Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle  ENGLISH
 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

 

 

 MÜZİK

 TARİH

 KİM KİMDİR

 

 

 

 KARADENİZ FORUM

 EDİTÖRDEN

 AJANDA

KARADENİZ GAZETELERİ

 

LİNKLER

 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

 

DOSTLAR


karalahana karadeniz gazete, karadeniz gazetesi, karadeniz haber
Yukardaki logoyu tıklayarak Bağımsız Karadeniz Gazetesini okuyabilirsiniz.

Önemli linkler, gazete oku, tv seyret
 Dünyanın tüm televizyonlarını Canlı seyretmek, tüm gazeteleri tek bir sayfadan okuyabilmek için önemlilinkler.com
www.lahana.org
sitesini sık kullanılanlara ekleyin.


KARADENİZ FOTOĞRAFLARI
Deeğerli Lahana forum üyeleri
Karadeniz fotoğraflarınızı  galerimizde otomatik olarak yayınlayabilirsiniz.
TIKLAYIN

KARALAHANA DA YAZAR OLUN


Yazılarınızı yayınlamamız için bize gönderebilirsiniz

 

Artvin atabarı ata barı Ermeni barı artvin halk oyunları

Artvin Barı mı? Ata barı mı? Ermeni Barı mı?

Artvin'in ünü yurt çapına yayılmış Atabarı'nın, Ermeniler'e ait bir bar olduğu iddia edildi. İşte 72 yaşındaki folklorcu Nezahat Sezgin'in iddiaları!Artvin'de oturan 72 yaşındaki folklorcu Nezahat Sezgin, Atatürk ile birlikte oynayan folklor ekibindeki Hüseyin Tanto ve ekibinde akordeon çalan babası Murat Coşkun'un anlattıklarına dayanarak, "Atatürk, Artvin ekibinin oynayacağı oyunlar içersindeki Ermeni Barı adını duyunca rahatsız olmuş. 'Oyun güzel ama, adını beğenmedim' demiş. Bunun üzerine Hüseyin Tanto da, 'Paşam müsaade ederseniz oyunun adını Atabarı yapalım' demiş. Böylece Ermeni Barı Atabarı oldu" dedi.


Atabarı oyununun, Ermeni Barı olduğunu, Artvin'de yaşayan her yaşlı insanın bildiğini, hatta barın müzik ve sözlerinin de bilindiğini iddia eden Nezahat Sezgin, bugün çalınan Atabarı'nın notalarının ve figürlerinin değişikliğe uğradığını, bazı köylerde yaşlı insanların gerçek Atabarı'nı oynamayı sürdüğünü öne sürdü. Nezahat Sezgin, "Ben kendimi bildim bileli folklorcuyum. Müzisyen bir ailenin çocuğuyum. Babam ve amcam müzisyendi. Artvin'in folklorunu her yerde oynadık. 1947 yılında Ankara'da Karpiç restoranda oynadığımız oyunu İsmet İnönü ve eşi Mevhibe hanım oyunumuzu çok beğendi. İnönü ve eşi beni yanına çağırdı. Bayan İnönü, bana altın bir bilezik hediye etti" diye konuştu.Nezahat Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü:


"1936 yılında 7 Mart, eski adı Çoruh olan Artvin'in kurtuluş gününde ilimizden giden Kadir Çağıl başkanlığındaki folklor ekibi Ankara'da Karpiç restoranda oyunlarını sergiliyor. Burada Artvin ekibinden başka birkaç ekip daha bulunuyor. Giden ekibin içinde isimlerini hatırladığım ekip başkanı Hüseyin Tanto, Ahmet Çevik, İsmail Çevik, tulumcu Hasan Öztürk ve akordeon çalan babam Murat Coşkun yer alıyor. Artvin ekibinin oynayacağı oyunlar anons edilince, oynanacak olan oyunlardan Ermeni Barı'nında ismi de söyleniyor. Locasında oturan Atatürk bu ismi duyunca rahatsız oluyor. Yerinden kalkan Atatürk, Artvin ekibinin bulunduğu locaya geliyor ve burada, 'Oyununuzu çok beğeniyorum. Ben de sizinle birlikte oynayacağım. Yalnız adı hoşuma gitmedi' diyor. Bunun üzerine Hüseyin Tanto da, 'Paşam müsaade ederseniz oyunun adını Atabarı yapmak istiyoruz' diyor. Atatürk de olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermiyor. Rahatsız olmasına rağmen ekiple birlikte figürleri kolay olan Atabarı'nı oynuyor.


Ankara'dan Artvin'e dönmek üzere yola çıkan ekip, Trabzon'a vardıklarında durumu Artvin Valiliği'ne telgrafla bildiriyor. Valilikte bir karar alarak oyunun adını Atabarı olarak değiştiriyor. Bu yalnızca benim iddiam değil. Artvinli hangi yaşlı insana sorsanız bunu bilir."


Nezahat Sezgin, zaman içerisinde figürleri ve müziği değişen Atabarı'nın gerçek notalarının da kendisinde bulunduğunu, bunları Artvin'de kurulması planlanan müzeye bağışlayacağını da sözlerine ekledi.

ibrahim altiparmak atabarı ermani abrı artvin

Artvin'in ünü yurt çapına yayılmış Atabarı'nın, Ermenilere ait bir bar olduğu iddiaları, Artvin'de folklorcuları karşı karşıya getirdi. Artvin'de folklorcu Nezahat Sezgin'in (72) Atabarı'nın, Ermeni Barı olduğunu iddia etmesinin ardından Artvin'de farklı görüşler ortaya çıktı. Atabarı oyununun, Ermeni Barı olduğunu Artvin'de yaşayan her yaşlı insanın bildiğini, hatta barın müzik ve sözlerinin de bilindiğini iddia eden Nezahat Sezgin, bugün çalınan Atabarı'nın notalarının ve figürlerinin değişikliğe uğradığını ileri sürdü.

Nezahat Sezgin, kendini bildi bileli folklorcu olduğunu ve Artvin'in folklorunu her yerde oynadığını söyledi. Sezgin, 1947 yılında Ankara'da Karpiç Restoranda sergiledikleri oyunu dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'nün çok beğendiğini belirterek, "İnönü ve eşi beni yanına çağırdı. Bayan İnönü, bana altın bir bilezik hediye etti" dedi.

Atatürk'ün Atabarı'nın 'eski ismini' beğenmediğini anlatan Coşkun, "7 Mart 1936 yılında, eski adı Çoruh olan Artvin'in kurtuluş gününde ilimizden giden Kadir Çağıl başkanlığındaki folklor ekibi Ankara'da Karpiç Restoranda oyunlarını sergiliyor. Burada Artvin ekibinden başka birkaç ekip daha bulunuyor. Artvin ekibinin oynayacağı oyunlar anons edilirken, Ermeni Barı'nın ismi de söyleniyor. Locasında oturan Atatürk bu ismi duyunca rahatsız oluyor. Yerinden kalkan Atatürk, Artvin ekibinin bulunduğu locaya geliyor ve burada, 'Oyununuzu çok beğeniyorum. Ben de sizinle birlikte oynayacağım. Yalnız adı hoşuma gitmedi' diyor. Bunun üzerine ekipten Hüseyin Tanto da, 'Paşam müsaade ederseniz oyunun adını Atabarı yapmak istiyoruz' diyor. Atatürk de olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap vermiyor. Rahatsız olmasına rağmen ekiple birlikte figürleri kolay olan Atabarı'nı oynuyor. Ankara'dan Artvin'e dönmek üzere yola çıkan ekip, Trabzon'a vardığında durumu Artvin Valiliği'ne telgrafla bildiriyor. Valilik de bir karar alarak oyunun adını Atabarı olarak değiştiriyor. Bu yalnızca benim iddiam değil. Artvinli hangi yaşlı insana sorsanız bunu bilir" diye konuştu.

Ortaya atılan iddialara sert tepki gösteren folklorcu Alı İbrahim Altıparmak ise Artvin yöresine ait 72 çeşit oyunun olduğunu ancak bunu kimse yaşatmadığını dile getirdi. Altıparmak, "Ortaya atılan iddialara ben katılmıyorum. Artvin barına Ata eklenerek Atabarı olmuş. Ermeni Barı ayrıdır. Ben iddialara asla katılmıyorum" diye konuştu.

Ermenilerin şimdi de Türk folkloruna el attığını belirten Artvinli eski folklorculardan Necati Alton ise, "Ermeni meselesi son zamanlarda farklı boyutlara taşınarak gündeme oturtulmaya çalışılıyor. Soykırım iddiaları, toprak talepleri ve şimdi de folklorumuza el attılar. Burada bilen ve bilmeyen kişiler konuşmaya çalışıyor. Sonuç itibarı ile ben Atabarı diye biliyorum ve Atabarı olarak oynadık" şeklinde konuştu.

Artvin Atabarı Dernek üyelerinden ve eski folklorculardan Ahmet Kınalı da Ermeni Barı iddialarını kınadığını söyledi. Kınalı, "İddiaları nefretle kınıyorum bu olayın neden ortaya atıldığını bilemiyorum" dedi.Ata Barı sözleri


Artvin-Yöre Ekibi-Muzaffer Sarısözen

Bahçası Var Bağı Var
Ayvası Var Narı Var
Atamızdan Yadigâr
Bizde Atabarı Var

Uzun Uzun Kamışlar
Ucuni Budamışlar
Benim Ela Gözlümü
Askera Yollamışlar

Ben Bir Uzun Kamışım
Yoluna Dikilmişim
İster Al İster Alma
Arnuva Yazılmışım

Buray Baba Evidur
Tahtaları Kevidur
Çalın Vurun Oynayın
Burası Düğün Yeridur

Atabaridur Bari
Bahçada Gördüm Yarı
Sesledim Ses Vermadi
Ağladı Zarı Zarı


Ayrıca Bak

 Arhavi ilçesi halk oyunları
Artvin halk oyunları
atmaca ve atmacacılık
Bayburt halk oyunları, Bayburt barları
Gümüşhane halk oyunları
Bar, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Artvin, Erzincan barları
 Armeni, Ermeni, ermeniler, ermeni halkı, ermenice, ermeni tarihi,
 PONTOS KÜLTÜRÜ
 PONTOS SORUNU, pontus meselesi
 PONTOS MESELESİ, pontus meselesi
 KARADENİZ UŞAKLARI
Türk halk oyunları alfabetik liste
A  - B - C - Ç - D  - E - F - G - H - I - İ - K - L - MN  - O - P - R - S - Ş - T - U  - V - Y - Z
Karadeniz horonları
 Karadeniz horonları , horan, horom ve hora kelimeleri

 

 

          

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır