Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle       ENGLISH
 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

Karadeniz kültürü, karadenizliler, Lazlar

Neden Karalahana.com?

 KARADENİZ MÜZİK

 KARADENİZ TARİH

 KİM KİMDİR

 

 

 

 KARADENİZ FORUM

 EDİTÖRDEN

KARADENİZ GAZETELERİ

Tüm Karadeniz Gazeteleri ve Karadeniz Televizyonlarına tek bir sayfadan ulaşın

 

 

LİNKLER

 ARTVİN SİTELERİ

 ORDU SİTELERİ

 BAYBURT SİTELERİ

 SİNOP SİTELERİ

 KARADENİZ BÖLGESİ

KARADENİZ HABER

 

Hemşinliler Ermenistan'da Ermenistan hemşin tarihi konferansı

Yazı Dizisi: Hemşinliler Ermenistan'da

 1. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

 2. Hemşin Tarihi ve Kültürü üzerine konferans

3. Hemşinliler konferansı

Türk Halk Oyunları

A  - B - C - Ç - D  - E - F - G - H - I - İ - K - L - M N  - O - P - R - S - Ş - T - U  - V - Y - Z

Karadeniz Folkloru

Cinler ve periler cincilik cin hikayeleri cin çarpması

Cinler ve periler

Cadılar ve cadılık
 Havza ilçesi otel ve kaplıcalar

Özel Arama
 

Havza Samsun fotoğraf 

     

  
Havza’ya uzun süreli gelenlerin konaklama ihtiyaçları oteller, moteller ve pansiyonlarla giderilmektedir. İçerisinde kaplıca suyu bulunan otel ve moteller şunlardır.

Ancere Termal Oteli, Maarif Oteli, Lokman Hekim Oteli

Ayrıca ilçede pansiyonculuk ta gelişmiş olup yaklaşık 150 ev yaz sezonunda pansiyonculuk yapmaktadır. Kaplıcalar yıllık ortalama 150.000 kişi gelmektedir. İlçede yeterli miktarda lokanta ve restoran mevcut olup lezzetli yemekleri ile hizmet vermektedir.

Bazı otel ve pansiyonların iletişim bilgileri:
Ancere Termal Hotel :

Tel: +90 (0362) 714 77 00 - Fax: +90 (0362) 714 77 05
Lokman Hekim Oteli :

Tel: +90 (0362) 714 40 82 – 714 40 83
Maarif Oteli (**) :


Tel: +90 (0362) 714 10 10
Tuğra Oteli (**) :


Tel: +90 (0362) 714 47 08 - Fax: +90 (0362) 714 14 36
Tuğra Park Otel (***) :


Tel: +90 (0362) 714 25 00

Zeybek Oteli :


Tel: +90 (0362) 714 39 51

Çevik Otel :


Tel: +90 (0362) 714 11 08


Sadece kaplıca hizmeti veren kaplıcalarımız ise şunlardır:

Modern Türk Hamamı : Tel: +90 (0362) 714 13 23
Vakıf Kaplıcaları : Tel: +90 (0362) 714 14 60

Ayrıca Tuğra Otel ve Maarif Otel 2 yıldızlı ve Turizm belgeli olup, Tuğra Park Otel 3 yıldızlı ve Turizm Yatırım belgelidir

HAVZA KAPLICALARI İÇMEK VE BANYO YAPMAK SURETİYLE ŞİFA BULUNABİLECEK ENDER KAPLICALARDAN BİRİDİR.İster müzmin bir hastalığı olsun, isterse sağlıklı, herkesin yılda bir kez kaplıca kürü almasını öneriyoruz. Hastalık durumlarında tedaviyi güçlendirmek, sağlıklı durumlarda ise bağışıklık sistemini güçlendirmek için öneriyoruz.

İleri yaşlarda da sağlıklı kalmak ve sağlıklı yaşlanmak için kaplıcalar bizlere gerekli. Vücudun çalışma düzenini dengelediği için vücut fonksiyonları arasında bir ahenk yarattığı için kaplıcalar tercih edilmeli.

Kaplıca kürü uygulaması uyarı ve uyum tedavisidir. Bu yüzden belirli zaman aralığı arasında gerçekleştirilmelidir. Yapılan çalışmalarda bu sürenin en az 10 gün, optimum 15 gün olduğu gösterilmiştir. Ama bazı durumlarda üç ya da dört hafta gerekebilir. Değişik süre ve formlarda fakat düzenli olarak yapılan kaplıca kürlerinden olumlu yanıt alınabilir.

Havza Kaplıcalarının Şifalı Olduğu Hastalıklar
1936 yılında TC Yüksek Ziraat Enstitüsü tarafından görevlendirilerek Havza'ya gelen Prof. Dr. Kerim Ömer ÇAĞLAR buradaki kaplıca suları ile ilgili bir dizi bilimsel tahliller yapmış, Havza Kaplıcaları'nın şifa özelliklerini içeriğindeki etkili maddeler bakımından değerlendirerek şu tespiti yapmıştır. "..Havza kaplıca suyu: 1.Arsenikli 2.Çelikli 3.Silisli 4.Bikarbonatlı 5.Radyoaktif bir kaplıca suyu olup aşağıdaki hastalıkların tedavisinde şifalı olduğu anlaşılmıştır. Arseniğin etkisi: Havza Kaplıcalarının suyunun terkibindeki Arsenik miktarı HA504 halinde litrede 0.00008742 gramdır.Her ne kadar bu oran pek az gibi görünmekteyse de bunu dünyada Arsenikli olarak tanımlanan diğer kaplıcalarla karşılaştırdığımız zaman tipik arsenikli bir su olduğu anlaşılır.

Bütün Arsenikli kaplıcalar gibi Havza Kaplıcaları da:
-Her çeşit kan (Fakrütdem) hastalıklarında -Cilt hastalıklarında -Sinir hastalıklarında -Taht-ı Tegaddi de -Sıtma tedavisinde ve -Bütün hastalıkların nekahet devrelerinde şifalı olma özelliğinden başarı ile yararlanılabilecek sular arasındadır.

Çeliğin etkisi:
Havza Kaplıca sularının bir diğer özelliği "Çelikli Su"lar sınıfına girmesidir.Bir kaplıca suyunun litresinde en aşağı 0.01 gram demir emlahı bulunuyorsa buna "iyi çelikli bir su" adı verilir.Havza'da bu miktar Fe (HCO3)2 hesabı ile litrede 0.0150384 gramdır. Dolayısı ile Havza Kaplıca suları çelikli sular sınıfında olduğundan benzeri çelikli sular gibi: -Kloroz tedavisinde -Beden zafiyetlerinde -Kadın Hastalıklarında (Kısırlık,Adet düzensizlikleri ve menopoza bağlı düzensizliklerde) -Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde -Adale ağrılarının giderilmesinde -Sindirim bozukluklarının tedavisinde -Dalak şişliğinde -Kronik Bronşit tedavisinde şifa etkisi kanıtlanmış sulardan biridir.

Silisin etkisi :
Havza Kaplıca suları silisli bir su olup,litresinde 0.05192 gram H2SiO3 vardır. Silisli sular içilerek kullanılır.Bu özelliği Havza Kaplıcasının banyo yapmanın yanı sıra içmek suretiyle de şifalı olduğunu ortaya koyan özelliklerinden biridir. Havza Kaplıcasının Silisli bir su olma özelliği: -Yaşlanmaktan ileri gelen Arterioskklerose ve diğer bazı yaşlılık hastalıklarına şifalı olmasını sağlar.

Bikarbonatların etkisi :
Esas itibarı ile bir suya tam anlamı ile karbonatlı su diyebilmek için bunun bir gramdan fazla münhal madde hatta bir kısmında bir gramdan fazla CO2 bulunması gerekir.Fakat bazı karbonatlı sıcak sular da vardır ki,bunlarda serbest CO2 miktarı azdır.Bu sularda özellikle (NaHCO3=) Natrium bikarbonat'ın varlığı önemlidir.Havza Kaplıca suyunda bu maddeden bir litrede 0.366 gram vardır.Az hamızı karbonlu (litrede 0.044 gram) bir su olduğuna göre de Havza Kaplıcaları Almanya'nın dünyaca ünlü Betrich ve Schulzbach suları derecesine yaklaşır. Bu sular içme kürlerinde kullanılır.Bu sayede Havza Kaplıcalarının: -Fazla hazımsızlıktan gelen her çeşit mide hastalığına -Mide iltihaplarına -Sindirim bozukluklarına -Safra taşı rahatsızlıklarına karşı şifalı olma özelliği vardır.

Radyoaktivitenin etkisi :
Her suda radyoaktivite vardır.Yalnız değişen bunun miktarıdır.Nitekim kaplıca sularının çoğunda radyoaktivitenin miktarı o kadar aşağıdır ki,bu konuda kabul edilen ölçülere göre bunların çoğunu bu guruba sokmak mümkün değildir.Bununla beraber radyoaktivitesi "1-2 mach" arasında değişen sularda etkisi başka maddelere atfedilemeyecek bazı tedavi edici özellikler görülmektedir.Havza kaplıca suyu radyoaktivitesi bir litrede bir saat hesabı ile "6.2 Eman"dolayında olması nedeniyle bu etkin tedavi edici özelliklere sahip kaplıca suları arasına girer. Havza Kaplıcaları,radyoaktivite özelliğinden ötürü: -Romatizma hastalıklarına

-Kadın hastalıklarına (Üreme organı iltihaplarına) -Kırık-çıkık sekellerine -Ortopedik ameliyat sonrası nekahet dönemlerinde -İchias -Nikris (Gut) -Diz,kalça,boyun ve bel kireçlenmelerine -Şeker hastalığına -Solunum yolu nezlelerine -Bağırsak ve Böbrek hastalıklarına -Cilt hastalıklarına -Strese karşı şifalıdır.

Havza Kaplıcaları bu hastalıkların yanı sıra: -İnhalasyon uygulaması(Su buharının solunması) yöntemi ile: -Müzmin üst solunum yolu iltihapları -Alerjik burun içi iltihapları -Müzmin larenjit ve farenjit -Nefes darlığı yapan Akciğer hastalıkları -Bronş genişlemesi,Astım

İçmece uygulamaları(mineralli suyun içilmesi) yöntemi ile: -Mide ve bağırsak hastalıkları -Hazımsızlık -Safrakesesi tembelliği -Müzmin kabızlık -Kalın bağırsak spazmları -İdrar yolunun müzmin iltihaplarının tedavisinde de etkili ve yararlıdır...

Ayrıca Oku

 Havza ilçesi, Havza Samsun

Havza ilçesi coğrafyası

Havza ilçesi nüfus

Havza tarihi
Strabon'un Coğrafyasında Havza Tarihi
Hititler, Pontus ve Roma döneminde Havza -Samsun Tarihi
Danişmendiler ve Selçuklular Döneminde Havza ( 1075-1398)
Havzanın Türkler Tarafından Yeniden İmar Edilmesi
Hüseyin Abdi zade Hüsamettin Efendinnin Amasya Tarihi adlı Eser inde: Havza Kazası ve Nahiyeleri
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Havza

Havza ilçesi turizm, gezilecek yerler
Havza ilçesi önemli günler
Havza ilçesi otel ve kaplıcalar


TURKEY BLACK SEA (PONTIC) REGION TRAVEL GUIDE

ENGLISH

TURKEY BLACK SEA (PONTIC) REGION TRAVEL GUIDE, CULTURE, FOLKLORE, TRAVEL TIPS, HISTORY, COUSINE, HOTELS, TRABZON, RIZE ...

Karalahana Bağımsız Karadeniz Gazetesi'nden makaleler: Karadeniz Bölgesi haberleri

 

     Çay, Türkiye'de en çok tüketilen içeceklerden biri. Ancak çayın sofralara nasıl ulaştığını yöre insanları dışında pek bilen yok. İnce Belin Buğusu: Çay belgeselinin yönetmeni İsmail Şahinbaş ile konuştuk.  Çay Belgeseli söyleşisi

 

Nasreddin Hoca ve 1555 Fıkrası
Nasreddin Hoca ve 1555 Fıkrası

Nasreddin Hoca’ya bağlı olarak anlatılan fıkraların hemen hemen tamamını içermektedir Trabzonlu folklor araştırmacısı  Dr. Mustafa Duman'ın Nasreddin Hoca ve 1555 Fıkrası kitabı, birçok alanda, Türkiye’de ve Dünyada ilk olma özelliğini taşımaktadır.        

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır