Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Doğu Karadeniz Havzasında Yaşayan Yılan Türleri  (Okunma sayısı 8687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

orongona

• Ziyaretçi
Doğu Karadeniz Havzasında Yaşayan Yılan Türleri
« : Eylül 17, 2008, 04:11:29 ÖÖ »
Bizim Trabzon Çaykaradaki köy evimiz gerçekten de berbat bir yerde..Hemen tepamizde orman var.
Daha geçen yıl köyde bulunan sevgili anacuğum anlatti. Evin yukarısındaki ormana yakın, çaylık yamaca doğru şöyle bir gidi vereyim demiş..
Tabii heyecanını anlatmak zor. Devasa bir yılan görmüş,neye uğradığını şaşırmış ! Anlattığına bakılırsa belgesellerde gördüğümüz bir Piton kadar kadar büyük cüsseli !
Durumu konu komşuya anlatmış ama tanışıyoruz zaten babından pek umursamamışlar.Galiba yaşlı da bir yılan.
Konu hayret verici. Nasıl bir türdür? Ne yer ne içer? Zaman ve imkan olsa, sırf Görüntülemek için bir kalif bile yapılıp orda yatılabilir (Tabii kalifi sağlam ve deliksiz yapmak lazım) müthiş bir haber olurdu!

Bu konuda benzer  gerçek öyküler duyan arkadaşlar varmı? Yöremiz ormanlarında ne tür yılanlara rastlanmaktadır. Zehirli mi Zehirsiz mi ve tabiiki boyları posları ?

Karalahana Karadeniz Forum

Doğu Karadeniz Havzasında Yaşayan Yılan Türleri
« : Eylül 17, 2008, 04:11:29 ÖÖ »

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
Ynt: Doğu Karadeniz Havzasında Yaşayan Yılan Türleri
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2008, 04:54:48 ÖÖ »
Köylerde yılan öyküsü çok boldur. Boynuzlu yada ejdeha benzeri yılandan tutanda kanatlı yılana çok hikayeler duydum. Tabii, abartılı yılan hikayelerinin çoğu korkudan yılanı olduğundan başka biçimlerde görülmesine dayanıyor.

Kendi gözümle gördüğüm iki yılan öyküsü de ben anlatayım.

1970'li yıllarda 2 arkadaş araba yollarının olmadığı eski yayla göçlerini yeniden yaşamak amacıyla  eski göç yolundan yaylaya gitmek için iki atla yola çıktık. Yol atla 8-10 saat, yüksüz hızlı yürüme ile 12-14 saat, göçle (çoluk, çocuk, ,nek, koyun, yük) 3 gün sürerdi. Köyden çıktıktan ilk molayı Yağlıdere kıyısında Kanlıca'da verdik. Dere kıyısında taşlık bir yerde bir ağacın altına oturduk. Atlar dereden su içti ve yayılmaya başladı. Biraz sonra atlar huysuzlandı ve otuduğumuz ağacın altında uzaklaştılar. Atları yakalayıp yularlarından ağaca bağlamak istedik ama atlar o tarafa gelmek istemiyorlardı. Atları biraz uzaktaki yol kıyısındaki bir ağaca bağladıktan sonra dere kıyısındaki ağacın altına gittik. Bir hışırtı duyduk. Hışırtının geldiği yöne bakınca taşarın arasından kelep olmuş kocaman simsiyah bir yılanın kelebini çözerek taşların arasındaki bir deliğe girmeye başladığını gördük. Yılanın boyunu ölçemedik ama deliğe giriş süresine göz önüne alındığında en az beş metre vardı.

1976 yılında bir kaç arkadaş yaylada Kızıloluk tepesinin yamacında yol kıyısında otururken aşağıdan gelen kamyona bakıyorduk. Birden kamyon durdu. Şoför aşağıya indi. Bir dakika sonra bir şarjör silah sesi duyduk. Şoför bize gelin diye seslenmeye başladı. Hemen koştuk. Şoför koyu siyah renkli o zaman kadar gördüğüm en büyük yılanın başında elinde silah bekliyordu. "Bir tanesinin de üzerinden geçtim" dedi şoför "kamyonun arka tarfında duruyor". Kamyonun arkasına dolaştık. Orada daha da büyüğü ezilmiş yatıyordu. Yılanları ölçtük. Biri altı metre geldi, diğeri yedi metre.

Kanımca Giresun'da fauna araştırılmamış, yılanlar ise hiç araştırılmamış. Bu iki yılan olayından sonra olağanüstü büyük yılan hikayelerine artık tamamen "palavra" olarak bakmıyorum.

Yörede benim gördüğüm karayılan, pic yılan (bir tür engerek, zehirli), Gümüşhane'nin doktor yılanı ve kör yılan. Bir de ok yılanı duydum ama görmedim. O da zehirliymiş ve çift gezerlermiş.

Not: Yılandan korkmam.
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2008, 05:08:24 ÖÖ Gönderen: paşalıoğlu »

Çevrimdışı Gölköylü

• Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2008, 05:00:53 ÖÖ »
Köyümüze ismini veren tarihi bir kalemiz vardır. Üzerinde her çeşit yılana rastlamak mümkün.
Şahsen ben hazine filan görmüş olmasam da, görenlerden dinledim ki; yılanlar bu kalenin muhtelif yerlerine saklanmış hazinelerin bekçiliğini yaparlarmış. Durduk yere zengin olan bir sürü kişi var nitekim.

Benim aniden zengin olanlar konusunda ise başka senaryolarım var tabi.

Şahmeran etkisiyle dilden dile dolaşan Anadolu'nun yılan hikayeleri öğrenilmeye değer ve ilginç.

Otların arasında veya göletin içinde yılanlar gördüm, genelde hepsi cılız ve ciddiye alınmayacak türdendi. 5-6 metrelik bir yılan görsem korkar mıyım, şu an kestiremiyorum. ::)
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2008, 05:06:01 ÖÖ Gönderen: Gölköylü »

« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2008, 05:00:53 ÖÖ »

Çevrimdışı boncuk

• Lahana Turşusu
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2008, 08:29:30 ÖÖ »
 Ben yılandan çok korkarım. Bu korkum belkide, çocukluğumda  anlattıkları ejderha masalları ile alakalıdır.

Çocukluk yıllarımın yazlarnda yaylalarda inek güderdik. Yaylada pek yılan olmaz.Bazı yıllar ise,  yaylaya çıkmayıp, mezerede yayla yaptığımız olurdu. Mezerede hertaraf çayırdır. İnekleri yol kenarlarında yayar ( eski Erzurum-Trabzon karayolu) Kimsenin çayırına zarar vermezdik. Bazı günler inekleri  Huliyondos deresine götürür, orada otlatırdık. Hayvanlar susayınca dereden bol bol su içerlerdi. Bu dereye bir  kamyonun sığabileceği genişlikte bir orman yolu inerdi. Orman yolundan austın kamyonlarıyla selüloz taşınırdı Terazilar'a (Volkan konak söz eder)

Huliyondos deresi harikulade bir yerdi.Zigana dağındaki kar kürtüklerinden eriyen billur sular, gözeler,  buraya gelene kadar beş altı büyük kolla birleşir bu devasa kayaların etrafından kıvrılarak akardı . Kayaların koltuğunda derin, dibi görünmez, masmavi longozlar vardı.Bu göllerri çevreleyen asırlık kızılağaçlar, gürgen ve pelitler, doruklar, serin tüneller oluştururdu derenin üstünde. Müthiş alabalık vardı suda. Zizille alabalık avlardı meraklı gençler.

Bu dere yatağında ağaç köklerine takılmış halde duran onlarca metre uzunluğunda yılan kavları bulunurdu.
Bir defasında kamyon halatı kütlesinde bir yılan kavına rastlamıştım. Ama bu bir yılana mı aitti onu bilemiyorum.

Sonralarda  Bu Erzurum_Trabzon Yolunun güzergahı değiştirildi. Yeni yol  vadinin güney yamacına yapıdı. Yol inşaatından çıkan bütün harfiyat dereye döküldü.  o canım ağaçlar dipten traş edildi. Kale gibi duran o haşmetli kayalar dinamitle yarıldı.Yazarken içim sızlıyor dostlar. Yol değil tam bir doğa katliamı. Ne dere kaldı şimdi ne longozlar kaldı ne alabalık kaldı  Bu trajediyi çizen karayolları mühendislerine yazıklar olsun. Uygulayan bayındırlık bakanına da haram olsun. Ahirette yakalarındayım.Bu katliamdan semirdiler.  Daha ne deyim.

cemerkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2008, 06:54:11 ÖÖ »

Yörede benim gördüğüm karayılan, pic yılan (bir tür engerek, zehirli), Gümüşhane'nin doktor yılanı ve kör yılan. Bir de ok yılanı duydum ama görmedim. O da zehirliymiş ve çift gezerlermiş.
bu yaz giresun kesapta iki tane piç yılan oldurdum :) zehirli oldugunu bilmiodum birini elime almiştim iyi yırtmısım :D

« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2008, 06:54:11 ÖÖ »