Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle  ENGLISH
 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

 

 

 MÜZİK

 TARİH

 KİM KİMDİR

 

 

 

 FORUM

 EDİTÖRDEN

 AJANDA

 

 

LİNKLER

 RİZE

 ARTVİN

 ORDU

 BAYBURT

 SAMSUN

 SİNOP

 

DOSTLAR

KARALAHANA DA YAZAR OLUN


Yazılarınızı yayınlamamız için bzie gönderebilirsiniz

Görele Pidesi

Giresun Görele pidesi


Görelede Pide 85  yıllık bir geçmişe sahiptir . Karadeniz pidesi tüm karadeniz bölgesinde yapılmakta olup yurt içi ve yurt dışında olmak üzere bir çok yerde yapılmaktadır. Ancak bu pide görelede bir baska yapılmaktadır . Görele'de yapılan pide Görele pidesidir ve meşhurdur . Görele'de 'Görele Pidesi' yapan çok sayıda pide salonu vardır . Pidenin lezzetli olabilmesi için fırının ısısından ,pidenin servise sunulmasına kadar geçen sürede verilen emeğe bağlıdır .İşte Görele pidesini bu denli iyi yapan pide salonlarından Aga Pide den almış olduğum Görele pidesi tariflerini szinle paslakmak istiyorum.

Görele pidesi nasıl yapılır?


Malzemeler : 6 kişilik,700 ml su ,750 gr un,1 tatlı kasığı yas maya ,1 çay kasığı seker ,1 yemek kasıgı tuz (kıymalı pide iç malzemeleri)300 gr kıyma, 2,3 bas sogan ,yeteri kadar tuz


Kıymalı Pidenin Yapılısı: Tuz ,un,seker ve yas maya su içinde eritilir.içersine azar azar un yedirilerek yoğrulur. hamur kıvamına gelinceye kadar yoğrulduktan sonra ,30 dakika hamur dinlendirilir.
Dinlendirilen hamur 200 gr. olarak parçalnıp yumak haline getirilir.Yumak haline getirilen hamur daha kolay açılması için 15 dk.beklemeye alınır.Bekletilen hamur el yardımıyla kayık şeklinde 30-35 cm uzunluğunda 10-15 cm eninde açılır.Ayrı bir kapta kıymamız kavrulur ve içersine küp şeklinde şoğan eklenir.Tuzunu da attıktan sonra soğumaya bırakılır. Açılan hamurlara bu iç tercihine göre konur .Açılan hamur ortasına boylamasına malzemelerden yeterince konur .Malzemenin dışında kalan hamurlar malzemenin üzerine doğru kıvrılıp iki kenrda birleştirilerek kapatılır.
Üzewrine yumurta sarısından çırparak yapılan bulamaç sürülür. 300 dereceli fırında pişirmeye bırakılır . 10-15 dk fırında kaldıktan sonra ,çıkarılıp içersine tereyağı koyularak servis yapılır.


Peynirli Pidenin Yapılısı: Peynirli pidenin yapılışında hamur kıymalı pidedeki gibi hazırlanır . Su ,un,yaş,maya ,,seker,tuz, tüm pide çeşitleri için ortak malzemelerdir.Peynirli pidenin ise ana malzemesi 400 gr. köy petniridir.peynirli pidenin yapılışı ,hamurun açılısı bakımından kıymalı pideden farklıdır . 200 gr. yumak halindeki hamur el yardımıyla 10 cm yarı capında bir daire biçiminde fakat kenarları kıvrılarak bir yuvarlak havuz oluşturulur.Kıvrılan kenarlara yumurta sarısı sürülüp içersine daha önceden rendelenenKöy peyniri koyulup fırına sürülür . 10-15 dk sonra fırından cıkarılıp servise sunulur.


"Kıymalı ve Peynirli Pidelerin "dışında ;Kavurmalı,Sucuklu ,Karışık,Kaşarlı,Kuşbaşı pide çeşitleride mevcuttur. Bu çeşitlerin Yapılışları da Kıymalı pide yapılışına çok benzer .Kıyma yerine diğer malzemeler kullanılmaktadır.

Ayrıca Oku: Görele, GÖRELE, Görele gezisi, Giresun gezisi, görele gezi, Görele Pidesi, Görele tarihi          

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır