Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle       ENGLISH
 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

Karadeniz kültürü, karadenizliler, Lazlar

Neden Karalahana.com?

 KARADENİZ MÜZİK

 KARADENİZ TARİH

 KİM KİMDİR

 KARADENİZ MUTFAĞI  

 

 

 KARADENİZ FORUM

 EDİTÖRDEN

KARADENİZ GAZETELERİ

Tüm Karadeniz Gazeteleri ve Karadeniz Televizyonlarına tek bir sayfadan ulaşın

 

 

LİNKLER

 ARTVİN SİTELERİ

 ORDU SİTELERİ

 BAYBURT SİTELERİ

 SİNOP SİTELERİ

 KARADENİZ BÖLGESİ

KARADENİZ HABER

 

Hemşinliler Ermenistan'da Ermenistan hemşin tarihi konferansı

Yazı Dizisi: Hemşinliler Ermenistan'da

 1. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

 2. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

3. Hemşinliler konferansı

Türk Halk Oyunları

A  - B - C - Ç - D  - E - F - G - H - I - İ - K - L - M N  - O - P - R - S - Ş - T - U  - V - Y - Z

Folklor ve Mitoloji Sözlüğü

Folklor ve Mitoloji Sözlüğü, yaklaşık yirmi bin maddelik içeriğiyle Türk literatüründe kendi alanının en kapsamlı çalışmasıdır. Ansiklopedik formattaki bu sözlükte kayıp ya da süregelen tüm uygarlıkların folklorik ya da mitolojik öğeleri, paranormal öğeler, modern kültürel kahramanlar, şehir efsaneleri, doğaüstü olaylar, simya, büyü, dinî fenomenler ve yerel kültürlere özgü semboller mitolojiyi ilgilendiren yanlarıyla maddeleştirilmiştir. Çalışma, bugüne dek sıkça işlenen Yunan, Roma, Kelt ve Anglo-Sakson inanç dünyasını eksiksiz ele almasının yanı sıra Asya, Afrika, Amerika ve Okyanusya’nın yerel halklarının az bilinen kültür ve inanç öğelerini; tek ve çok tanrılı dinlerin uygulama, biçim ve sembollerini; Karagöz, Köroğlu, Dede Korkut ve Kral Arthur gibi efsanevi karakterlerin arka plan ve yardımcı unsurlarını ustalıkla tanımlayarak amatör mitoloji tutkunlarından akademisyen yazarlara dek tüm araştırmacıların başvuru kaynağı olmayı amaçlamaktadır.

Folklor ve Mitoloji Sözlüğü

Karadeniz Forumda sıcak Tartışmalara katılın
Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Haberleri
Karadeniz Fotoğrafları, Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Artvin, Samsun, Çay ve fındık, Kaybettiklerimiz, Karadeniz Sağlık sorunları, Çevre Sorunları, Karadeniz Politika
Karadeniz gezi - tatil -turizm
Düzce, Karabük, Rize, Bartın, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Zonguldak, Kastamonu, Ordu, Samsun, Trabzon, Sinop, Tokat, Çorum, Bolu, Artvin, Amasya
Karadenizliler buraya
Avrupadaki Karadenizliler, İstanbullu Karadenizliler, Ankaralı Karadenizliler, Üniversiteli Karadenizliler, Karadeniz Dernekleri
Karadeniz Kültür ve Tarih
Karadeniz Mutfağı, Hemşinliler, Lazlar, Pontus Rumları, Gürcüler, Karadeniz Türkleri
Karadeniz Yerel kelimeler
A, B, C, Ç, D, E, F, G, H, I-İ, K, L, M, N, O, P, R, S-Ş, T, U-Ü, V, Y, Z
Karadeniz horonları
Müzik
Kemençe ve kemençeciler, Tulum ve tulumcular, Kaval ve kavalcılar, Davul zurna, Karadenizli Müzisyenler, Müzik aletleri ve müzik teknolojileri, Atma Türküler
Karadeniz video ve belgeselleri
Siyaset Gündemi
Dünya
Avrupa Birliği Haberleri, ABD Haberleri, Ortadoğu Haberleri, Yunanistan Haberleri, Ermeni Sorunu, Yurtdışındaki Türkler, Rusya Haberleri, Kafkasya Haberleri, Türk devletleri
Türkiye
Doğu-Güneydoğu Anadolu, Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Eğitim Öğretim, Ekonomi, Türk Medyası
İdea Politik
Serbest Kürsü, Kemalizm, Siyasi İslam, Irkçılık - Aşırı Milliyetçilik, Marksizm ve Diyalektik, Gizli Örgütler ve Ezoterik Topluluklar, Milliyetçilik.... 

 
Phytoplankton Blooms in the Black Sea karadeniz plantton patlamaları uygu görüntüsü satellite image
Karadeniz uydu görüntüsü (açık renkler plankton patlamaları)

Karadeniz

 Avrupa ile Asya arasında bir içdeniz olan Karadeniz, SSCB ile Türkiye arasında doğudan batıya doğru uzanır. Bu uzunluk Burgaz ile Poti arasında 1170 km kadardır. Kuzey Güney doğrultusundakşi genişiği batıya gidildikçe artar.Doğuda Rize ile Sohum Kale arasında225 km olan bu genişlik Giresun ile Tuapse arasında 350 kmyi Samsun Kerç arasında 480 kmyi, daha batıda Ereğli ile Odessa arasında 600 km’yi bulur.Yüzölçümü 424000 km2 dir.

Karadeniz’de hem kıyılar çok girintili çıkıntılı değildir, hem de çok ada yoktur. Yalnız Karadeniz’İn bir uzantısı sayılan Azak Denizi’Nin lıyıları çok girintili çıkıntılıdır.

Suları

Karadeniz yılın hemen hemen her mevsiminde çalkantılı ve kaba daşgalı bir denizdir. Her zaman esen kuzey rüzgarları yüzünden özellikle kış aylarında küçük tekneler için büyük tehlikeler yaratır.Kıyılarında kuytu liman bulunmaması nedeniyle bu tehlike fırtınalı havalarda daha da artar. Şimdiye kadar bilinen en derin yeri Kerempe Burnu’Ndan 80 km kadar kuzeyde 2244 metredir.

Karadeniz’de tuzluluk başka denizlere göre çok düşüktür. Bunun nedeni yağışların bolluğu ve birçok büyük akarsuyun bu denize dökülmesidir. Avrupa içlerinden gelen Tuna, Rusya’dan gelen Dnieper, Dniester, Don Türkiye’den çıkan Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak, Çoruh ırmakalrı bu denize dökülür. Orta kesimde tuzluluk binde 18 kadardır. Batıda e kuzeyde bu oran daha da düşer: Romanya ve Bulgaristan kıyılarında binde 1, Odessa körfezinde binde 10, Azak körfezinde binde 11, Taganrok körfezinde binde 7. Tuzluluk dibe doğru gittikçe artar ve en dipte binde 24u bulur.

Akıntılar

Karadeniz’e akan sular buharlaşma ile kaybolan miktardan fazla olduğu için buradan Marmara’ya ve o yolla Akdeniz’e sürekli bir akıntı vardır. İstanbul Boğazı’na doğru olan bu akıntının bir kısmı Boğaz’a girerek üst akıntı olarak akarken bir kısmı da Anadolu kıyısı boyunca doğuya doğru yol alır. Kuzey rüzgarları estiği zaman akıntının hızıo da miktarı da artar.

Ayrıca Kafkasya kıyısında güneyden kuzeye doğru yol alan bir akıntı daha vardır. 

Karadeniz Haritası, Black Sea map

Derinde Zehirli bir deniz

 Karadeniz’de 200 metreden aşağıda hayat yoktur, hiçbir canlı yaşamaz. Oksijen yalnız yüzeydeki su kütlelerindedir , 120 metreden sonra iyice azalır, 200 metreden sonra bğsbğtğn yok olur. Onun yerini kükğrtlğ hidrojen (H2S) alır. Bu zehirli gazın miktarı derinlere doğru gidildikçe artar. Bu gazın, dibe çöken organik maddelerin çürümesinden doğduğu ve denizde dikey akıntılar bulunmaması nedeniyle de değişikliğe uğramadığı sanılıyor. Bu duruma göre Karadeniz’de yalnız 200 metrelik yüzey sularında canlılar yaşar. Karadeniz özellikle balıkalr bakımından zenginidr. Kışın sıcak denizlere göçen birçok balık türü, yazı bıu denizde geirir, kışın deniz soğuyunca sıcak denizlere döner. Uskumru, palamut, torik, kılıç, lüfer, hamsi bunlar arasındadır.

Karadeniz’de sıcaklık da çok farklıdır. Dip sularında sıcaklık genellikle 9 derecedir. Yazın ortalarında yüzey sularında sıcaklık 25 derece olduğu zaman 50 metre derinde 7-8 derece olur. Kışın yüzey suları çok soğur. Hatta dip suları yüzey suyundan daha sıcaktır.Bunun Boğaz yolu ile Akdeniz’den gelen ağır ve tuzlu sıcak sulardan ileri geldiği sanılıyor.

Karadeniz ekoloji, çevre sorunları,  küresel ısınma etkileri

Azak Denizi

Rusya’Nın güzeyinde Kerç Boğazı ile Karadeniz’e bağlı bir iç denizdir. Güney ve batısında Kırım yarımadasında Kırım Yarımadası yer alır. Kerç Boğazı’Nın genişliği 6-8 km kadardır. Çok sığdır. En derin yeri 13 metreyi geçmez. Dökülen akarsular çok olduğundan tuzluluk derecesi yüzde 1 kadardır. Bu yüzden kışın donar. En önemli limanı Rostov’dur.

 Karadeniz arkeolojisi

Karadeniz arkeolojisi, Karadeniz Tufanı

Tufana dair kanıt bulmak isteyen insanlar bir zamanlar Ağrı dağında Nuh’Un gemisinin izini arardı. Bugün ise araştırmacıal, yaklaşık 7500 yıl önce Karadeniz’de büyük bir tufan yaşanmış olabileceğine dair giderek daha çok bulgu elde ediyor.

Yaklaşık 12.000 yıl önce son buzul çağı sona ermek üzereyken Karadeniz bugünkünden daha küçük bir tatlı  su gölüydü. İzleyen bin yıllarda buzullar eridikçe yerküre üzerinde deniz seviyesi de yavaş yavaş ama belirgin bir şekilde yükseldi. Karadeniz’de de su seviyesinin aynı şekilde yükseldiği düşünülüyordu. Oysa artık, günümüzde Boğaziçi’ni oluşturan alanda doğal bir barajın meydana geldiği, kabaran Marmara’Nın suarını bu barajın zaptetmiş olduğu düşünülüyor… Ta ki baraj çöküp günde onbinlerce ton deniz suyu, o dönemlerde 150 mmetre daha aşağıda olan Karadeniz havzasına dolmaya başlayana dek. Aylar süreyle deniz hergün, 1, 5 km kadar karaya ilerlemiş, sonuçta da orada yaşayanalrı iç kesimlere kaçmaya zorlamış olmalı. 1993’te kuzey kıyısı açıklarında tortu katmanı bulup geçmişte burada deniz canlıalrı yaşadığına dair bulgu elde eden, sonuçta da bölgede bir tufan gerçekleştiğini düşünen deniz jeologları William Ryan ve Walter Pitman’In teorisi böyle. Okyanusbilimci Robert Ballard’ın, güney kıyısı yakınlarından, suyun 150 metre altında bir kumsal bulmasıyla bu teori destek kazandı. Tortualr arasında göl kıyılarına özgü kayaçlar ve kabuklar (en eskisi 7800 yıllık olan tatlısı canlıalrına ait kabuklar ve en yenisi 7300 yıllık olan deniz kabukları) bulunması Karadeniz’İn bir tatlı su gölü olduğunu ortaya koyuyor.

Okyanusbilimci Robert Ballard'ın Karadeniz sualtı araştırmasını okuyun: Karadeniz arkeolojisi

karadeniz balik hamsi cevre ekoloji 

Karadeniz çevre konulu makaleler

Karadeniz  (Özhan Öztürk'ün, Karadeniz Ansiklopedisi'nden)

Karadeniz Hamsisi tükenirse

Hamsinin değerlendirilmesindeki sorunlar (Hamsi konulu karikatürler, Nejat Uygur, 1972)

Karadeniz'de balık kalmayacak

Karadeniz Alası (Salmo trutta labrax Pallas, 1811)’nın Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Yumurtlama Alanlarının Durumu

Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Turizm Kurultayı

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu: Fındıklı da satılık su yok...!

Kayacık (Kizirnos) Köyü de HES İstemiyor 2 Bin 200 Metre’de HES Protestosu

Karadeniz’in ölüm-kalım savaşı: Mnemiopsis - Taraklı deniz anası istilası

Karadeniz nasıl kurtulur

Karadeniz hamsisi  (Engraulis encrasicolus ponticus )

Karadeniz ve Akdeniz'in oluşum teorileri

Karadeniz’in Hazar Denizi ve Akdeniz’le ilişkisi

Karadeniz’in dibindeki servet: Metan hidrat kristalleri

Nuh Tufanı Karadeniz'de olmadı (mı?)

Karadeniz Sahil Yolunun öyküsü

Karadeniz

Karadeniz ve çevre

 Karadeniz, Pontus Euxinus, Πόντος Εύξεινος (antik Karadeniz haritası)

 KARADENİZ DENİZ KİRLİLİĞİN DURUMU

 KARADENİZ BÖLGESİ'NİN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

 KARADENİZ BÖLGESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 Karadeniz Bölgesi coğrafi özellikler

Karasu Kumulu ve Termik Santral

Bilinçsiz avlanma Karadeniz'de balık bırakmadı

 Karadeniz'i kurtarmak için Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu

Karadeniz'de Küresel ısınmanın sonuçları

Karadeniz Haberleri

Cihan Eren Sahil Yoluna kurban gitti

Fırtına Deresinde tehlike sürüyor

Karadeniz sahil yolunda Kepçe hukukuna devam

Doğu Karadeniz insanının sel ve heyelan ile imtihanı ,

Karadeniz bölgesi ve turizm, Karadeniz gezisi notları

Karadeniz hızla kirleniyor

Karadeniz kültürü kayboluyor

 

 
 


        

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır