Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle  ENGLISH
 

 Çarşıbaşı balıkçılık

 

Çarşıbaşı fotoğraf trabzon

  İlçemizde balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır.

Ticari ve ekolojik anlamda Karadeniz’in en temel türü olan hamsi Türkiye üretiminde %91.01 paya sahiptir ve bu üretimin büyük çoğunluğu da Doğu Karadeniz’den sağlanmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde coğrafi konumu, işleme tesisleri, balıkçı barınakları, limanlarının fazlalığı ve nüfus yoğunluğu gibi etkenler bir deniz şehri olan Trabzon ilinin balıkçılık faaliyetleri açısından yoğun olmasını sağlamıştır. Trabzon ilinde ilçeler bazında ise Çarşıbaşı ilçemizin sahip olduğu liman ve su ürünleri üretimine dönük sanayi tesisleriyle öne çıktığı görülmektedir.

LimanlarımızÇarşıbaşı ilçesi sınırları içinde 2 adet Liman bulunmaktadır. Bu limanlarda 205 adet balıkçı teknesi ve 23 adet balıkçı gemisi mevcuttur. Limanlarımıza bağlı balıkçı gemilerimizin bir bölümü uluslar arası sularda avcılık yapabilecek donanıma sahiptir.

 Çarşıbaşı ve Yoroz Limanında mevcut 205 küçük balıkçı teknesiyle çiftçilerimiz mevsimine göre Hamsi, Mezgit, İstavrit, Palamut, Lüfer, Çinekop, Sarkan, Kalkan, Barbun, Kefal, Tirsi avcılığı yaparak aile ekonomilerine katkıda bulunmaktadır.

Büyük balıkçı gemileriyle yapılan Gırgır avcılığı ile avlanan hamsiler ilçe içinde mevcut su ürünleri işleme ve değerlendirme tesislerinin hammaddelerini karşılamaktadır. Balık unu ve yağı fabrikalarından elde edilen ürünler iç ve dış tüketimde (ihraç) ilçemiz ekonomisi açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Barınağın Adı

Balıkçı Teknesi (4-14 m)

Balıkçı Gemisi (20-50 m)

Çarşıbaşı

160

9

Yoroz

45

14

TOPLAM

205

23


 Balıkçı barınaklarında mevcut balıkçı tekneleri ve gemileri sezona göre değişmekle birlikte ortalama 600 kişilik istihdam alanı sağlar.


İşleme ve Değerlendirme Tesisleriİlçemizde 2 adet balık unu ve yağı fabrikası ile 1 adet işleme değerlendirme tesisi (işlenmiş ve dondurulmuş ürün) mevcut olup bu tesislerde mevsimlik olarak ortalama 80-100 kişi çalışmaktadır. Bu tesisler ve işleme kapasiteleri aşağıdadır:İlçemizde 2 adet balık unu ve yağı fabrikası ile 1 adet işleme değerlendirme tesisi (işlenmiş ve dondurulmuş ürün) mevcut olup bu tesislerde mevsimlik olarak ortalama 80-100 kişi çalışmaktadır. Bu tesisler ve işleme kapasiteleri aşağıdadır:

TESİS ADI

YERİ

KAPASİTE

ÜRETİM

ÜRÜN VE ÜRETİM ŞEKLİ

İHRACAT

İHRAÇ EDİLEN ÜLKELER

Taka Deniz Ürünleri

Çarşıbaşı

504 ton

---

---

 

 

Koptur

Çarşıbaşı

700 ton

350 ton balık unu, 500 ton balık yağı

Hamsi/balık unu, balık yağı

 

 

Trabzon su Ürünleri

Çarşıbaşı

700 ton

1300 ton balık unu, 1000 ton balık yağı

Hamsi/balık unu, balık yağı

 

Hollanda

 

İlçemizde mevcut 3 adet işleme değerlendirme tesisi bünyesinde, 2 adette sadece soğuk hava deposu vasfında 5 adet soğuk hava deposu bulunmaktadır.

Soğuk Hava Depoları

TESİS ADI

KAPASİTE

ÜRÜN

Taka Deniz Ürünleri

17 ton şoklama /350 ton muhafaza

Hamsi

 

Kop-Tur

---

Hamsi

 

Trabzon su Ürünleri

40 ton şoklama /700 ton muhafaza

Hamsi

 

Burak Balıkçılık

20 ton şoklama / 1000 ton muhafaza

Hamsi

 

Çarşıbaşı Su Ürünleri

32 ton şoklama / 800 ton muhafaza

Hamsi

 

Çarşıbaşı, karadenizli balıkçılar, hamsibalıkçılık, çarşıbaşı, yoroz, Taka Deniz Ürünleri, Çarşıbaşı Su Ürünleri, balık unu ve yağı fabrikası,Balıkçı Teknesi,balıkçı barınağı, Gırgır avcılığı, Hamsi, Mezgit, İstavrit, Palamut, Lüfer, Çinekop, Sarkan, Kalkan, Barbun, Kefal, Tirsi, Trabzon,        
 
   

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır