Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle       ENGLISH
 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

Karadeniz kültürü, karadenizliler, Lazlar

Neden Karalahana.com?

 KARADENİZ MÜZİK

 KARADENİZ TARİH

 KİM KİMDİR

 

 

 

 KARADENİZ FORUM

 EDİTÖRDEN

KARADENİZ GAZETELERİ

Tüm Karadeniz Gazeteleri ve Karadeniz Televizyonlarına tek bir sayfadan ulaşın

 

 

LİNKLER

 ARTVİN SİTELERİ

 ORDU SİTELERİ

 BAYBURT SİTELERİ

 SİNOP SİTELERİ

 KARADENİZ BÖLGESİ

KARADENİZ HABER

 

Hemşinliler Ermenistan'da Ermenistan hemşin tarihi konferansı

Yazı Dizisi: Hemşinliler Ermenistan'da

 1. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

 2. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

3. Hemşinliler konferansı

Türk Halk Oyunları

A  - B - C - Ç - D  - E - F - G - H - I - İ - K - L - M N  - O - P - R - S - Ş - T - U  - V - Y - Z

Karadeniz Folkloru

Cinler ve periler cincilik cin hikayeleri cin çarpması

Cinler ve periler

Cadılar ve cadılık

Halk kültürü araştırmacısı Süleyman Kazmaz’a armağan kitap hazırlandı…
Halk kültürü araştırmacısı Süleyman Kazmaz’a armağan kitap hazırlandı…

Halk kültürü araştırmacısı Süleyman Kazmaz’a armağan kitap hazırlandı…
Pazar’ın Kadınlar Pazarı

 Burada herşey anne eli değmiş gibi!

 

Pazar’ın Kadınlar Pazarı

 Yazı: Filiz Acar

 

Hayatı nakışlayan eller yine iş başında. Rize’nin Pazar (Atina) ilçesinde Laz kadınları, yörede eski ve yaygın bir gelenek olan “Kadınlar pazarı” geleneğini günümüzde de sürdürüyor. Gelen müşterilere her zaman zengin ve renkli görüntüler sunan pazarda tereyağından mısır ununa, kabaktan karayemişe, turşudan üzüm pekmezine pek çok ürün bulmak mümkün. Satılan ürünler mevsime göre farklılık gösterse de dört mevsimin iki değişmeyeni var: Tereyağı ve peynir. 

 Pazar’ın Kadınlar Pazarı

Kadınlar pazarı, ilçenin doğusunda akan Atina deresine paralel kurulan meyve sebze pazarının girişinde yer alıyor. Kadınlar, her pazartesi-perşembe (yöresel deyimle xaft’a) günü kendi elleriyle hazırladıkları tereyağı, peynir, çökelek (minci) gibi hayvansal gıdaların yanında bahçelerinde yetiştirdikleri meyve, sebze, tohum, fide gibi ürünleri de sergiliyor. Bölgenin bol yağış almasını göz önüne alan Belediye, önlem olarak pazarın bu bölümünü üstü kapalı hale getirmiş.  Gün içerisinde alışverişe gelenleri güler yüz ve sempatiyle karşılayan kadınlar, akşam tekrar köylerine dönüyor.

 Pazar’ın Kadınlar Pazarı

Yaygın olarak; Pazar’a bağlı Sessizdere (P’ap’ilati), Papatya (P’ap’ati), Elmalık (K’uzik’a), Kocaköprü (Xort’i), Yemişli (İlastasi) ve Kesikköprü (Xudisa) köylerinden, ellerindeki ürünleri satmak için gelen kadınlarla memleketlerinden uzakta yaşayan gurbetçilerin buluşma noktası olan Kadınlar pazarı, son yıllarda bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için de farklı bir alternatif oluşturuyor. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, tamamen doğal yollarla üretilen bu bildik tatlara yöre insanı da büyük ilgi gösteriyor.

 Pazar’ın Kadınlar Pazarı

Geçmişte, çay tarımının yaygınlık kazanmadığı 1940’lı, 50’li yıllarda çocuklarının okul masraflarını karşılamak, kalem defter alabilmek için annelerin odun kömürü sattığı Kadınlar pazarında, bugün daha farklı telaşlar yaşanıyor. Bölge insanı her ne kadar değişen yaşam koşullarıyla birlikte yeni tüketim alışkanlıkları edinmiş de olsa tez canlı ve telaşlı tavırlarını aynen sürdürüyor. Pazar, adım atıldığı andan itibaren cıvıl cıvıl neşesiyle insanı kendine çekiyor.

 

 

TURKEY BLACK SEA (PONTIC) REGION TRAVEL GUIDE

ENGLISH

TURKEY BLACK SEA (PONTIC) REGION TRAVEL GUIDE, CULTURE, FOLKLORE, TRAVEL TIPS, HISTORY, COUSINE, HOTELS, TRABZON, RIZE ...

Karalahana Bağımsız Karadeniz Gazetesi'nden makaleler: Karadeniz Bölgesi haberleri

 

 

Folklor ve Mitoloji Sözlüğü

Folklor ve Mitoloji Sözlüğü, yaklaşık yirmi bin maddelik içeriğiyle Türk literatüründe kendi alanının en kapsamlı çalışmasıdır. Ansiklopedik formattaki bu sözlükte kayıp ya da süregelen tüm uygarlıkların folklorik ya da mitolojik öğeleri, paranormal öğeler, modern kültürel kahramanlar, şehir efsaneleri, doğaüstü olaylar, simya, büyü, dinî fenomenler ve yerel kültürlere özgü semboller mitolojiyi ilgilendiren yanlarıyla maddeleştirilmiştir. Çalışma, bugüne dek sıkça işlenen Yunan, Roma, Kelt ve Anglo-Sakson inanç dünyasını eksiksiz ele almasının yanı sıra Asya, Afrika, Amerika ve Okyanusya’nın yerel halklarının az bilinen kültür ve inanç öğelerini; tek ve çok tanrılı dinlerin uygulama, biçim ve sembollerini; Karagöz, Köroğlu, Dede Korkut ve Kral Arthur gibi efsanevi karakterlerin arka plan ve yardımcı unsurlarını ustalıkla tanımlayarak amatör mitoloji tutkunlarından akademisyen yazarlara dek tüm araştırmacıların başvuru kaynağı olmayı amaçlamaktadır.

Eski Yunan Uygarlığı, Antik Yunanistan

 Eski Yunan Uygarlığı Selçuklular

     Çay, Türkiye'de en çok tüketilen içeceklerden biri. Ancak çayın sofralara nasıl ulaştığını yöre insanları dışında pek bilen yok. İnce Belin Buğusu: Çay belgeselinin yönetmeni İsmail Şahinbaş ile konuştuk.  Çay Belgeseli söyleşisi

Lazca - Türkçe Sözlük

Lazuri - Turkuli Nenapuna

İsmail A. Bucaklişi & Hasan Uzunhasanoğlu. Lazca - Türkçe sözlük'ün tamamı alfabetik olarak word dosyası olarak indirilebilir.

A l B l C l Ç l Ç'l D l E l F l G l Ğ l H l İ l J l K l K'l Ll M l N l O l P l P' l Q l R l S l Ş l Tl T' l U l V l X l Y l Z l Z'l 3 l 3' l Lazca filller l

        

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır