Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Yeşil Yayla Festivali 4. yılında  (Okunma sayısı 2350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

 • Macukali
 • Yönetici
 • Lahana Turşusu
 • *****
 • İleti: 9511
 • Cinsiyet: Bay
  • Karadeniz Bölgesi
  • E-Posta
Yeşil Yayla Festivali 4. yılında
« : Mayıs 03, 2009, 04:31:03 ÖS »
Yesil Yayla Festivali 4. yılında buyuyerek yoluna devam ediyor.
Festivalin bu yilki takvimi soyle:
4. Yesil Yayla Festivali: 6
- 9 Ağustos 2009 - Dogu Karadeniz Kackar Daglari etekleri :))  ekolojik geziler,
dinletiler,
atolyeler, destan, atma-turku, horon atolyeleri...
Kafkas Film Gunleri: 9 - 13 Ağustos 2009 Hopa
Kafkas Filmlerinden
seckiler, belgesel atolyesi, yuruyusler ile sizleri bekliyor.
Dogu
Karadeniz'in guzel koylerine, insanlarina, tepelerine, yaylalarina ve
derelerine muzik esliginde yolculugumuz suruyor...
Festival programi ve yerleri; cok yakinda;
www.yaylafest.org ve www.golader.org'dan aciklanacak...
Hayde Festivale...!
Gola Kultur, Sanat ve Ekoloji Dernegi

Yeşil Yayla Festivali hakkında detaylı bilgi için http://www.karalahana.com/makaleler/haber/yesil-yayla-festivali.htm
“homo sum humani nil ame alienum” (insanım, insani olan hiçbir şeye yabancı değilim)

Sosyal medyada takip etmek için tıklayın:
Facebook: https://www.facebook.com/ozhan.ozturk.16
Twitter: https://twitter.com/0zhan0zturk
İnstagram: http://instagram.com/macukali/
Facebook Karalahana grup: https://www.facebook.com/groups/karalahanacom/?fref=ts

Karalahana Karadeniz Forum

Yeşil Yayla Festivali 4. yılında
« : Mayıs 03, 2009, 04:31:03 ÖS »

Çevrimdışı admin

 • Macukali
 • Yönetici
 • Lahana Turşusu
 • *****
 • İleti: 9511
 • Cinsiyet: Bay
  • Karadeniz Bölgesi
  • E-Posta
4. Yeşil Yayla Festivali programı
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2009, 04:11:22 ÖS »
1. GÜN   Fındıklı-Rize  (6 Ağustos 2009 Perşembe)
   FESTİVAL YÜRÜYÜŞÜ         Fındıklı          (11:00 Fındıklı Meydanı)                                                                                    4. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali Rize’nin Fındıklı ilçesindeki müzikli yürüyüşle başlıyor. Yürüyüş geleneksel köy pazarının içinden geçip, sahil boyunca devam edecek. Gayda, saksafon, tuba ve davulu ile Kolektif İstanbul ve tabi Doğu Karadeniz Bölgesinin vazgeçilmez enstürmanı tulum (guda) bizlerle olacak.
   PANEL ve DİNLETİ            Fındıklı   (12:30 Saim’in Yeri)                                                   Panelist: Dr. Şaduman Karaca                                                                                                            Dinleti: Sarpuli Trio Heyamo                                                                                                                                     Bu Bu seneki temamız “Bitkiler”… Bu anlamda bitkilerle geleneksel tedavi yöntemleri konusuna ve bölgenin bitki örtüsünün zenginliğine dikkat çekmeye çalışacağız. Konuğumuz; doğal tıp uzmanı (fitoterapist) Şaduman Karaca’ya, bölgede yaşayan ve geleneksel yöntemleri yaşatan konuklar da eşlik edecek. Panel sonrası yaklaşık 25 yıldır bir arada söyleyen, Gürcistan’ın Batum şehrinde yaşayan ve 3 kadın vokalistten oluşan Sarpuli Trio, Lazca, Gürcüce ve Megrelce çok sesli şarkılardan örnekler sunacaklar.
   Şaduman Karaca ile Bitki Yürüyüşü   Fındıklı   (14:30 ABU / Çağlayan Köyü)                                                                                               Dr. Şaduman Karaca eşliğinde, Doğu Karadeniz bitki florası içinde yer alan bitkilerin izlerini, tabiatın birbirinden farklı güzelliklerini kucaklayan Çağlayan Deresi boyunca takip edeceğiz. Fındıklı ilçesine bağlı Abu Vadisi’nde bulunan ve eski bir taş köprünün yamacına kurulu Çağlayan Alabalık Çiftliğinde başlayacak olan bitki yürüyüşü Şevket Bey Konağı festival alanında son bulacak.
   Çağlayan Köyü Festival Alanı      Fındıklı   (16:00 ABU / Çağlayan Köyü)                                                                                        Bölgenin geleneksel mimarisinin kültürel miraslardan olan Şevket Bey Konağı avlusu festival etkinliklerimize ev sahipliği yapıyor. “Küme Yapımı İmecesi” başta olmak üzere çeşitli yöresel tatların ve elişlerinin sergileneceği avluda, mimari açıdan zengin olan konağı ve yine avludaki serenderleri gezme imkanı sunacağız.
   Kolektif İstanbul Konseri         Fındıklı    (20:00 ABU / Çağlayan Köyü)        Çağlayan Köyü  Festival alanı avlusunda  Balkan ve Anadolu müziklerini ustalıkla harmanlayan Kolektif İstanbul Grubu; gayda, saksafon, trombon, tuba ve davul gibi keyifli enstrümanlarıyla sunacakları performanslarıyla bizleri bekliyor olacak.
2.GÜN      Ardeşen-Rize ( 7 Ağustos 2009 Cuma)
   Fırtına’da Demli Çay Keyfi         Ardeşen   (10:00 Fırtına Rafting)                                                                                        Fırtına Deresi kenarında konuşlanan eşsiz bir mekan olan Fırtına Rafting tesisini buluşma noktamız olarak belirledik. Fırtına Deresi kenarındaki mekanda keyifle sabah çaylarımızı içeceğiz... İsteyen misafirlerimiz; kahvaltı yapma imkanı da bulabilecekler.
   Rafting               Ardeşen   (11:00 Fırtına Rafting)                                                                                                                  Doğu Karadeniz bölgesinde hızla yaygınlaşan Rafting sporuna dikkat çekmek amaçlı etkinlik; Rafting Milli Takım Antrenörü Erdoğan Buçan eşliğinde Fırtına Vadisi’nde yapılacak. Etkinliğe katılım; 20 kişi ile sınırlıdır. Rezervasyon: 0535 4138953
   Tenta Meseli / Atmaca (Sifteri) Hikayesi   Ardeşen   (14:00 ZURGİ Tepesi)                                                                                Yöre insanı için; tutkulu bir gelenek olmayı sürdürebilmiş bir sonbahar sporu olan Atmacacılık; atmaca yakalanan bir tepe olan ZURGİ’de, gerçek kişiler tarafından anlatılacaktır. Sunum; İbrahim Kutanis, Erdoğan Buçan ve Şenol Açıkmeşe tarafından hem Lazca, hem Türkçe, hem İngilizce yapılacaktır.
   Köy Gezisi            Ardeşen   (15.00 BAKOZ / Yamaçdere Köyü)                                                                                           Bir yanı Karadeniz, bir yanı Kaçkar Dağları ile kaplı manzaraya sahip Zurgi Tepesi’nden, Bakoz Köyünün içinden yürüyerek ineceğiz…
   Festival Karma Sahnesi      Ardeşen   (18.00 Fırtına Rafting)                                                                                         Bakoz Köyünden aşağı yapacağımız yürüyüşten sonra ulaşacağımız Fırtına Rafting’in bahçesinde yanan ateş; festivalcilerin coşkusunu yansıtacak. Ayşe Tütüncü, İlknur Yakupoğlu, Kolektif İstanbul, Birol Topaloğlu, Sarpuli Trio, Bovel’liler hep birlikte; Yeşil Yayla Festival şarkıları söyleyecekler.
3: GÜN   Çamlıhemşin-Rize (8 Ağustos Cumartesi)
   Yerel Kültür Müzikleri Üzerine Söyleşi Çamlıhemşin (11:00 Mekaliskiriti / Dikkaya Köy Kahvesi)                                                                          Mekaliskiriti (Dikkaya) köyünde özel bir buluşma var. Köy ve köyün yaşlı söyleyicileri (MABİRA); UNESCO'nun “yaşayan hazineler” olarak adlandırdığı Fransız Bovel’li derlemecileri ağırlıyor. Tüm katılımcılar; karşılıklı sohbetlerle yeni bir kültürle tanışırken, kendi kültürlerini de daha yakından tanıma ve müziğin kültürlerarası birleştirici özelliğine vurgu yapma imkanı bulacaklar.
   Kültürlerarası Atma Türkü Denemesi  Çamlıhemşin (12:00 Mekaliskiriti / Dikkaya Köy Kahvesi)                                                                Atma türküler eşliğinde Fransız Bovel’liler (Fransız Gallo türkü kültürü) ve Laz’lar farklı dillere ve kültürlere sahip insanların, müzik yoluyla ortak duygularda birleşebileceğini hatırlatacaklar.
   Tulum (Guda) & Gayda Buluşması   Çamlıhemşin    (14:00 HANDAĞI – Zenimosi)                                                                                  Dikkaya Köyünün yukarısında bulunan Handağı Zenimosi düzlüğünde, Richard Laniepce’nin gaydası ile Birol Topaloğlu’nun tulumu bir araya geliyor. Etkinlikte sanatın gücüyle müzikle kültürlerarası bir diyalog kurulmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.
   Karadeniz Kadın Sahnesi         Çamlıhemşin      (18:30 HANDAĞI – Zenimosi)                                                                        Ünlü piyanist Ayşe Tütüncü piyanosu ile “Karadeniz Kadın Sahnesi”nin bu seneki konuğu… Müziğinde bu toprakların ezgi ve ritmleriyle klasik batı müziği ve caz’ı harmanlayan Tütüncü’nün, Trabzon Tonya bölgesinden sanatçı İlknur Yakupoğlu ile hazırlayacağı kemençe-piyano düeti süprizi olacak.
   HANDAĞI - Zenimosi FESTİVAL ALANI Çamlıhemşin (14.00–20.00 HANDAĞI / Zenimosi) Handağı festival alanı bu yıl çeşitli sürprizle bizleri karşılayacak.  Tamamı tahta kullanılarak yapılacak olan Tahta Dönmedolapla eğlendirirken Ferdali Dönerle yeni bir lezzetin  tadına bakma imkanı sunacağız. Yerel sanatçımız, tulum ve kemençe ustası Süleyman Serin de “hati tata”, kemençe ve daha birçok hikayesiyle bizlerle birlikte olacak.
4. GÜN   Pazar-Rize (9 Ağustos 2009 Pazar)
   Geleneksel Çocuk Oyunları   Pazar   (11:00 Cederakani Festival Alanı)                                                                                              Apso-Zanat (Derinsu) Köyünün yukarılarında bulunan eşsiz akustiğe sahip Cederakani adlı tepede; geleneksel oyuncakları ve oyunları; yöreye özgü ‘tahta araba yapımı ve yarışması” yaparak yeniden hatırlatmaya, çocukken bu oyunları oynamış, bugünün büyüklerini bir araya getirmeye çalışıyoruz.
   Horon Atölyesi         Pazar   (14:00 Cederakani Festival Alanı)                      Geleneksel horon oynamak ve yönetmek konusunda oldukça başarılı bir isim olan Şükrü Yavuz; Cederakani’de kurulacak horonu hem yönetecek, hem oynayacak. Bu keyifli atmosfer; akustiği çok güzel olan    Cederakani Tepesinde, nidaların yayılmasına sahne olacak.                                                                                                                                                                                                     
   Destani Söyleme Atölyesi      Pazar   (15:00–16:00 Cederakani Festival Alanı)                                                                                                                                                                                                              Kadın mabiralar (Destani söyleyiciler), yaşlı mabiralar, genç mabiralar hep birlikte söylüyor, söyletiyor. Müzisyen Birol Topaloğlu’nun danışmanlığında ve organizasyonunda gerçekleşecek olan etkinlik; DESTANi söyleme geleneği üzerine bir atölye tadında geçecek.
(4. günün devamı)
KAFKAS FİLM GÜNLERİ   Hopa-Artvin   ( 9–13 Ağustos 2009)         Yeşil Yayla Festivali; bu yıl etkinliklerine bir yenisini ekleyerek; sanatın en güçlü dallarından biri olan sinema ile kitleleri buluşturmayı hedefliyor. Bu amaçla; Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde organize ettiğimiz Kafkas Film Günleri; denizin ve dağların arasında, açıkhavada planlandı.
Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya sinemasından örnekleri de görme şansına sahip olacağımız etkinliğin sanat danışmanlığını kendisi de Hopalı olan Sonbahar filminin ödüllü yönetmeni Özcan Alper üstleniyor. Gola Derneği, Özcan Alper (Kuzey Film) ve Hopa’da yeni kurulan Biryaşam Derneği’nin çabasıyla yürüyen Kafkas Film Günleri gelenekselleşmeyi amaçlıyor. 5 gün sürecek olan Kafkas Film günleri süresince; Özcan Alper ve Thomas Balkenhol Belgesel Atölyesi yürütecek, sinema filmlerinin yanı sıra belgesellere ve çizgi sinema örneklerine de yer vermeye çalışılacak.                               
GÖSTERİM PROGRAMI:
9 Ağustos 2009 Pazar  Hopa / Artvin
   19:00 Açılış Konseri         Piyanist Ayşe Tütüncü     
   20:30 Açılış Filmi         
SONBAHAR   (TÜRKİYE)                                                                                              Yönetmen:  Özcan Alper                                                                                                                                                             Süre:  106 dk.                                                                                                                                                                              Gösterim Yeri:  Hopa Liman İşletmeleri                                                                                                                                               Kısa Hikaye:  Yusuf, cezaevindeyken katıldığı açlık grevlerinden dolayı geçirdiği ağır hastalık yüzünden cezaevinden serbest bırakılır ve köyüne döner. Yıllarca hapishanede kalmanın verdiği alışkanlıkla insanlarla kolay ilişki kuramaz. Bir gece karşısına ilçedeki meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Eka çıkar.

10 Ağustos 2009, Pazartesi       
                                                                                                                                                                                                               
   10:00 Çizgi Film Gösterimi      Niko: Yıldızlara Yolculuk                                                         Yönetmen:  Michael Hegner, Kari Juusonen                                                                                                     Süre:  80 dk.                                                                                                                                     Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği – Hopa / Artvin
   11:30 – 13.00 ve 14:00 – 15:00     Belgesel Atölyesi                                                                             Yer:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği – Hopa / Artvin                                                                            Uygulayıcılar:  Özcan Alper, Thomas Balkenhol
   16:00 Belgesel Gösterimi      ÇERNOBİL (RUSYA)                                                           Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği – Hopa / Artvin
   17:30 PANEL                                                                                                                     Yer:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği – Hopa / Artvin                                                                       Katılımcılar:  Avi Haligua, Gökşen Şahin                                                                                                    Uluslararası AF Örgütü üyesi ve Açık Radyo Program Yapımcısı Avi Haligua ve Küresel Eylem Grubu üyesi Gökçen Şahin, “Enerji ve Su Politikaları” üzerine bir sunum gerçekleştirecekler.
   20:30    SİNEMA         OTAR GİTTİĞİNDEN BERİ   (GÜRCİSTAN)                                     Yönetmen:  Julie Bertuccelli                                                                                                                                        Süre:  102 dk.                                                                                                                                                 Gösterim Yeri:  Hopa Liman İşletmeleri                                                                                                                      Kısa Hikaye:  Gürcistan’lı sıradan bir ailenin anlatıldığı filmin konusu; Gürcistan’da bugün anneanne, anne ve torun olan farklı kuşaklardan kadınların gerçek hikayesine dayanıyor.

11   Ağustos 2009, Salı
   10:00 Çizgi Film Gösterimi      Sevimli Dinozor Tatilde                                                  Yönetmen:  Reinhard Klooss, Holger Tappe                                                                                                  Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği - Hopa / Artvin
   11:30 – 13.00 ve 14:00 – 15:00    Belgesel Atölyesi                                                                                  Yer:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği - Hopa / Artvin                                                                  Uygulayıcılar:  Özcan Alper, Thomas Balkenhol
   16:00 Belgesel Gösterimi      SON KUMSAL (TÜRKİYE)                                                            Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği - Hopa / Artvin                                                      Yönetmen:  Rüya Köksal
   20:30    SİNEMA         BAŞKA ZAMAN / ÖZGE VAKİT (AZERBAYCAN)                   Yönetmen:  Hüseyin Mehdiyev                                                                                                                           Süre:    85 dk.                                                                                                                                                               Gösterim Yeri:  Hopa Liman İşletmeleri                                                                                                            Kısa Hikaye: Leyla yıllardır ağır hasta olan ve bilincini kaybeden babasına bakmaktadır. Babasının bir tek tutkusu vardır: Güvercinleri işkenceyle beslemek... Leyla hayatını babasına adadıysa da, kuşların üzücü yazgısına kayıtsız kalamaz. Kuşlara reva görülen işkenceye katlanamayınca babasının ahlaki prensiplerine karşı çıkarak komşusuyla yatar.


12   Ağustos 2009, Çarşamba
   10:00 Çizgi Film Gösterimi      Cüceler Devlere Karşı: Gizli Oda                                            Yönetmen:  Robert Rhodin                                                                                                                             Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği - Hopa / Artvin
   11:30 – 13.00 ve 14:00 – 15:00    Belgesel Atölyesi                                                                                            Yer:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği - Hopa / Artvin                                                                                      Uygulayıcılar:  Özcan Alper, Thomas Balkenhol
   16:00 Belgesel Gösterimi      4857                                                                                  Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği                                                                           Yönetmen:  Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer, Ethem Özgüven                                                                            Kısa hikayesi:  “Tuzla’da 4857 no’lu yasa uygulansın" talebini ve ekim 2007 den bu yana Tuzla’da meydana gelen olayların konu alan belgesel film’’
   20:30 SİNEMA         BORDER – SINIR (ERMENİSTAN)                                           Yönetmen:  Harutyun Khachatryan                                                                                                                Süre:  95 dk.                                                                                                                                             Gösterim Yeri:  Hopa Liman İşletmeleri                                                                                                             Kısa Hikaye:  Savaşın ve sınırların ortasında bir manda sürekli sınırları aşma çabası içerisindedir. Belgesel ve kurmaca tadında olan bu filmin kahramanı alışılageldiği gibi bir insan değil, bir mandadır!
13    Ağustos 2009, Perşembe
   10:00 Çizgi Film Gösterimi      Çılgın Dostlar 2                                                         Yönetmen:  Matthew O'Callaghan, Todd Wilderman                                                                     Gösterim Yeri:     Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği - Hopa
   11:30 – 13:00 ve 14:00 – 15:00    Belgesel Atölyesi                                                                               Yer:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği  - Hopa                                                                                   Uygulayıcılar:  Özcan Alper, Thomas Balkenhol
   16:00 Belgesel Gösterimi      Sisler Kovulunca (Süha Arın)                                                   Gösterim Yeri:  Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği  - Hopa                                                              Kısa hikaye:  Belgesel Doğu Karadeniz Bölgesinin geleneksel mimarisinin üzerindeki sisleri dağıtır ve eski ustaların son temsilcilerini, onların yöreye özgü malzemelerini kullanarak yarattıkları mimari ile belgeler.
   20:30 SİNEMA         ALEXANDRA (RUSYA)                                                             Yönetmen:  Aleksandr Sokurov                                                                                                                      Süre:  106 dk.                                                                                                                                            Gösterim Yeri:  Hopa Liman İşletmeleri                                                                                                                  Kısa Hikaye:  Subay olan torununu görmek için 7 yıl sonra Çeçenistan’daki Rus askeri üssüne gelen Alexandra adlı yaşlı kadın burada birkaç gün geçirir ve yerel halkın hakaretlerine maruz kalır. Sonra “Erkekler düşman olabilir ama biz kardeşiz” diyen ve küçük bir dükkân işleten Malika’yla arkadaş olur.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
“homo sum humani nil ame alienum” (insanım, insani olan hiçbir şeye yabancı değilim)

Sosyal medyada takip etmek için tıklayın:
Facebook: https://www.facebook.com/ozhan.ozturk.16
Twitter: https://twitter.com/0zhan0zturk
İnstagram: http://instagram.com/macukali/
Facebook Karalahana grup: https://www.facebook.com/groups/karalahanacom/?fref=ts