Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Anket

En iyi kemençeciler

Sadece 6 adet seçim yapabilirsiniz.

Gönderen Konu: EN İYİ KEMENÇECİLER  (Okunma sayısı 87235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
  • http://www.karalahana.com/
Ynt: EN İYİ KEMENÇECİLER
« Yanıtla #120 : Şubat 02, 2014, 02:29:28 ÖS »
onu demelerinin nedeni topal osmanın koçkiri kürt ayaklanmasını bastırırken vadidede bir çok alevi köyünü yerle bir etmesindendir.
bakın yanlış anlaşılmasın ekinciler kürttür demedim.ne olup olmadıklarını tamin edebilirim diye düşünüyorum.anlatmak istediğim yıllardır aynı yerde yaşamış kendi kültür havzaların ı oluşturmuş yöre insanlarının ötekiler olarak gördüğü ekinciler hakkındaki görüşlerini söyledim.o insanlar zaten ne tarihçi nede daha öte birşey.bunu böyle düşünmek lazım.

burda konu kemençe ama kemençeyi konuşanlar yöreninde dışında kalınca konuda yöre dışına çıkıyor...
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2014, 02:34:54 ÖS Gönderen: fractal »

Karalahana Karadeniz Forum

« Yanıtla #120 : Şubat 02, 2014, 02:29:28 ÖS »

Çevrimdışı Karadeniz52

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #121 : Şubat 02, 2014, 02:46:22 ÖS »
onu demelerinin nedeni topal osmanın koçkiri kürt ayaklanmasını bastırırken vadidede bir çok alevi köyünü yerle bir etmesindendir.
bakın yanlış anlaşılmasın ekinciler kürttür demedim.ne olup olmadıklarını tamin edebilirim diye düşünüyorum.anlatmak istediğim yıllardır aynı yerde yaşamış kendi kültür havzaların ı oluşturmuş yöre insanlarının ötekiler olarak gördüğü ekinciler hakkındaki görüşlerini söyledim.o insanlar zaten ne tarihçi nede daha öte birşey.bunu böyle düşünmek lazım.

burda konu kemençe ama kemençeyi konuşanlar yöreninde dışında kalınca konuda yöre dışına çıkıyor...

Yörenin dışından kastın Doğu Karadeniz ise onuda bilmiyosun.. İstisnalar kaideyi bozmaz diyosun istisna 1 olur 2 olur 5 olur 10 olur Vonada her köyde kemençeci var hemen hemen Mesudiyede öle keza Doğu Karadenizde kalan Merkez ve meletten doğusu birçok Kemençeci var Fatsada ünlü kemençeciler çıkmışta halada varda Ünyede bile bi Hakan Filiz geleveraya kadar Giresuna yeter istisna bumu? Daha istisnayı bilmiyosun? Neden Sinopta Kastamonuda çıkmıyo kemençeci? He çıkıyosada 1 elin parmanı geçmez istisna budur Ordudakilere istisna demekle yine güldürdün beni :) Yok Orduya değil vadiye dediysen ordaki kemençe ne durumda bilmiyorum yani var olduğunu biliyorumda derecesini bilmiyorum ama güneyde en çok Kemençeci Mesudiye ve Suşehrinden çıkar bunu bilirim keşke sende Karadeniz kültürü hakkında bişeler bilsen..

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #122 : Şubat 02, 2014, 03:06:02 ÖS »
oduyu 3-5 bölmüşssün ama giresunu bölemessin.görle ekolonun son kalesi derelidir. bitti okadar.türkülerimiz bir gaydalarımız bir.ne orduda ne diğer alternatif yerlere ait bahsi gecen karadeniz kültürüna ait bunca şey varsa neden bu güne kadar ortaya çıkmadı .neden şimdi patlatmaya çalışlıyorsunuz.neyse..ondan ötesinde berisinde millet kemenceyle ne tınkırdatırsa tınkırdatsın.bu yöreden giğer yörelerede gidip kemençe içra eden kemençeciler haric tabikide.size kalsa buraya batman civarında çalınan kürt kemençesinide sokarsınız.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2014, 03:08:36 ÖS Gönderen: fractal »

« Yanıtla #122 : Şubat 02, 2014, 03:06:02 ÖS »

Çevrimdışı Karadeniz52

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #123 : Şubat 02, 2014, 03:24:10 ÖS »
Anlamıyosun galiba? Tamam batmandaki istisnadır bir elin parmanı geçmez istisna dediğin olay Orduda öle değilki onlarca kemençeci var nese bişe bildiğin yok her şehir homojen değildir Giresunu alucraya gelince kürt diye böl Görele Kemençe var diye Giresunda Giresun Göreleden 10 dk öte gitsen Trabzon be :)

Çevrimdışı Cem58

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #124 : Şubat 02, 2014, 08:49:19 ÖS »

topal osmanfakir sünniköylerini de soymuş ve talan etmiştir.türkmen kürt ermeni fakir köyleri yerlebir etmiştir.
hatta ki vadide etnik köken ayırmaksızın tplu mezarlar dahi var.
26 yaşındayım bu konu üzerine röportajlar yapıp gidip yerinde inceledim.
yaklaşık 12 kadar kadının çete içinde tutulup topalın çetesi tarafından defalarca tecavüze uğrayıp eğribelden giresuna kaçırılıp daha sonra o kadınların kendilerini asarak intihar edip bazılaırnın hayatta kalmayı trcih etmesi ve isimlerinin açıklanmas da topal osmanın itliğidir.giresuna gönderdiği binlerce mal ve davarı da sünnilerden alevilerden dnledim.
o yüzden topolosmangiresunun ayıbıdır.

« Yanıtla #124 : Şubat 02, 2014, 08:49:19 ÖS »

Çevrimdışı Cem58

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #125 : Şubat 02, 2014, 08:57:30 ÖS »
kaldı ki giresnun batısında kemençeyok adam gibi ordanbize kemençe gelcek te kemençe öğreneceğiz hahahahahahahahaha
çok komikordan bizekemençe geldide bulancağa giresun merkeze pirazize artvine artvininiç kesiine baburta neden gitmedi haha
bırakbuişleri.kemençesiizn tekelinizdedeil.
her yöreinin kendi kemneçesi vardır.kemençeyi azcık tanısaydın haşu lafları etmezidin.
ama yok giresundan çıkyı kültür iinsanlık horanmoran tövbee yarabbim :)

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #126 : Şubat 03, 2014, 02:12:52 ÖÖ »
eğer eğribele kadar bir köy söylersen bir kişi söylersen topal osman hakkında olumsuz birşey söyliyen tamam.caba neden bir bıçak kesmisçesine eğirbelden aşağıdakiler topal osmana düşman.
kafanın almadığı şu senin kadın mal hastası bir adamın çanakkalede batumda afyonkarahisarda işi ne .senin deden vadinde koyun otlatırken 47 alay afyonkarahisardaydı.
kimse gireseun uşaklarını kara zıpkalıları gönüllü giresun laz müfrezesini es geçemez.böyle çirkefleyemez.haddini bil.derelide türkmen  var hatta alevi geçmişi olduğu ima edilen köyler var.onlara neden birşey olmamış.neden vadi kurtuluş savaşında giresunun binde biri kadar aktif olamamış.geçin bu itibarsızlaştırma ayaklarını.

giresun göreledir,yağlıderedir,çanakcıdır, eynesildir vesaire.ulan hiç vadiden yada diğer bölgelerdeb tuzcuoğlu kadar senfonik bir eser çıkmışmıdır.karadenizin en güzel oyunlarından olan akçabat horon kurma bile tuzcuoğlunun yeniden yorumlanmış modernize edilmiş halidir.günah olmasa kemençey kuran bile okuturum diyecek kadar usta olan atatürk dikkat edin bu bir sanat dehasıdır dediği piçoğlu osman giresunludur.zoruna gitmesin.
sus ve dinle ilham al.örnek al.feyz al.

gel birde bizle reportaj yap.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2014, 02:15:38 ÖÖ Gönderen: fractal »

Çevrimdışı Cem58

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #127 : Şubat 03, 2014, 09:36:40 ÖÖ »
tabi tabi piçoğluna kise laf edemez ama sizin de yaşam tarzınızı büyüklerimiz güzel özetlemiş.
dedemler vadililer haklıymış :D :D :D :D

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #128 : Şubat 03, 2014, 10:02:40 ÖÖ »
laf eder tabi.kim eder onun gibi büyük üstadlar onu eleştirebilir.ama o üstadlar rizeden trabzondan ve giresundan çıkar.ne anlarsınız siz kemenceden yusuf cemal gibi büyük bir kemençeci bile sırrı öztürkten ders almıştır.olay budur.

giresunun kemençesi sanatı konuşur.sizin neyinizin konuştuğu belli değil.konuyu saptırmayın.

bizim yaşam tarzımıza dil uzatmak demek en azından  giresundan rizeye kadar olan topluluğu karşına almak demektir.destur!

Çevrimdışı Karadeniz52

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #129 : Şubat 03, 2014, 01:22:50 ÖS »
Giresundan Rizeyemi? La adamlar yemeyip içmeyip size saydırıyolar yörüklüler diyolar yallah iç anadoluya diyolar sen ne anlatıyon bilgisiz? Cem belki sende biliyosundur Giresunun geleveradan batısı= Ordudur he çokta meraklı değilizde yalanmı sölim durum budur? Ama bu derelinin içinde yatan neden Trabzon Rize özentiliğidir %90 Giresunlular böle Giresun Merkezli bile youtubede herşeyiyle Orduya benzerken yıllarımı verdim hayır biz Trabzon gibiyiz demezmi Giresun Merkezli bile diyoki geleyrum gideyrum konuşuruz biz ha ha ya bu Giresunlularda Trabzon Rize özentiliği çok var hemen hemen bütün tanıdıklarımda varda bi Bulancak Pirazizde yok onlar Ordu gibiyiz derler onlarda demese tm dicem ztn :) Senin derdin anlaşıldı bide başımıza Dereli çıktı hadi hayırlısı :)

Bu arada Kemençenin büyük üstatları Picoğlu-Rizeli Sadık ve Ordulu Yunustur bilgin olmuş olsun.. Sırrı Öztürk Katip Şadi bile röportajlarında Kemençe kültürünü Ünyede başlatırda sen Derelide başlatırsın çünkü onlardan çok bilirsin :) Görele demek Giresun demekmiş niye çünkü Kemençe var Alucra Giresun değil niye çünkü işine gelmiyo KİMSE KUSURAK BAKMASIN GİRESUN KÜLTÜRÜ NERDE GÖRELE NERDE.. Şimdi sarılın Göreleye hadi Derelili ha ha :) Şu Horon Kültürü 6 köye sıkışmış Ünye Hakan Filizden daha iyi daha tanınmış kemençeci varsa geleveradan batıda tmdır yani ama yok Bırak Rızayı Hayriyi :)

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #130 : Şubat 03, 2014, 02:07:16 ÖS »
alucradan ne cıkmış karadeniz kültür adına herşeyi biliyorsunda bunu nasıl bilmiyorsun.giresundan bahsederken ekincileri saymıyoruz.trabzonlularda halt ları saymaz herhalde.picoğlu ekoldur.rizeli sadık onun öğrencisidir.ordulu yunusun adı var sesi yok sesi.yok.karaman gibi büyük bir usta olsaydı en azından bir eseri duyulurdu bilinirdi neyi bilinip bilinmediği bile bilinmiyor.sırrı öztürk söyleyebilir bu konuda bilirkişi değil.kat tane ordu düğününe gitmiş çeteresinimi tutunuz sanki.işte orduda tek tük kemençe var.bence sakarya ordudan daha aktif.ordada göçler var sonuçta.
göreleyi giresundan ayıramassınız.bizim sanatcılarımız trabzonada gider onlarda bize gelir.siz nerdesiniz nerde.saçma soru zaten kemençeci yokki .hüseyin bıçağı bile arabeske kaydıkdan sonra tanımışsınıdır...

cevap verin karadeniz  kültürüne ne katkınız oldu ya bi söyleyin.ordu ne yapmış.tekrar söylüyorum erdoğan erol bile ordunun geneline on basar.onuda yağlı dereden olduğu için söylüyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2014, 02:10:27 ÖS Gönderen: fractal »

Çevrimdışı Karadeniz52

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #131 : Şubat 03, 2014, 02:39:31 ÖS »
Ordu Karadenize ne mi yapmış? Karadenizin en büyük 3. şehridir Ordu Karadenizin simgelerinden Fındığı Dünyada en çok yetiştiren şehirdir Doğu Karadenizde balık en çok Orduda tutulur çıkarılır Zamanının efsanelerinde Ordulu Yunusta picoğlunun öğrencisidir zaten bunuda öğren Karadenize turist Trabzonun sümele ve uzungölden ve Rize yaylalarından sonra en çok Orduya turist akın ediyo BOZTEPEYE yılda kaç bin turist geliyo biliyomusun? Gerek yurt içinden gerek yurt dışından teleferikle karadeniz turizmine katkısı paha biçilmez zaten Şimdi Nisan ayında Ordu Karşılamasını ve Horonunu dünyaya tanıtıcak Giresun napmış istanbulda kemençe horon desen Trabzon diyolar kim biliyo Göreleyi? Göreleyede gittim kendileri bile bilmiyo kemençenin merkezi olduğunu Trabzondur diyolar sordum? Giresun kirazımı napolyon kirazımı? Çavuşlu ekmeğimi vakfıkebir ekmeğimi? Neyinize sahip çıktınız naptınız? Görelenin tek suçu Giresuna bağlı olmak Trabzona bağlı olsaydı sen GÖRELEYİ ozaman görürdün bişeler bilmiyosun konuştukça batıyosun..

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #132 : Şubat 03, 2014, 03:05:52 ÖS »
sen kültürle ticareti truzmi karıştırıyon şuraya  iki şey yazamadın değilmi.çünkü yok.orduda karadeniz kültürü adına birşey cıkmaz cünkü.karşılamanın hasıda bizde sizinki gibi  saksafon karşılaması değil.halis mulis orjinal.nette hep kendi düşüncelerini destekleyen şeyleri araştırmıssın okumussun birde bunun bundan fazla öte yüzü olduğunu bil.
ayrıca kültür zengini olduğumuz için trabzonada yeteriz orduyada diyeceğimde ordunun zaten işi olmaz gibi.

Çevrimdışı Karadeniz52

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #133 : Şubat 03, 2014, 04:25:28 ÖS »
Kültür adınada yazıyorum yıllardı Ordu Giresun Trabzonun eteklerinden hatta Rize nefes alabildimi? Şimdi Ordu büyükşehir oldu nüfusu Trabzona dayandı lobi kurdu Seyit Torun müthiş çalışıyo ve Şimdi Şimdi 2 3 ay kadar sonra 52.000 kişiyle Ordu Karşılamasını dünyaya tanıtacak ardındanda Melet Horonunu daha önce Trabzondan başka tanıtan vardıda bizmi bilmiyoruz? Trabzondan sonra en çok katkıyı Ordu yapmış olucak.. Çık eminönüne taksime nerde yaşıyosun bilmiyorum Kemençede Horon de Görelemi dicekler Trabzonmu? Görelenin tek ama tek suçu Giresuna bağlanması bak ağasara Trabzona bağlı Göreleden adı sanı çok Giresun hiç bişeyine sahip çıkamamış şehir kendi etnek yapısı bile bozuluyo kürt çingene dolu senle alakası yok Giresunu sevcerim ama belediyenin çalıştığı yok Orduda en çokta fındık aylarında kimlik araması yapıyolar çünkü önceden geliyolardı kürtler dayak yiyip gidiyolardı :) Nese konu dağıldı Yine mavi karadenizde tipi tipik çepni tipi olan picoğlundan eserler okuyan Göreleli yanlış hatırlamıyosam sırrı öztürk çalıyodu Rıza Can Özelde geldi geleceğin yaşı itibariyle en iyisi dedi oda tesadüfkü Ordulu Hayridemi okulda Anıl genç daha 16 yaşında ulubeyli kültür sevdalısı odamı öle perşembenin her köydeki kemençecileri keza Mesudiyedekiler Fatsalı ekremler Hakan filizlerdemi öle? Niye Kastamonudan Sinoptan çıkmıyo bu okuldan öğrenenler açıkla? Yalandan bişeler zırvalama gerçekten batıyosun..

Çevrimdışı fractal

• Meraklı Lahana
« Yanıtla #134 : Şubat 04, 2014, 02:14:07 ÖÖ »
ben bursada otoruyorum.giresun belediyesi ne yapar ne yapmaz bilmem.biz kültürü konuşuyor sanıyordum.sen kendine bayrak yapmıssın rıza hayri hakan rıza hayri de hakan.gına geldi.soruyourum bu adamlar ne çalıyor...ne çalıyor.giresun-trabzon havaları ordu çalsalar karadenizin genel karakteristiğinin uzağında kalacaklarya..
hiç düşündünmü trabzonlo sanatçılar bile giresun karşılamalı parçalar koyuyorlar albümlerine yada giresun sallaması görele sallaması giresun horunu.giresunda karşılamasındaki kemençe içrası bile bambaşka .ordunun neyi varr.ordunun derelerinden başka.oy gemici  vonanın ışıkları bunlar kemençe içrası bakımından çok zayıf eserler.karadenizin gerçek doğasını yansıtıyormu.
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2014, 02:16:18 ÖÖ Gönderen: fractal »