
Karmate – 04 – Lazuri Nani.mp3
Karmate – 05 – Vardali.mp3
Karmate – 06 – Yayla Çiçegi.mp3
Karmate – 07 – Ninnay Gülüm.mp3
Karmate – 08 – Atabari.mp3
Karmate – 09 – Gene Aldi Bi Merak.mp3
Karmate – 10 – Skan Maskvama.mp3
Karmate – 11 – Ayna Ayna.mp3
Karmate – 12 – Sular Akar Doldurur.mp3
Karmate – 13 – Shen Maxvel.mp3
Karmate – 14 – Potpori – Gza Kaide-Moxti Do Dugunisa-Yesili Kamiyoni.mp3

KARMATE NEDİR?
Karmate (karmaûe) , Lazca’da su değirmeni demektir.
Üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgeler. Bu değerleri bünyesinde barındıran bir müzik grubunun almış olduğu en anlamlı isim olması yönüyle de önem taşımaktadır KARMATE adı.

MELODİLERİ ÖĞÜTEN GRUP
Grup Karadeniz'de yaşayan çeşitli kültürlerin dillerinden ezgiler seslendirmektedir. Karmate grubu, Karadeniz Kültürünü insanlara tanıtmayı, unutulmasını önlemeyi ve çeşitli coğrafyalara ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu düşüncelerle bütünleşmiş olan müzisyenlerin samimi birliktelikleri üretimin her daim varolduğu, emeğin öğütüldüğü ve karşılıksız yardımlaşmanın temsilcisi olan Karmate nin her alandaki sağlam duruşuna önemli katkısını ortaya koymaktadır.

Melodileri öğüten Karmate bunun yanı sıra var olan doğa katliamlarına karşı bir duruş oluşturmakta ve doğa katliamlarına sadece Karadeniz düzleminde bakılmaması,yaşanılabilir bir dünya için tüm insanlığın bu konuda gerekli bilinci kazanması gerektiği düşüncesini de yine değirmen de öğütmektedir.Karmate, müzikteki algılayışını emek, daima ileriye yönelik bir üretim,her alanda duyarlılık ve dinleyicide bilinç uyandırma temelleri üzerine kuruyor.

''Karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek, özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir'' diyen Karmate, tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını, Karadenizli halk ozanlarının ezgilerini (Türkçe, Lazca, Megrelce, Gürcüce,Hemşince,Rumca... ) gün ışığına çıkarmayı, bu melodileri yeniden harmanlayıp öğüterek akustik enstrumanlarla hassas yapılarını bozmadan evrensel boyutta sizlere sunmayı kendine bir hedef olarak koyuyor.

Karmate nin yozlaştırılan kültürleri,dilleri beraberinde gelen melodileri özüyle yaşatmak için çabalayan haklı duruşları,sayesinde donandığı coğrafya ve kültürüne olan bağlılığının önemli bir göstergesidir ki Karmate nin benimsediği bu doğrultu müzikteki ilerleyişini aydınlatmaya ve güçlendirmeye yetmektedir.

Karmate; dillere, kültürlere sahip çıkıldığında ve yarınlara daha da güçlendirerek taşınması başarıldığında,onları yok etmeye çalışanların karşısında asıl tehdit oluşturulacağı inancını benimsemektedir ve bu inancı daima canlı tutmaktadır.

Grup Üyeleri:
Resul Dindar (Vokal)
İsmail Avcı İsmanaşi (Tulum)
Oktay Üst (Kemençe-Vokal)
Gökhan Özkan (Akordion-Vokal-Panduri)
Muhterem Sur (Buzuki-Lavta-Baglamadaki)
Ali Yıldız ''ALİŞ'' ( Klasik Gitar )
Yıldırım Yalçınkaya (Akustik Bas)
Ömür Arslan (Perküsyon)

Bu sayfayı beğendiniz mi?


 
TURKEY BLACK SEA (PONTIC) REGION TRAVEL GUIDE

ENGLISH

TURKEY BLACK SEA (PONTIC) REGION TRAVEL GUIDE, CULTURE, FOLKLORE, TRAVEL TIPS, HISTORY, COUSINE, HOTELS, TRABZON, RIZE ...

Karalahana Bağımsız Karadeniz Gazetesi'nden makaleler: Karadeniz Bölgesi haberleri

         

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır