Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle  ENGLISH

karalahana karadeniz gazete, karadeniz gazetesi, karadeniz haber
Yukardaki logoyu tıklayarak Bağımsız Karadeniz Gazetesini okuyabilirsiniz.

Önemli linkler, gazete oku, tv seyret
 Dünyanın tüm televizyonlarını Canlı seyretmek, tüm gazeteleri tek bir sayfadan okuyabilmek için önemlilinkler.com
www.lahana.org
sitesini sık kullanılanlara ekleyin.


KARADENİZ FOTOĞRAFLARI
Deeğerli Lahana forum üyeleri
Karadeniz fotoğraflarınızı  galerimizde otomatik olarak yayınlayabilirsiniz.
TIKLAYIN

KARALAHANA DA YAZAR OLUN


Yazılarınızı yayınlamamız için bzie gönderebilirsiniz

Fatih sultan Kar Likapanın moruna, Rize’nin yeşiline

Likapanın moruna, Rize’nin yeşiline

 

Fatih Sultan Kar şiirlerini “Likapanın moruna, Rize’nin yeşiline” isimli bir kitapta bir araya getirdi.

 

Araştırmacı – yazar Fatih Sultan Kar’ın bu güne kadar yazdığı şiirlerden oluşan bir seçkiden“Likapanın moruna, Rize’nin yeşiline” isimli çıktı.

 

Sentez Ajans etiketi ile yayınlanan kitabında Rize ve memleket üzerine şiirlere ağırlık veren Fatih Sultan Kar şiirlerini “Memlekete güzelleme” olarak niteliyor ve kitabının ön sözünde şu duygulara yer veriyor : “Şiir, duygularımızın dilidir. Bir rengin, ahengin simgesidir. Şair, bu ahengi vücuda getirirken bir bakıştan, bir gülüşten, bir seslenişten beslendiği gibi bir yeşilden, bir pembeden, bir eflatundan da ilham alabilir. Göz pınarlarında biriktirdiği yaşları her an toprağa boşaltacak gibi duran bulutlarıyla yağmur ülkesi olarak nam salan Rize bir şaire tarifsiz lezzette  sofralar sunar. Ziraat Bahçesi ya da Kale’de, bir bardak ince bellide yudumlanacak çay tadındadır manzara. Karadeniz hiçbir zaman çarşaf gibi serilmez ayaklarınıza. O hep hırçındır, delidir, coşkundur. İnsanı, doğası, deresi, balığı gibi.

 

 

“ Hamsin lahanan var, yeşil çayın var

Mutluluğumda çok büyük payın var

Sensiz geniş dünya bana gelir dar

Sen Baba Reis’ten yadigar bize

Güzel insanlara mekansın Rize

 

Aşk ile bakarım sana Kale’den

Senin hasretindir beni  del'eden

Sevgini örmüşsün yüreğimize

Hayatın, sevdanın adısın Rize

 

 

 

İşte böyle yanık bir sevdadır zümrüt Rize. Yıllar boyu hatıralara, şiirlere sızmıştır yeşili. Şiir yazmaya çocuk yaşlarımda başladım, Rize’nin Ketenli Köyü’nde. Zamanla demet yaptım onları. Bu demetten birkaç rengi sizlere sunma imkanını buldum”

 

 

“Likapanın moruna, Rize’nin yeşiline” isimli kitapta yer alan Fatih Sultan Kar’a ait şiirlerden bir şiir :

 

Yine hayalimde sen varsın Rize’m

Anılarla dolu çay bahçelerin
Gelin gibi süslü senin her yerin
Silinmez gönlümden asla izlerin
Yine hayalimde sen varsın Rize’m

Bütün yorgunluğu giderir çayın
Mutluluğumda çok büyüktür payın
Yağmurla geçse de on iki ayın
Yine hayalimde sen varsın Rize’m

Ayder’e çıkıp da muhlama yesem
Çalsa tulum, ben de türkü söylesem
Şöyle kral gibi bir çay demlesem
Yine hayalimde sen varsın Rize’m

Sende anam babam, sende ocağım
Sende geçti benim en güzel çağım
Sensin şiirimde ilham kaynağım
Yine hayalimde sen varsın Rize’m

 


 

Antik Çağlarda Doğu Karadeniz, Ahmet Mican Zehiroğlu  kitap,KITAP,kitab,kitapözet,kitapkurdu,mevlana,kitapevi,book,sahaf,e-commerce, Turkish, publisher, kütüphane, yazarlar,yayinevi,kültür,edebiyat,sabetay,islam,kutuphane,Kpss,oks,Soner Yalçın,İskender Pala,Yalçın Küçük, necip fazıl kısakürek, orhan pamuk, ismet özel,matematik,turkish,türkiye,turkey,visualbasic,delphi,asp,bulmaca,e-book, müzik, music,chat, sohbet,tarih,psikoloji,history,istanbul,iktisat,hukuk,ekonomi,isletme,bilgisayar,muslim,kuran,din,religion, kelam, akaid, Karadeniz, Trabzon, hemşin,  Türkçe, türkiye, satın al, alışveriş
kitab, kitap, kitap tanıtımı, Gurbet Pastası: Hemşinliler Göç ve Pastacılık lazca lazuri laz tarihi uzungöl, sümela manastırı, iletişim Yayınları Laz, Lazika, Uğur Biryol Kolhida, Kolheti, Lazia, Lazistan, Lazistan Sancağı, Teani, Tçaneti, Megrel, Megrelya, Samegrelo, Zan, Gürcü, İberya, Kartli, Gürcüstan, Abhaz, Abaza, Abhazya, Abazistan, Apxazeti, Gurya uzungöl, Karadeniz seyahat rehberi doğu karadeniz bölgesi, karadeniz bolgesi, karadeniz bölgesi hakkında, kültürü, resimleri, tarihi, karadeniz bölgesi tarihi yerler, yemekleri, dağlar,haritası, iklimi, illeri, karadeniz bölgesinin tarihi ve turistik yerleri, gezi, gelenekleri, halkları, Lazca, lazlar, kıyafetleri,manileri, otelleri, mp3, indir, mp3leri, müzik, mutfağı, pide, seyahat, siteleri, sanatçıları, turu, tulum,kemençe, turizm, yalaları, türkü, trabzonspor, www karadeniz, video, şarkıları, karadenizin tarihi mekanları, yerleri, rizenin tarihi, samsun,ordu, giresun,pontus, rumca, çaykara, hemşin,lazuri, kürt, türk,türkiye, Kemençe, Horon, müzikleri,fotoğrafları, Karadeniz mp3, Folklor, halkbilim, karalahana, karadeniz, trabzon, karadeniz müzikleri, rize, artvin, giresun, gümüşhane, ordu, trebizond, trapezounta, pontos, kemençe, mp3, müzik, wallpapers, horon, pontus, blacksea, sürmene, maçka, tirebolu, arhavi, lazca, lazuri, hemşin, horon, mp3, kemençe, lazca, rumca, müzik, akçaabat, halkbilim, trabzon, folklor, horon, fotoğraf, fıkra, Karadeniz haber, yerel haber, İller, köy haberleri, trabzon haberleri, şehir, kent, ilçe, köy, kasaba, belde, devlet, siyaset, politika, ekonomi, sağlık, yerel, bölgesel, haber, memleket,İstanbul, istanbul, Istanbul, İstanbul Valiliği, Valilik, Vali, Vilayet, Kamu, Devlet, Portal, Anakapı, Basın, Basın Bülteni, İhbar, Şikayet, İhale, İhaleler, Duyuru, Duyurular, Telefon Rehberi, Halk Kılavuzu, e-Devlet, ülke, yazar, gazeteci, sporcu, avukat, eczane, doktor, polis, emniyet müdürü, belediye, kaymakamlar, kaymakam, valiler, valilik, Marmara, ege, Akdeniz, Karadeniz, iç Anadolu, doğu Anadolu, güneydoğu anadolu, göl, deniz, coğrafya, parti, milletvekili, ilçe başkanı, akp, anap, chp, dyp, mhp, sp, dsp, ip, tkp, dehap, ldp, ödp, emep, il başkanı, cumhurbaşkanı, bakan, başbakan, jandarma, tarih, eğlence, yemek, gezi, derneker, iletişim, ünlüler, meclis, tbmm, kalmak, otel, lokonta, restorant, otobüs, uçak, röportaj, hava durumu, meteoroloji, yağmur, kar, fırtına, yol, bulut, sis, ticaret odası, sanayi odası, borsa, hemşeri, lise, ortaokul, öğrenci, ilkokul, öğretmen, sınıf, çocuk, işçi, çepni,ağasar,şalpazarı, sürmene
     
   

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır