Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Arkadaşlar Lazlar ve Hemşinliler Türktür İşte ispatı burada  (Okunma sayısı 13293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
Ynt: Arkadaşlar Lazlar ve Hemşinliler Türktür İşte ispatı burada
« Yanıtla #15 : Şubat 22, 2007, 03:22:30 ÖÖ »
Bir ülkede yaşayan insanların çok sayıda kimliği vardır. Öncelikle insandır. Erkektir, kadındır, babadır, annedir, kızdır, oğuldur, çiftçidir, mühendistir, işçidir, devlet memurudur, Müslüman'dır, Türk'tür, Laz'dır, Rum'dur, Gürcü'dür veya belli bir kategoriye sokulamayacak kadar çok etnik kökenle karışmıştır (Türkiye halkının önemli bir kısmı bu kategoriye girer) ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bir insanın atalarının nereden geldiği, kimlerle karıştığı, kökenlerinin ne olduğu, atalarının geçmişte hangi inanca bağlı olduğu, bugün neye inandığı öncelikle kişisel bir şeydir ve o insanı ilgilendirir. Bu kimliklerin ifade edilmesi ve kişilerin kimliklerine uygun yaşaması toplumun yazılı kuralları (anayasa, kanun ve yönetmelikler) ile ne ölçüde korunduğu ve uygulamada karşılaştığı tavırlar özünde kişisel olan bu özelliği toplumsallaştırır.

Bir ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşayan veya ülke sathında dağınık olarak yaşayan ve başkalarınca farklı bir kategoride görülen halkların başkalarınca herhangi bir şekilde tanımlanması o kadar önemli değildir. Önemli olan farklı olarak görülen halk gruplarının kendilerini ne olarak tanımladığıdır. "Ben Lazım veya ben Kürdüm" diyenlere "Hayır, siz Türk'sünüz" demek veya "Ben Türk'üm" diyen birisine "Hayır, sen Hemşinli'sin" veya "Ben Müslüman'ım" diyen bir Alevi'ye "Hayır, sen Alevi'sin ve Alevilik Müslümanlık değildir" demek baskı yapmaktır, tahakküm altına almaya çalışmaktır, durup dururken sorun çıkarmaktır.

Dünyanın hemen hemen tüm devletleri heterojen kültürlerin yaşadığı devletlerdir. Vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini güvence altına almayan, farklılıkları yok sayan tüm ülkelerde etnik ve dini çatışmalar biteviye sürmektedir. Devlete düşen görev kimliklerle ilgili tüm ifade ve yaşama özgürlüklerini mümkün olan en geniş şekilde güvence altına almak, tüm ülke insanlarını Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında gönüllü olarak birleşmenin koşullarını yaratmaktır. Bir ülkede olduğu gibi yaşayamayan insanların mutlu olması mümkün değildir. Devletin uygulamada kabul ettiği asli etnik köken ve dini inancın dışında kalan insanları yok sayması sorunun ta kendisidir. Bir ülkede yaşayan insanların birbirleriyle kardeş oldukları kabul edilir. Doğrusu da budur. Ancak kardeşliğin ilk şartı kardeşin hakkını kardeşe teslim etmektir. Hakkı gaspedilen ve baskı altına alınan kardeş düşman olur.

Etnik köken ve dine ilişkin hak ve özgürlüklerin bir devlet tarafından güvence altına alınması, tüm vatandaşların bu bağlamda hem kanunen hem de uygulamada eşit yaşamasının sağlanması için ülke vatandaşlarının hepsinin aynı dili konuşan, aynı dine inanan kişilerden oluşması gerekmez. Bu tür hakları elde etmek için de ayrı devlet kurmak gerekmez. Kültürel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması ve uygulamada da bunun ayırım yapmadan sağlanması etnik köken ve dini inanış farklılıklarından doğan sorunları yok eder, ülke insanların birbirlerine daha sıkı kenetlenmesinin yolunu açar, çok kişinin korktuğu ve şüphelendiği "dış mihrakların" bölücü çabalarını etkisiz kılar. Zaten kimlikler tek başlarına o kadar da önemli değildir. Yok sayılmak ve kimlikler üzerinden baskıya maruz kalmak kimlikleri önemli yapar ve bir sorun olarak görülmesine yol açar.
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2007, 05:22:01 ÖÖ Gönderen: paşalıoğlu »

Karalahana Karadeniz Forum

« Yanıtla #15 : Şubat 22, 2007, 03:22:30 ÖÖ »

Amaduni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 22, 2007, 04:14:46 ÖS »
Olaya kan hattindan ve soy kutugunden baktigimizda, Turkiye'de var olan, Laz'ca dilini konusan veya asimilasyon nedeni ile konusamayan insanlar Turk soyundan degildir, aksini iddia etmenin bilimsel ve kulturel temeli yoktur. Laz'larin yakin akrabalari Gurcistan'da buyuk bir nufusa sahip olan Megrel'ler ile uzak akrabalari ise Gurcu'lerdir. Turk'ler ne kadar Yunan'lilarve Ermeni'ler ile akraba ise gercek Laz'lar da o derece Turk'lerle akrabadir. Insanlari palavralarinizla kandirmayi birakin da, bu cok kulturluluk ve coklu milletlere sahip olarak Turkiye Cumhuriyeti'nde nasil gelismis bir ulkenin vatandasi olarak (ancak asimile ve inkar etme zorlamasindan vazgecerek) mutlu ve huzurlu uzun yillar birlikte yasayabiliriz onu soyleyin. 

her bir kelimesine katılıorum...ayrıca arkadaş bu bilgileri nereden almış bilemiyorum kaynağı nedir fakat bu görüşlerin tam tersi görüşler bildiren kaynaklara rastlama olasılığımız daha fazla....burada paylaşabilirim kim ,nerden, nasıl, nereye yerleşmiş   (çok daha güvenilir kaynaklar göstererek) ancak bence artık bunları tartışmayı bırakarak bazı  şeyleri inkar yoluna gitmeden,  kabullenerek ve bu zamandaki Türk'lüğümüzden  gurur duyarak  Türkiyemiz için nasıl faydalı bireyler oluruz bunların tartışılması gerekir...saygılar...

rıdvan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2007, 04:09:28 ÖS »
ya arkadaşlar ha laz ha hemşinli ne fark eder kmlikte (TC) birde (M)yaziyorsa bitmiştir ne fark eder maziye geri gitsek kim öldude geri geldi
ne fark eder nerden geldik gelmişiz hepimiz bir yerlerden gelmişiz işte
mevlam saglik afyet versın bu vatanı bize armagan edenlerden allah razi olsun yeterki bizde ustumuze düşenleri yapalm ve birlik içinde olup diş güçlere karşi ülkemizi bariş içinde koruyalim türkm türk oglu türkm e birde allah vergisi plaka 53 hemşin ne mutlu türküm diyene degil ne mutlu türküm diyebilene

Acti yesil yapraklar
Gidelum cobanluğa
Peştamaluni bi ac
Koyma beni darluğa       
Ağira olan danan
Nazarluktur nazarluk
Boylemi ettuk senlen
Sevdiceğum pazarluk      
Ağira olan siğir
Süt vermeyi vermeyi
Rezil olduk köylüye
Sevdambenlengelmeyi      
Al kazmayı vur yere
Kurusun kanli dere
E kiz seni almazsam
Canli girerum yere       
Asker ettiler beni
Ya Tuna'dur ya Bursa
Habu dar günlerumde
Ayşe yanumda dursa

Atma beni yabana
Bende bu dereliyim
Al koy beni koynuna
Sormaki nereliyim      
Ayakkabin üstüne
Diktim nazar böceği
Adam rezil edermi
Benim gibi çocuğu      
Ben geldum köyünüze Köyünüz karamişluk
Olmadi edemedum
O kizla arkadaşluk      
Bi gelin aldum köyden
Bi da aldum yabanci
Eller nerden bilecek
İçumde durur aci      
Bilezuğun yuzuğun
Gözünde var gözluğun
Anasini ağlattun
Kaybana sevdaluğun      
Bu size deduklerum
Makara dur makara
Bi zengin bulamadum
Bulduklerum fukara      
Bu yaz düğün yokidi
Bi horon edemeduk
Sıcak mi çarpti bizi
Gonulden sevemeduk      
Çayirunun dibine
Üç ağaca üzüm var
Bi eve iki bekar
Küçüğina gözüm var      
Çiktum çami budadum Çobanun ateşine
Ne mutli o çobana
Sevdasi de peşine      
Çiktum dağa oturdum
Mavi yelek dokudum
Kaybana sevdaluğun
Mektebini okudum      
Çiktum dağun başina
Çaliverdum ezani
Kiz senun merağundan
Tutmadum Remezani      
Çimenlu çaruklarum
Çimenleri çiğnarum
Ya sorun çimenlere
Geçti mi burdan yarum      
Danalari satupta
Yedurdum kaynanaya
Gene gonli olmadi
Hep bakayi havaya      
Dere kunduzi misun
Sabah yildizi misun
Geldun geçtun karşima
Miralay kizimisun      
Dere kütük götürür
Üstü köpük oturur
Konişmağilen değil
Yiğit olan götürür      
Dereden geceyiken
Başum aldi sazlara
Baba evlendur beni
Aklum kaldi kizlara      
Derenin kenarina
Sereceğum kilimi
Vermezsa seni baban
Alalum biribirini      
Dumanda kaybolursun Peşume gel peşume
Anan babana derdi
Raslamadum eşune      
Emineyi verdiler
Bu köyün alcağina
El uzatsam yeterum
Evinun saçağina      
Enişte ince uzun
Baldizinim baldizin
Potamya deresine
Var midurki iki düzun      
Gece vakti kapidan
Yıldızlari sayayim
Köye kalmadi paçi
De ben kimi alayim      
Guneş vurdi çatlatti
Yarumun ellerini
Peştamal gizleyidi
Köyün güzellerini      
Havlumun kiylarini
Esram işlicemisun
Bakarsun yanağuma
Acep dişlicemisun      
İn dereye çiçeğum
İn bende geleceğüm
Senun babanin mali
Benum geçineceğum      
İneceğum dereye
Kuma sarilacağum
Ettum kendi kendume
Kime darulacağum      
İndum dereye durdum
Ben bi peştemal buldum
Bilsam o senun idi
Oğa bi sarilirdum      
İnelum derelere
Bi yük odun edelum
Baban seni vermezsa
Kaçalumda gidelum      
İnelum derelerin
Kumini taşiyalim
Evlenmekten iyidür
Sevdali yaşiyalum      
Kar yağar karamişun
Dalina yaprağina
Elursam mezarumun
Gelde bak toprağina      
Karadeniz ustüne
Yuvamun yapilari
Ne anam var ne babam
Kitledum kapilari      
Karamiş çiçeğinden
Aci olur balumuz
Ne edelum sevduğum
Yok idi ikbalumuz       
Karamişun dalina
Gel salina salina
Bizum köye vermezler
Emsali emsalina      
Karamişin altina
Serine gel serine
Konuşacağum senla
Kardeşimun yerine      
Karayemiş dibine
Kukutinun taşlari
Seveni kavuşturmaz
Köyün kizilbaşlari      
Karşiya koyun kuzi
Koyuna verun tuzi
Ağlatmayin uşaği
Verun sevduğu kizi      
Kiraz çiçek açayi
Aykiri dal üstüne
Alur kaçarum seni
Kollarumun üstüne      
Kuş uşti yavri kaldi
Gokyuzi mavi kaldi
Anahtar yar koynina
Gonlum kilitli kaldi       
Makasli peştamalun
Baksana rengi soldi
Duydiki isticeğum
Anan sacini yoldi       
Peştamali ser otur
Fustanun kirlenmesun
Uzaktan seyredeyim
Kimsa alay etmesun       
Peştamalun iki kat
Bi katini keste at
Eger beni almasan
Kara topraklara yat      
Peştamalun ucina
Taksan nazar boncuği
Anan ögretmedimi
Kaybana sevdaluği      
Sebi diyisun bağa Ağabeyim sayilursun
Bi türki derum sana
Korkarum darilursun      
Sevduğumun evleri
Komesedur komese
Çikmaz yarum dişari
Kapandi bi kümese      
Yarum peştamaluni
At omuzuna yürü
Anana bi sey olmaz
Geride var bi sürü      
Yaylanun çimenine
Beriye gel beriye
Çıkar eski karini
Bel geleyim yerine      
Yaylanun hozanine
Kuzi kestum yediler
İstedum sevduğumi
Nişanlidur dediler      

« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2007, 04:09:28 ÖS »

STRaTeGiST

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mayıs 14, 2007, 10:44:20 ÖS »
Lazlar Türk değildir rumlar ile akrabadır onlar yani orta asya Türkleri ile soy olarak uzakdan yakından alakaları yoktur millete yanlış bilgi vermeyin ,lazlar türkçenin yanında lazca da konuşurlar fakat türkler , türkçeden başka dil konuşmazlar, ben çepni Türküyüm
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2007, 10:52:53 ÖS Gönderen: STRaTeGiST »

kolheti

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Eylül 25, 2007, 01:31:09 ÖS »
slm bu ne abuk sabuk bir bilgidir hiçmi araştırma yapmadın hiçmi sorgulamadın nerden cıkardın lazların türk olduğunu buna cvp vermeye değermi bilmiyom ben laz kökenliyim ve türk değilim seni yada başkaları istiyo diye aslımıda inkar etmem hiçbir güçde inkar ettiremez niyemi çünkü aslımdan utanmıyom inkar edeyim gurur duyuyorum laz olmakla bu iddayı ortaya atan arkadaş biraz okuda sana lazlığı öğreteyim bugün ülkede yaşayan lazların merkezi sadece rize ve artvinin bazı bölgeleridir şunuda bilmezsin ÖĞREN TRABZON HALKI LAZ DEĞİLDİR sadece şiweli konuşur lazuri bilmez yani lazca bizim halkımızın çoğunluğu ana yurdu gürcistandır alfabemiz gürcü alfabesine benzer fakat dilimiz gürcülerden tamamen farklıdır onlarda türkler gibi kürtler gibi kardeşimizdir size göre türkden başka hiç kimse yoktur İSTERSENİZ TÜM DÜNYAYI TÜRK İLAN EDELİM ALMANI ÇİNLİYİ AFRİKALIYI arkadaş nası bir zihniyet bu ya aslında bu iddanın altında yatan PİS BİR FAŞİZM KOKUSU VAR asimile etme çabası var ama FAŞİZME hiçbir zaman geçit olmucaK BU ÜLKE TÜRKÜN KÜRDÜN LAZIN ERMENİNİN BU ÜLKEDE YAŞAYAN HERKEZİN SADECE BİR IRKIN DEĞİL bizim atalarımızda k-savaşına iştirak etti türkler gibi kürtler gibi ve bu halkların inkar edilemicek kadar büyük payı vardır bu ülkede ÖZGÜRCE YAŞAMAK KÜLTÜRÜNÜ DİLİNİ YAŞATMAK İÇİN yani kimsenin tekelinde değildir bu ülke KÜRDÜ LAZI ÇERKEZİ VE DİĞER ETNİK REALİTALERİ İNKAR EDİYOSUNUZ ONDAN SONRADA TÜRKÜN TÜRKDEN BAŞKA DOSTU YOK DİYONUZ NİYE ACABA???? FAŞİZMİ insanlık suçu sayan herkeze saygılar

« Yanıtla #19 : Eylül 25, 2007, 01:31:09 ÖS »

ziganali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Kasım 14, 2007, 04:13:16 ÖÖ »
ben sahsen turkum ama sacma sapan bir sekilde herkesi de turk olarak gostermenin bir anlami yok ,lazlar turk irkindan deyildir kafkas kokenli bir milletir ve muslumandirlar, ve rumlarlada alakalari yoktur,bir defa sunu bilelim trabzon yoresinde rum su anda yoktur pontuslu muslumanlar vardir ve konustuklari dil yunan dilinden farklidir kulturleride farklidir,kemence nin kokeni uzerinde bir suru polemik var gidin yunanistana bu calgiyi sadece trabzondan gitmis pontuslular bilir ve calar grek ler kemenceyi bilmez kullanmaz!rum,pontus,grek yunan,bunlarin gercek anlamini bilelim ondan sora konusalim,yasadigimiz gunumuzde hepimiz turkiye cumhuriyeti vatandasiyiz en buyuk ortak degerimiz budur bayragimiz aynidir,etnik kultur farklarimizi da korumaliyiz bu bizim icin bir zaaf deyil bir zenginliktir,ornegin ABD de bin bir millet ve kultur bir arada ama hepsi ben amerikaliyim diyor,malum Turkiyemizi birileri karistirmak istiyor bunlarin tuzagina dusmeyelim.