Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle  ENGLISH

Keşap coğrafi özellikler

Giresun Keşap Keşap coğrafi özelliklerı

 


Doğal Yapı(Coğrafya)
Keşap'ın Coğrafi konumu; güneybatısında Giresun Merkez ve Dereli, doğu­sunda Espiye, güneydoğusunda ise Yağlıdere ilçeleri yer almaktadır: Doğu, gü­neydoğu ve güneybatı sınırlarını genellikle dağ sırtları belirler.
Yüzölçümü ise 222 km2 'dir.
Yerleşim Bölgeleri:
İlçe; Merkez, Karabulduk ve Yolağzı olmak üzere üç coğrafi bölgeye ayrılır. Va­di yamaçları dışındaki yerleşim yerleri Güneyköy, Kayabaşı, Dokuztepe, Taflancık, Karaisak, Saraycık gibi sırtlardır.
Dağları:
İlçenin en büyük dağı güneyde Geçit ve Erköy arasındaki Karadağ'dır. Denize paralel bir görünüm seyreden bu dağın ortalama yüksekliği 1200 m'dir.
Kuzeydoğuda Ocak, Bozarı, Armelit, doğuda Sancaklı, Töngel ve Topgediği, ortada Demirci ve Evliya, güneyde Kabak tepeleri ilçenin önemli tepeleridir. Bunlar,dan Bayramşah köyü üstündeki Armelit tepesi 622 m., Çakırlı köyü üstündeki Töngel tepesi 616 m., Yünlüce köyü üstündeki Topgediği tepesi ise 692 m. yük­sekliktedir.
Dereler:
Keşap sınırları içinde küçüklü büyüklü birçok dere vardır. Batıdan doğuya doğ­ru denize dökülen dereler, Kargın, Dutyalısı, Taflan, Keşiş, Keşap, Torağzı, Kömür­lük (Kabaldar), Yolağzı, Killik, Demirci, Kalecik ve Değirmenağzı dereleridir.
İklim:
Keşap'ta yazlar sıcak, kışlar ılık geçmektedir. Her mevsimde yağmur bolca yağ­dığı için yıllık nem oranı ortalama % 75'dir. Yağış ve nem; bitkilerin gür olmasında önemli rol oynar. Yemyeşil ve gür bitki örtüsü içinde en çok pay fındık ağaçlarının-dır. Bunlar 10.000 hektara yakın yer tutar. Kıyının hakim bitki örtüsü olan fındık ağaçları 700 metre yüksekliğe kadar varlık gösterir. 700 metre yükseklikten sonra­ki yerler ise ormanlıktır.META TAG:             

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır