Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Anket

Karadenizlilerin öne çıkan özellikleri nelerdir?

Sadece 5 adet seçim yapabilirsiniz.

Gönderen Konu: Karadenizlilerin öne çıkan özellikleri nelerdir?  (Okunma sayısı 28198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
« : Mayıs 03, 2007, 07:24:53 ÖÖ »
Karadenizlilerin öne çıkan özellikleri nelerdir? Bakalım kendimizi nasıl görüyoruz, nasıl görmek istiyoruz...

Her ziyaretçi en uygun bulduğu 5 şıkkı işaretleyebilir.
« Son Düzenleme: Mart 13, 2013, 03:16:21 ÖS Gönderen: admin »

Karalahana Karadeniz Forum

« : Mayıs 03, 2007, 07:24:53 ÖÖ »

dalgacıdeniz61

• Ziyaretçi
Ynt: Karadenizlilerin öne çıkan özellikleri nelerdir?
« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2007, 08:06:57 ÖÖ »
çalışkan -- samimi-- meraklı .. ben bunları seçtim... galiba bende de bunlar var. yahu karadenizli gibisi var mı.. memlektimin insanları her şeyin en iyisine layık. anarşistlik çok komiğime gitti, ya sormayın var böleleri de işte pek önem arzatmiolar da zaten.

budur yani yabancı, karadezli olmayan kişilere de sorunca onlar da bu üç özelliği sıralıyor... çalışkandır; istediğini elde eder ve bunun için bir çaba içersindedir. samimidir ; ya sıcak kanlı olmayan kaç karadenizli var ki? varsa da karadenizin suyundan içmeyen insanlardır.. meraklıdır; meraklı olmak iyidir. çünkü merak bilgiyi doğurur. otomatik olarak bilgili ve zeki de oluruzz yani...

habu kadardur. teşekkürler....

orongona

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2007, 09:18:00 ÖÖ »
kısıtlı bir demokrasi anlayışı ! bir tc.vatandaşı olarak ömrüm boyu oy vermemiş bir kişi olarak burda da benzer tavrımı takınıyorum.
üstelik birbirini çağrıştıran veya birbirine çok yakın diyebileceğim seçenekler var.
mesela neden şunları da eklemiyorsunuz?

milliyetçi
dindar
sekülerist
allameyi cihan
...
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2007, 04:54:11 ÖÖ Gönderen: orongona »

« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2007, 09:18:00 ÖÖ »

Çevrimdışı liligum

• Acemi Üye
  • **
« Yanıtla #3 : Mayıs 03, 2007, 01:54:25 ÖS »
kesin olan çalışkan,namuslu ve marazlı olmalarıdır.tabiki sıcak kanlılıklarını unutmayalım.

K.Maraş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 03, 2007, 07:37:11 ÖS »
Orongona'nın verdiği seçenekler daha mantıklı geldi bana.Dolayısıyla onun verdiği seçeneklerden ikisini tercih ediyorum.

Milliyetçi
Dindar

Bu Çaykara'nın gerçeği.
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2007, 07:58:35 ÖS Gönderen: misafir61 »

« Yanıtla #4 : Mayıs 03, 2007, 07:37:11 ÖS »

orongona

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2007, 05:19:53 ÖÖ »
eğer başka bir bölümde yazmış olduğumuz gibi çaykara yöresinin (Trabzon için de durum farklı değil) oset 'erle olan akrabalığını ıspat edebilirsek iyi bir çakışma meydana gelmiş olacak.
Osetler, harici yerlere kız vermeme gibi inatçı bazı özellikleriyle ön plana çıkmış bir topluluk öyle ki osmanlı sarayına dahi kız vermemekle ünlenmişler.bu türün bir kısmıda iranda yaşamakta,onlarda aşırı dindarlıklarıyla nam yapmışlar iranın önemli dini liderlerinin bir kısmının çıktığı yer..

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2007, 07:58:41 ÖÖ »
Trabzonlular, takip edebildiğim kadarıyla Oğuz Türkü, İranlı, Helen, Rum (Romeiyka),Koman (Kıpçak) Türkü, Makron, Haldes, Mossionik, Khaliph, Laz, Çanit, Gürcü, İranlı, Hatti, Luvi, Alazon, Kimmer, Trak, Sarmat, Çeçen, Çerkes, Vanlı, Maraşlı ve Anadolu'nun diğer yerlerinden gelenler ve en sonunda da Osetin oldu.

Tarih boyunca içe ve dışa doğru çeşitli göç hareketlerine ve özellikle 1550-1690 tarihleri arasında önemli ve 1750 yılından sonra da sürekli nüfus hareketlerine maruz kalan Trabzonlular acaba yukarıda saydıklarımın hepsi veya hepsinin toplamı olamazlar mı?

orongona

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2007, 08:31:14 ÖÖ »
merhabalar paşalıoğlu ;

seni burada görmek ne güzel !

..olur tabii neden olmasın! (oset'lerden söz etmemizin nedenlerini benim trabzonlulular rum kökenli midir başlığıyla yazdığım son yazıdan daha iyi takip edebilirsin.orada, nisbeten yeni sayılabilecek bazı inciler var..ama gerçekçi bence..bana hak verip vermemeniz size kalmış )

bu arada, oylamalarda " namus " maddesi baya hit almış durumda. gayri rus hatunları güzel tirabzonumuzu istila etti edelü namus da nice bir şeydür acep deyü sorar dururdum kendi kendime !

ama yalan değil !
sanıyorum karadenizlilerin namusu artık rus kadınlarından soruluyor..e bu da namus kavramının geri plana itildiği anlamına gelmez tabii..

saygılar..

Çevrimdışı kaknus

• Karalahanacı
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2007, 11:37:14 ÖÖ »
Ben oyumu çalışkan, becerikli ve huysuz olaraka kullandım. Başka özellikler de sayılabilir.
Çalışkan, çünkü tanıdığım Karadenizliler!in çoğu annemin deyimi ile  "Boş oturmak yerine boş iş yapmayı" tercih ediyorlar.
Becerikliler; çünkü yaşadıkları yerde şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun az çok bir düzen kurabiliyorlar.
Huysuzlar; çünkü sebepsiz yere parlıyorlar.

Bu arada Paşalıoğlu; bence Trabzonlular yukarda saydıklarının hepsinin bir karışımı. Her görüş kendi savunduğu fikre uygun olanı öne çıkarıp ötekileri yok sayıyor. şöyle anne ve baba tarafından bir kaç nesil öteye gitsek eminim karşımıza çıkan etnik kökenlerden başımız dönerdi.

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #9 : Mayıs 04, 2007, 02:40:47 ÖS »
Onlar ki toprakta karınca,
                              suda balık,
                                        havada kuş kadar
                                                   çokturlar;
korkak,
         cesur,
                 cahil,
                        hakim
                               ve
                                  çocukturlar
ve kahreden
               yaratan ki onlardır,
NAZIM HİKMET - Kuvay-ı Milliye
..................................................

Karadeniz halkı dünyanın herhangi bir halkı gibi insana dair olumlu ve olumsuz tüm özellikleri taşır. Köylüsü köylü gibidir, şehirlisi şehirli gibidir. Bir de Türkiye gibi ülkelere özgü şehirde yaşayan fakat ne şehirleşmiş ne de tam köylü olan ara kategoriler vardır. Tüm sınıflı toplumlarda olduğu gibi Karadeniz halkı da üretim ilişkisi ve gelir durumlarının belirlediği toplumsal statülerine ve toplumun kendine biçtiği role, devlet büyüklerinin ve dini otoritelerin kendilerine vaaz ettiklerine uygun hareket eder. Ancak başka dünya toplumlarında pek sık rastlanmayan bir özellikleri de toplum ve devlet tarafından belirlenen şablonların dışına çıkan, bağımsız hareket eden ve değişim isteyen "eski köye yeni adet getirme amacında olan kişilere" acayip gıcık olur; onları anlamak yerine duruma bakar, devlet ve toplumun ileri gelenleri (zenginler, dini çevreler ve çevrede sözü geçen zevat) destekliyorlarsa destekler, desteklemiyorsa öldüresiye düşman olur. Genel olarak haklı veya haksız ayırımı yapmaz sesi daha gür çıkanın, zengin ve güçlünün yanında yer alır.

Yukarıdaki tespitlerim son yirmibeş yıl içinde Türkiye'deki insan profilini yeniden şekillendiren kökü dışarıda toplum mühendisliği çabalarının genel sonuçlarıdır. İstisnalar vardır - istisnalar Türkiye'nin son yirmibeşyılda maruz kaldığı kökü dışarıda toplum mühendisliği programının etkisinde kalmayan, eskiden olduğu gibi haklıyı ve haksızı ayıran, haktan ve doğrudan yana olan ve gerçeği görünenin ötesinde de araştıran kişilerdir - ve genel kuralı bozmaz.

orongona

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2007, 06:45:51 ÖÖ »
...kökü de dışarıda olur bunların hep. bu topraklarda kötülerin yetişmesi de mümkün değil bu arazide zehirli ot yetişmesi de mümkün değildir zaten çünkü tarlaları sürekli ilaçlayanlar var!
10 yılda 15 milyon genç yaratanlar toplum mühendisleri değildir!
anadolu insanı temizdir saftır dahası saftirik'tir,saflaştırılmıştır bilime ve bilgiye gereksinimi de olamaz neden çünkü "ihtilalin bilime ihtiyacı yoktur"...bilim adına dışarıdan gelenler her ne suretle olursa olsun dış mihraklıdır,kökü dışarıdadır..(ee doğal olarak tabii)
..aslında yazmak istediğim şeyler bunlar değildi.şimdi bir anket düşünün bir topluluk tiplemesi tesbit etmeye çalışıyorsunuz,bunu ne de olsa seçeneklerle ortaya çıkarıyorsunuz..yani yeryüzünde insanlar türlü gen guruplarına ait olsalar da bir şekilde yeryüzünün belli bölgelerinde tuhaf bir şekilde yoğunlaşabiliyorlar,karışmadan söz edilse de bu hiç bir zaman ileri düzeyde bir şey olmuyor yani yapılar inanılmaz bir biçimde kendini muhafaza ediliyor..ve kökü dışarıda bilim diyelim bir tesbit yapmaya kalktığında anadoludan alacağı tepki malumdur..
ama tüm bunlara inat bilimsel araştırmalar böyle söylüyor işte inanç geni, saldırganlık geni,vs vs...
karadeniz insanında "milliyetçilik" duygusu yüksektir.ne yapalım ki öyledir ama öyledir. genellemeye gidilemez değil mi ? mesela burun şekillerinin genetik bir vaka olduğunu söylesem böylesi işinize gelir mi..ama insanın bazı düşünce biçimlerini tetikleyen şeyler de genetik yapılarımız rol almıyor mu diyeceğiz? kökü dışarıda bilimsel araştırmalar nedeniyle..tabiiki her türlü toplumda her türlü insan vardır..büyük yada eğri burunlu adamlar başka yörelerde yok mudur ? vardır ama böyle yoğun değildir ! ne yapalım ki böyledir.ama böyledir.
"inanç geni" diye bir şey vardır.ne yapalım ki vardır.yeryüzünde bazı topluluklarda özellikle daha yoğun bir durum arzedebilir..böyle ise böyledir ?
konyalılar kalleş insanlardır..niğdeliler hurdacılıkla uğraşır,karadenizliler ev ustasıdır, heyecenlı ve sinirli insanlardır,paniktirler..milliyetçi dirler ve ve tutucu durlar..
şartlı demokrasilerde bunların yeri olmayabilir ama böyledir neyleyelim ki böyledir..böyle olmadığını düşünüyorsanız o zaman yeterli seçeneklerle bunu insanlara sormamız gerekir. şunu diyorsanız ayrı bir konu ama halka giderseniz sandıktan ne çıkacağı belli ozaman militan demokrasiye devam..! militan demokrasilerde ne istiyorsunuz diye sorulmaz! konu, şunlardan  dilediğinizi isteyin bakalım konusu'dur.

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2007, 11:42:26 ÖÖ »
Merhaba Orongona,

Sözünü ettiğim "kökü dışarıda toplum mühendisliği" ile sizin ima ettiğiniz "kökü dışarıda olma durumu" aynı kavramlar değildir. Diğer bir deyişle sizin ironi ile bahsettiğiniz "kökü dışarıda olma durumu" değildir benim dikkat çektiğim. Ben gerçek bir durumdan bahsediyorum. Önceleri "yeşil kuşak projesi", daha sonra Sovyetlerin dağılması ile birlikte "ideolojinin sonu yaklaşımı", aslında İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra başlayan, 1970'li yıllarda temelleri sağlamlaştırılan ve ana taşıyıcı ayaklarının inşası biten ve 1996 yılında MAI Anlaşması ile tüm dünyaya ilan edilen "Emperyalist-Kapitalist Küreselleşme" , onun arkasından "Uygarlıklar Savaşı Tezi" ve şimdi de "Genişletilmiş Ortadoğu Planı". Yukarıda saydığım son 40 yılın dünyayı etkisi altına almış ana akımlara uygun uygulanan politikaların içinde devletler arasındaki ticari ilişkiler, mal alış verişi, yatırım araçları, para ve menkul değerlerin serbest dolaşımı kadar bilgi ve haber kaynaklarının denetlenmesi, dünya kamu oyunun yönlendirilmesi ve metropol emperyalist-kapitalist merkezlere bağlı ülkelerin halkına yönelik ( o ülkelerdeki işbirlikçi yöneticilerin yardımıyla) psikolijik savaş yöntemleriyle uygulanan eğitimler ve beyin yıkama yöntemleri de çok önemlidir ve  güncelleştirilmesi hiç bir zaman aksatılmadan kesintisiz sürdürülmektedir. Bu toplum mühendisliği faaliyetlerini her heryerde görmek mümkün: televizyon dizilerinde, haberlerde, modada, müzikte, sinemada, desteklenen (sözde) sivil toplum (özde bilmem ne şirketinin sponsorluğunda küresel kapitalizmin toplumun her kesiminde örütlenmesi amacını gütmekte olan örgütler) örgütlerinde, üniversitelerin desteklenen araştırmalarında, ülkelerin eğitim programlarında, desteklenen edebiyat ve diğer sanat ürünlerinde ve hatta hutbe ve dualarda.

Bahsettiğim durumun sorumluları arasında sizin behsettiğiniz "tarlaları sürekli ilaçlayanlar" da var, ancak tarlaları 1980 yılında "yeşil kuşak projesine" uygun olarak öyle bir ilaçladılar ve öyle tohumlar ektiler ve bu tohumları yetiştirenleri o kadar çok desteklediler ki artık durum kendi kontrollarından çıkmış bulunmaktadır ve hatta kendi izin verdikleri ürünleri yetiştirenler o kadar palazlandılar ki artık sistemin önemli ve asil bir ortağı olmak istemekte ve sistemden daha çok pay almayı ve ilaçlayanları da kontrolları altına almayı talep etmektedirler, fakat ilaçlamacılar bunları da şiddetli bir ilaçlamaya maruz bırakmak istemekteler şimdi.

"Her ağacın kurdu kendinden olur" diye eski bir atasözümüz vardır. Kendi kurtlarımızı oluşturacak uygun ortamlarımız olmazsa dışarıdan etki ancak sınırlı olur,yani bu kadar "verimli" olmaz. Bu uygun ortamları yaratanlar sizin "ilaçlamacılar" ve onların güdümünden ayrılmayan "temizlenmiş üniversite", "yüksek bürokrasi" ve "derin devlet" çevreleridir.

Bir bölge ve ülke halkının dinci veya milliyetçi veya başka bir şey olmasını söylemek işkembeden atmak olduğu kadar ,eğer safça söylenmiş bir şey değilse, ve özellikle öyle iddia ediliyorsa alçakça bir yalandır. Bir halk tarihin herhangi bir evresinde çoğunlukla belirli bir davranış gösteriyorsa bu davranışın ortaya çıkmasının ve egemen tutum olmasının spesifik nedenleri vardır. Bugün görülen egemen davranış biçimleri dün başkaydı ve yarın bambaşka olabilir. Koşullar değiştikçe halkın egemen davranış biçimi de değişecektir. 1975 yılından önceki Tonya ile bugünkü Tonya aynı mıdır? Bu nedenlerin bir kısmı içsel (potensiyal) özellikler bir kısmı ise dış etkenlerdir. Yukarıda çok kısa bir biçimde açıkladığım bu durum gerçekte çok geniş bir konudur.Toplumların davranışlarının açıklaması için özellikle Sosyal Psikoloji alanında çok sayıda eser vardır. Ayrıca Eric Fromm'un kitapları "Hürriyetten Kaçış - Free From Freedom, Var Olmak Varlıklı Olmak - To be or To have ve diğer kitapları" başucu referans kitapları olabilir.

orongona

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 05, 2007, 06:55:03 ÖS »

Bir bölge ve ülke halkının dinci veya milliyetçi veya başka bir şey olmasını söylemek işkembeden atmak olduğu kadar ,eğer safça söylenmiş bir şey değilse, ve özellikle öyle iddia ediliyorsa alçakça bir yalandır.

Ret!
Kanımca Bu Paragraf, Yazdığınız O güzelim Metnin Üzerine Malesef Katran Döktü !
Sizin Yazdığınız şey bir slogan yalnızca!

Oysa benim iddiam, bir toplumda yaşayan fertler üzerinde belli birtakım hareketler,davranışlar,tutumlar düşünceler, Benzer Biçimde Yoğunlaşıyor Ve Kendini ısrarla Yaşatıyorsa Bunun Sebeplerini, Dayanağını Genolojiden alarak açıklamaya çalışan bir ihtimal yaklaşımıydı! bunu reddeden "Henüz" Bir Şey Yok! genoloji  genç bir bilim.. gerçekten bazı şeylerin nedeni kalıtsal olabilir ! eğer sizin dediğiniz gibiyse dna sarmal yapılarının yalnızca insan fizyolojisini belirleyip ötesine asla geçmediğini kabıul etmemiz gerekiyor,böyle bir kesinlik biliyorsanız lütfen kaynağıyla birlikte yazın!
Milliyetçilik ya da dindarlık bunların hepsi birer fenomendir. ferdi birer vaka olsalar da fertler netice de toplumu oluşturacağından toplumsal Bir değerlendirmeden söz etmek neden işkembeden atmak olsun ?

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #13 : Mayıs 06, 2007, 03:45:53 ÖS »
Merhaba Orongona,

Genler insanların genel davranışlarını belirler mi? Bu konu hakkında hipotez, saha araştırması, deney tasarımı kısacası bilimsel yöntemlerle yapılan çalışmalar var mı?

Bu tür çalışmalar olsun veya olmasın genlerin insanların davranış kalıplarına, inançlarına ve siyasal düşüncelerine etki edeceğini düşünmüyorum. Bu yargı basit bir mantıksal sorgulamanın doğal sonucudur. Burada tartıştığımız Karadenizlilerin öne çıkan ortak özellikleri bu bölge insanında bulunan ortak genlerin veya egemen genlerin sonucu değildir. Bu  özellikler, herşeyden önce coğrafi bölge, iklim ve insan arasındaki ilişki ve üretim ilişkileri sürecinde ortaya çıkan etkileşimler sonucu edinilen özelliklerdir. Bilindiği Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi yükseklikleri 3000 metreyi aşan kıyıya paralel dağlardan oluşan çok yağışlı bir bölgedir. Gür bitki örtüsü ile kaplı yüksek eğimli bu arazide tarıma elverişli arazi kıttır. İnsanlar binlerce yıl dar ve küçük ölçekli bireysel tarım ekonomisine dayanan üretim ilişkisinin tutucu kültürü ile beslenmiş, dünya görüşü ataerkil klan sistemi, aile ve ülke bütünlüğüne dayanan toplumsal kavramlar ile sınırlanmıştır. Üretim için harcanan emeğin karşılığının alınması iklimin uygun koşullarda sürmesine bağlı böyle bir üretim ilişkisinde kişiler dinsel inançlar açısından da tutucudur. Zaten dar olan topraklarını korumak için klan ve aile ilişkileri çok güçlü olmak zorundadır. Klana ve aileye yapılan saldırılara karşı çok sert tutum takınmak hayatta kalmanın başlıca şartıdr. Bu kültür yalnızca Karadeniz'e has değildir. Benzer coğrafi ve iklim koşullarında benzer üretim ilişkileri yaşayan tüm toplumların karakteri birbirine benzer. Aynı durum Kafkasya için de geçerlidir, İran'ın Hazar Denizi kıyısındaki dağlarda yaşayan halklar için de geçerlidir. Hatta, İran'ın Hazar Denizi kıyısındaki dağlarında yaşayan insanlar belki de benzer iklim koşulları nedeniyle uzun eğri burunlu, açık renk tenli ve gözlü genellikle kumral ve sarışın insanlardır. Silah tutkusu Kafkasya'da ve Karadeniz'de aynı ölçüde yaygındır. Bu tutku çoğu kişinin sandığı gibi yiğitlikten değil korkudan kaynaklanır çünkü ormanlık veya gür bitki örtüsü ile kaplı, çoğu zaman sisli, engebeli arazide dağınık şekilde yaşayan insanlar azgın köpekler yetiştirecek ve bulabildiği en iyi silahı en iyi şekilde kullanmayı öğrenecektir. Kendini güvende hissetmenin ve hayatta kalmayı garanti edecek en geçerli yol budur. Yani silah tutkusunun da genlerle bir ilişkisi yoktur. İnsan özellikleri ile çevresel etkiler ve üretim ilişkileri arasındaki etkileşimler için daha onlarca örnek bulunabilir ve açıklaması yapılabilir.

Yakın geçmişte yukarıdaki üretim ilişkilerine bağlı yaşam biçimi hızla bozulmaya başlamış, günümüzde ise tam bir dağılma süreci içine girmiştir. Şu anda tam bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Geçiş dönemleri eskinin bozulup dağıldığı yeninin oluşmaya başlayıp biçimlendiği kriz dönemleridir ve genellikle oldukça sancılıdır. Bölgemizde ve de tabii ki ülkemizde bugün karşı karşıya kaldığımız böyle hızlı bir dağılma ve yeniden biçimlenme döneminin sancılarıdır. Binlerce yıl süren ilişkiler bir anda yok olmaz, bu ilişkilerin insanların kültürlerine kazıdığı davranış kalıpları birden bire sökülüp atılamaz.

Not: Bu gibi konuları en başından kurgulayıp sistemli sorularla araştırıp sorgulamadığım için yeri geldikçe veya sözü açıldıkça irdeleyip bir şeyler yazıyorum. Bu nedenle derli toplu bir anlatım yerine tartışmanın akışının götürdüğü yere uygun cevaplar veriyorum. Bu dağınıklığım için özür dilerim.

Çevrimdışı Sakallıoğlu

• Lahana Turşusu
« Yanıtla #14 : Temmuz 02, 2007, 05:57:54 ÖÖ »
Merhabalar,
Önce anketteki seçeneklerin çoğunu gereksiz bulduğumu,daha doğrusu soruyu,Karadeniz insanını diğer bölgelerden farklı kılan özellikleri nelerdir diye algıladığımı belirtmeliyim.Böyle okuyunca seçeneklerimi de buna uygun olarak ANARŞİST,HUYSUZ ve SEVECEN olarak belirledim.Evet Karadeniz İnsanı Anarşist ruhludur,asidir,isyankardır.Bunda Coğrafyanın çok büyük etkisi olduğu aşikardır.
     ALIR BAŞIMI GİDERİM,
     DENİZDEN YENİ ÇIKMIŞ AĞLARIN KOKUSUNDA,
     der ve isyanını Karadenize karşı mücadele ederek haykırır.Emir ve komutayı
sevmediği için evlerini yanyana değil uzak,dik yamaçların tepelerine yaparlar.Kendi başına buyruktur.Yalnız Denizde hamsi avında,tarlada herk te imeceyi,dayanışmayı,kollektifi sever.Huysuzluğu bu anarşist ruhundan kaynaklanır biraz.Kolay ikna edilemediği için hani karadeniz inadı(damarı) tuttu
denir ayak dirediğinde,yani keçi gibi inatçıdır ve aynı zamanda sabırlı.
Karadenizli sevecendir.Bu özelliği ile binlerce Temel fıkrasına,hikayesine konu olmuştur günlük yaşantısı.Karadenizin Hırçın ve sert dalgalarına karşı,hayatla dalga geçercesine kurar denizle olan ilişkisini.
      Ankette sıralanan Namuslu,Çalışkan gibi her bölge insanı için söylenebilecek
genellemelere girmenin doğru olmadığına, butür özellikler her bölge insanı içinde söylenebilir.Önemli olan Karadeniz İnsanını diğer bölge İnsanlarında farklı kılan
özellikleri öne çıkarmaktır.SAYGILARIMLA