Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Karadeniz silahları  (Okunma sayısı 20512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Esat

• Ziyaretçi
Karadeniz silahları
« : Ocak 20, 2009, 08:32:19 ÖÖ »
SAMSUN- CANIK55 LİGHT İŞLEMELİ

TRABZON/TİSAŞ - ZİGANA M16

TRABZON/TİSAŞ -FATİH 13

ARSAN ARHAVİ - ŞAHİN 2000 LİGHT

Karalahana Karadeniz Forum

Karadeniz silahları
« : Ocak 20, 2009, 08:32:19 ÖÖ »

Esat

• Ziyaretçi
Ynt: Karadeniz silahları
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2009, 08:41:30 ÖÖ »
Buraya sadece tabancaları koyduk ama elinizde bulunan karadeniz kültürünü yansıtan kılıç, hançer bıçaklarında fotoğraflarını eklerseniz zengin bir koleksiyon oluşur. Sadece elinizde olanları değil ulaşabildiğiniz bütün karadeniz silahlarının fotoğraflarını bekliyoruz.

Çevrimdışı boncuk

• Lahana Turşusu
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2009, 09:31:39 ÖÖ »
Baretta  f 92 başka tanımam

« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2009, 09:31:39 ÖÖ »

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
4bin yıllık Karadeniz baltaları, saldırma ve piştol
« Yanıtla #3 : Ocak 20, 2009, 09:32:55 ÖÖ »
Karadeniz silahları başlığını okuyunca parabellum takliti göreceğimi düşünmemiştim açıkçası. Demeki ki gençlerin aklına silah deyince farklı şeyler geliyor :)
İlk ikisi gerçekten Karadenizliler'e sonuncusu ise folklorik ögelerimizden birisi
1. Tunç Çağı'nda kalma Doğu Karadeniz Baltaları 4. bin küsür yıllık bronz baltalar
2. Osmanlı döneminden kalma yine Karadeniz yapımı saldırma
3. Osmanlı döneminde kalma bir piştol

Esat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2009, 09:36:19 ÖÖ »
 ;D Çakma filan ama idare et işte Sayın Maçukalı. Benim asıl istediğim toprak küplerden yapılan el bombalarının temsili bir resmi. Onu da anca sen bulursun gibime geliyor.

« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2009, 09:36:19 ÖÖ »

Çevrimdışı boncuk

• Lahana Turşusu
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2009, 09:43:11 ÖÖ »
sürmene saldırması diye bilinen hançer varmıdır?

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2009, 10:07:18 ÖÖ »

Şimdi bendeki bıçakların resimleme imkanım yok ama internette bir tane Sürmene bıçağı fotoğrafı buldum. Gitti gidiyorda altında şöyle yazıyor "osmanlı sürmene kama kemik saplı çeliği sağlam ve keskin sapında resimde görülen eksiklikler var uzunluğu 24 cm çapı 1,5 cm "
Buna karşın bıçak üzerindeki kan oluğundan bıçağın 1. Dünya Savaşı sonrasında imal edildiğini sanıyorum. Daha öncesinde bu tüğr bıçaklar oluksuz yapılırdı. Oluksuz bıçakalr dışarı kanın çıkmasını engellediği ve iç kanamaya neden olduğundan başta askeri amaçlı kullanılan süngüler olmak üzere tüm savaş bıçakalrında uluslararası anlaşmalarla o yılarda oluk zounluluğu getirilmiştir. Buna karşın Sürmene bıçağı saldırma değil kamadır. Tabii ki Sürmene'dse saldırma dahşil her tür bıçak (özellikle Gölansa mahallesinde -şimdi Soğuksu mahallesinde) imal edilirdi. Saldırmalar daha uzun %50-100 cm) hafif eğimli bıçaklardır. Yukardaki mesajdaki resimde bir örneği var.
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2009, 10:09:23 ÖÖ Gönderen: admin »

Esat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 20, 2009, 10:12:50 ÖÖ »
http://www.karalahana.com/karadeniz-forum/index.php?topic=8836.msg31347;topicseen#msg31347

Silah konusu açılınca bazı hatırlatmalar yapılması gerektiğini düşündüm ve nacizane bildiklerimi aktardım. Güvenlik açısından göz atılmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2009, 10:21:44 ÖÖ »
Eskiden, mesela bizim köyde, her üç evin birinde demirci körüğü vardı. El ve ayakla çalışan torna tazgahlarında üretim son hızla sürerdi. Pazar kurulan yerleşim yerlerinin yakınlarındaki fındık ocağı diplerinde veya örneğin Armelit gibi bazı belirli yerlerde torbalar ve paralar el değiştirirdi. Hatta, İran ve Irak gibi komşu ülkelere gönderilmek üzere toplu siparişler alınırdı. Bizim köy ilçeye çok yakın olduğundan jandarmanın sıkı baskısı nedeniyle üretim işi yaylalara kaymıştı. Yeraltına kurulan körüklerde ve el tornası tezgahlarında üretim kesintisiz sürdü. Daha sonra Çotanak 28 kuruldu. Şimdi bu işi sürdürenler izinli olarak gizli saklı olmadan elektrikle çalışan tornalarda fason üretim yapıyorlar.

Bir gün, jandarma astsubayı olan eniştem resmi elbise ile yaylaya gelmiş. Yağlıdere içinden arabayla Emeksen köyü içine kadar gelmiş. O zamanlar obalara yol yoktu. Köyden obalara doğru doruk ormanlarını içinden yürümeye başlamış. O yürüdükçe birileri bağırıyormuş: "Ulaaa, ayı geliyiiiii. Ayı geliyiiii." Enişte ayıının geldiğini işitince beylik tabancısını çıkarmış ve hazneye mermiyi vermiş. Silah elde yürümeye devam etmiş. O yürüdükçe bağırtılar sürüyormuş. "Ulaaaa, ayı geliyiii." Obaya varınca bir tüfek istemiş. "Niye" demişler. O da bir ayının geldiğini, gündüz vakti ortalıkta dolaşan ayının hayra alamet olmadığını bu nedenle her hangi bir kimseye zarar vermeden vurmak gerektiğini söylemiş. Bunun üzerine obadakiler "Affedersin ama sen kendini mi vuracaksın?" diye sormuşlar. Enişte eski disk ve cirit atmada Türkiye birinciliği olan herkül vücutlu biriydi, bu nedenle alınmış. "Ayıp oluyor. Biraz iriysek de alaya alınacak gibi değilim. Ben yağ tulumu değilim bu yaşta bile hepinizi koşuda geçerim" demiş. Obadakiler "Yok yahu ondan değil." demişler, "Üzerindeki kıyafetin farkında değil misin? Onlar jandarma tehlikesinin işaretini veriyorlar. Seni baskın yapan jandarmaların başı sandılar."

O zamanlar yayladaki imalathanelerin bir çoğu yer altında idi. Tehlike zamanlarında ocak söndürülür, bacalar içeri çekilir. İmalathaneler çam puru ile gizlenirdi.

Esat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2009, 10:29:18 ÖÖ »
Sayın Paşalıoğlunun bahsettiği imalathanelerde yapılan tabancayı satın alamdan önce haznesine bir mermi konulur, hafifçe silah sallanır. Mermi hazneye çarpmıyorsa çapı düzgün olmuş demektir. Yok şıkır şıkır ses geliyorsa çapta bozukluk var demektir. Fakat şimdi yeni nesil silahlarda böyle bir sorun yok. Gayet güzeller.

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #10 : Ocak 20, 2009, 10:44:42 ÖÖ »
Bizim bazı imalatçılarımızın yaptığı silahların en büyük özelliği namlusunun şişmemesiydi. Ayrıca dolma veya orijinal mermi ayrımı yapmaması da başka bir avantajdı.

Esat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 20, 2009, 10:51:31 ÖÖ »
http://www.youtube.com/watch?v=lW7bAuvd1JQ

Zigana sağlamlık atış testleri

Boncuk ağabey sanırım saldırma hançerden daha büyük bir silah.

Esat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 20, 2009, 11:01:12 ÖÖ »

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2009, 12:42:57 ÖS »

Ellerinde saldırmalarla Piçak oyunu oynayan trabzonlu çocuklar, Osmanlı dönemi

Esat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 21, 2009, 04:53:41 ÖS »
İşte el bombaları, içine greek ateşi konularak fitille ateşlenip atılıyor. O dönem için tek personelin rahatlıkla kullanabileceği ender ateşli silahlardan.