Karalahana.com! Laz uşaklarının gayrıresmi web sitesi

 

|  Mail gönder Sık kullanılanlara ekle  ENGLISH
karalahana karadeniz gazete, karadeniz gazetesi, karadeniz haber
Yukardaki logoyu tıklayarak Bağımsız Karadeniz Gazetesini okuyabilirsiniz.

Önemli linkler, gazete oku, tv seyret
 Dünyanın tüm televizyonlarını Canlı seyretmek, tüm gazeteleri tek bir sayfadan okuyabilmek için önemlilinkler.com
www.lahana.org
sitesini sık kullanılanlara ekleyin.

Ayder Kaplıcaları

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda bulunan ve birçok hastalığa iyi geldiği bildirilen kaplıcalar

Ayder kaplıcaları şifa kaynağı


Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda bulunan ve birçok hastalığa iyi geldiği bildirilen kaplıcalarda, yerli ve yabancı turistler şifa arıyor.

Hayatın stresinden ve yoğun temposundan uzaklaşmak isteyenlerin aklına ilk gelen yerlerden biri olan Ayder Yaylası, 1987 yılında turizm merkezi ilan edildi. Ayder Yaylası’nın en önemli özellikleri astıma iyi geldiği söylenen havası, balı ve belki de en önemlisi kaplıcaları.
Yaylada, doğa ile bütünleşmiş yayla evlerine, oteller, pansiyonlarve kamp yapmak için gelenlerin kurduğu çadır ve karavanlar eşlik ediyor. Yaylada dünyanın her yerinden insana rastlamak mümkün. Ayder Yaylası’nda son yıllarda hizmete açılan otel ve sosyal amaçlı tesislerde altyapı hemen hemen tamamlandı. Bu tesislerden biri olan kaplıcalarda da her yıl yerli ve yabancı binlerce turist şifa arıyor.

Ayder Kaplıcaları

KAPLICA BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR
Ayder Kaplıcaları Tesis Müdürü Zeliha Yıldırım, kaplıcalar için Sağlık Bakanlığı’ndan izin aldıklarını söyledi. Hizmete 1992 yılında açılan kaplıcaların romatizmal, eklemsel, sinirsel rahatsızlıklara, sindirim, dolaşım sistemi düzensizliklerine,idrar, solunum yolları, kadın hastalıkları ile cilt hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
“260 metre derinlikten 55 derece sıcaklıkta çıkan kaplıca suyu, tesiste yaklaşık 40 derece civarında oluyor. Suyun içerisinde sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir-aliminyum, sülfat, hidrokarbonat, nitrak iyonu ile metasilikat asidi mevcut olup, bunların birçok hastalığın tedavisinde faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.”

Yıldırım, tesisi her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiğini belirterek, “Tesisimizi haftada ortalama 150 yabancı turist ziyaret ediyor. Ancak geçen yıllara göre gelen yabancı turist sayısında bu yıl azalma var. Tesisimizi geçen yıl 80 bin civarında yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti” dedi.

“12 AY HİZMET VERECEK”
Tesisin bu yıla kadar sadece yaz döneminde hizmet verdiğini, kışınise kapalı olduğunu belirten Yıldırım, “Bu yıldan itibaren 12 ay hizmet vereceğiz” dedi.

 

Ayder Yaylasi Linkleri

Ayder yaylası, AYDER YAYLASI

Ayder Kaplıcaları

Ayder Yaylası gezisi

Ayder Yaylasında piyano ve horon

Rize gezisi Sal, Pokut, Hazindag, Amlakit, Palovit, Tirovit, Elevit ve Kavrun

Rize - gezi tatil turizm

Rize'nin jeolojik yapısıHemşin, HEMŞİN


  

      
   

Karalahana.Com! Doğu Karadeniz Bölgesi gezi, kültür, tarih ve müzik rehberi © 2007 | Tüm hakları saklıdır