Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Doğu Perinçek: Öcalan döner, PKK'yı böler  (Okunma sayısı 3763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
Doğu Perinçek: Öcalan döner, PKK'yı böler
« : Eylül 09, 2006, 10:20:36 ÖÖ »
Perinçek: 'Öcalan döner'

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Türk devrimini kabul eden milliyetçi ve halkçıların da İşçi Partisi çatısı altına girdiğini" söyledi. Perinçek, devletin kullanamadığı Öcalan'ı 4 değil, 3 dakikada ikna edip, PKK'yı böleceğini iddia etti.

Kurmaylarıyla Sabah gazetesini ziyaret eden Perinçek, Türkiye'nin öncelikle probleminin artık laiklik değil, bağımsızlık olduğunu, bu süreçte İP'in yelpazesinin de değişip genişlediğini savundu, "Eski generaller, öğretim üyeleri, devletin hazinesinde maliyesinde uzun yıllar görev yapmış önemli bürokratlar, doktorlar, belediyeciler İşçi Partisi'ne katılıyor" dedi.

ÖCALAN İÇİN 3 DAKİKA

Başbakan olursa uygulayacağı politikaları da anlatan Perinçek, "Abdullah Öcalan'ı devletin kullanamadığını" söyledi. Perinçek, "Ben Başbakan olsam, bir arkadaşımızı Öcalan'a gönderip ona yapacağı şeyleri söyleriz. 4 demiyorum, 3 dakikada Öcalan döner, PKK bölünebilir" diye konuştu. 500 yıllık batı uygarlığının da artık çöktüğünü iddia eden Perinçek şöyle devam etti: "Dünyada küreselleşme çuvalladı. ABD Afganistan'da çuvalladı, Irak'ta da çuvalladı. Türkiye'de de neoliberal program iflas etti. Artık Çin mucizesi gelişiyor. Doğu'dan uygarlık yükseliyor. Türkiye bir dönüm noktasındadır. İşçi Partisi programı uygulanmazsa Türkiye parçalanır." Perinçek'in partisine CHP'den, DSP'den hatta MHP'den bile katılanlar olduğunu anlatırken, saydığı katılımcılar arasından örnekler şöyle: Arslan Başer Kafaoğlu, emekli general Servet Cömert, Prof. Tülin Sağlamtunç, Prof. Cengiz Çakır, Doç. Çağatay Keskinok, Avukat Ceyhan Mumcu, Aktör Yılmaz Gruda, Besteci Sarper Özsan.

Kaynak: Sabah

Karalahana Karadeniz Forum

Doğu Perinçek: Öcalan döner, PKK'yı böler
« : Eylül 09, 2006, 10:20:36 ÖÖ »

gazel

• Ziyaretçi
Ynt: Doğu Perinçek: Öcalan döner, PKK'yı böler
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2006, 10:44:07 ÖÖ »
sosyalizmle bi yere gelemdi başımıza milliyetçi oldu çıktı. Yalanda,döneklikte bu kadar usta biri daha tanımamıştım.Nasıl ikna edecek.
Bu Türk,islam düşman Perinçek,toprak mı verecek?Daha nasıl susturacak,adamnımn isteği belli?

sinan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2006, 10:56:29 ÖÖ »
Abdullah Ocalan'ı da Türkiye dışında her kez kullandı. Suriye kullandı, İran kullandı, Lübnan kullandı, şimdilerde İsrail ve Amerika kullanıyor. Herhalde kullanma rehberini bilmiyoruz.

« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2006, 10:56:29 ÖÖ »

OKTAYSUPHİ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 10, 2006, 05:29:55 ÖS »
perinçek atık memleketın yenı komedyeni olmuştur
40 defa dondu
daha ne kaldı derken şimdide muhammedi oldu
gerçekten çok komik adam

Bilgin-61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 19, 2006, 05:14:45 ÖS »
    Selamlar,
  Ne zaman Perincek'ten laf acilsa fonda yillar önce gazeteci kimligi ile Bekaa'da A.Öcalan'la cekilen fotografi yer alir.Ki bu yöntem ucuz ve basittir.O yillarda Bekaa'ya gidenler arasinda kimler yoktu ki...Unutmadan bu fotograf icin Internette encok kullanilan fotografdir derler.Ne derece dogrudur,bilemeyiz.
  Fotografi görüp de oltaya takilan balik misali yorumlarda bulunan arkadaslara daha bir cok sorularin da cevaplarini bulabilecekleri Isci Partisi ve Aydinlik dergisinin sitelerine girmelerini nacizane öneriyorum.
   Siyasetin abecesidir."Önce bilgi sahibi,sonra fikir sahibi olalim."
   Perincek icin komedyen yakistirmasi yapan arkadas,medyum deseydi daha sempatik bulurdum.Öyle veya böyle adamin yillar önce söyledigi,yazip cizdikleri seyler bugün teker-teker gerceklesmektedir.Bir örnek ile noktalayayim.Daha ortada RTE nin adi anilmazken dergisi manset atmisti.Sene yanilmiyorsam'97"ABD Tayyip'i basbakanliga hazirliyor."
   Evet Perincek komedyenlige devam ediyor ve de daha uzun yillar edecek gibi(!)
   Sevgiyle...

« Yanıtla #4 : Eylül 19, 2006, 05:14:45 ÖS »

Kaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2006, 02:08:43 ÖÖ »
Teröristleri selamlayan bu paçavranın bu ülkede yorum yapmasına bile dayanamıyorum.

Çevrimdışı Toroci

• Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
Ynt: Doğu Perinçek: Havanda Su dövülmez
« Yanıtla #6 : Eylül 20, 2006, 02:40:42 ÖÖ »
    Selamlar,
  Ne zaman Perincek'ten laf acilsa fonda yillar önce gazeteci kimligi ile Bekaa'da A.Öcalan'la cekilen fotografi yer alir.Ki bu yöntem ucuz ve basittir.O yillarda Bekaa'ya gidenler arasinda kimler yoktu ki...Unutmadan bu fotograf icin Internette encok kullanilan fotografdir derler.Ne derece dogrudur,bilemeyiz.
  Fotografi görüp de oltaya takilan balik misali yorumlarda bulunan arkadaslara daha bir cok sorularin da cevaplarini bulabilecekleri Isci Partisi ve Aydinlik dergisinin sitelerine girmelerini nacizane öneriyorum.
   Siyasetin abecesidir."Önce bilgi sahibi,sonra fikir sahibi olalim."
   Perincek icin komedyen yakistirmasi yapan arkadas,medyum deseydi daha sempatik bulurdum.Öyle veya böyle adamin yillar önce söyledigi,yazip cizdikleri seyler bugün teker-teker gerceklesmektedir.Bir örnek ile noktalayayim.Daha ortada RTE nin adi anilmazken dergisi manset atmisti.Sene yanilmiyorsam'97"ABD Tayyip'i basbakanliga hazirliyor."

Evet Perincek komedyenlige devam ediyor ve de daha uzun yillar edecek gibi(!)
   Sevgiyle...

Doğu Perinçek'in ne olduğu ve ne olmadığı konusunda şudur diye kestirip atmak bana göre kolay değil. Hayatı zikzaklarla doludur. Şahsen onun fikirlerini desteklemem, hatta karşı çıkarım. Bu benim görüşümdür, böyle düşünmek ona hakaret etme hakkı vermez.

Bu konuda Perinçek Fikirlerine sahip çıkan Bilgin61 arkadaşımı takdir ediyorum, seviyesini çok iyi muhafaza ediyor.

Perinçek'i 25-30 yıldır tanıyorum, yaşamı zizaklarla dolu dedim. Ama şunu da görebiliyorum. Her ne söylediyse, gerek kurum, gerek şahsi, her şey zaman içinde doğru çıkmıştır.

Sayın bilgin başbakanımızdan hatırlatma yapmış. Başka bir başbakanımızla ilgili bir hatırlatma da ben yapayım. Sayın Çiller'in Amerikan vatandaşlığına başvuruşunu yine belgeleriyle Perinçek ortaya çıkarmıştı.

Ve yine bir seçim arifesinde Tv de canlı yayınlanan propoganda konuşmalarında sosyalizmi yerden yere vurarak liberal ekonomiyi göklere çıkaran Sn. Çiller, herkese çift anahtar vaad ediyordu.

Sn. Perinçek Çillerin bu sözlerine büyük tepki göstermişti. Sen sosyalist misin ki herkese ev ve araba vaad ediyorsun? Neden herkese? Hangi liberal ekonomide böyle bir şey var? Neden halkını kandırıyorsun şeklinde karşı çıkmıştı.

Bilindiği gibi Çiller yarı Amerikan'dı ve değil herkese çift anahtar vermek, iki anahtarı olanın birini geri aldığı gibi, tek anahtar sahiplerinin de anahtarsız bırakmıştı. (4 Nisan 1994)

Bu söylediklerimle Sn. Perinçek'i savunduğum anlaşılmasın. Yanından bile geçmem. Ama olayları değerlendirirken, birilerini eleştirirken iğneyi kendimize batırabilmeliyiz. Yoksa havanda su dövülmez.

OKTAYSUPHİ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 20, 2006, 04:22:41 ÖÖ »
 Bakınız sol fraksiyon içinde şimdideye kadar yüzlerce lider ortaya çıktı kimisi parti kurup seçimlere katıldı kimisi dağa çıktı ama şöyle bir gerçek var başarısız olanlarının hepsi bir şekilde ortadan yok oldu ama Doğu Perinçek 40 yıldır ortaya bir düzgün teori koyamamasına [ bunun nedenide her 5 yılda esen rüzgara göre saf değiştirmesidir] hiç bir başarı kaydedemesine rağmen ülke gündeminden bir türlü düşmedi
Türkiyede aydınlık hareketinin seyrini izlemek gerçekten çok zor.
Bana göre perinçek bugun durduğu nokta onun hep hayalındekı noktadır. karşı-devrimci ve kemalist-faşist çizgi perinçeke en çok yakışan durak olmuştur
80 döneminde devrimcilerin isim ve adreslerini sahip olduğu dergilerde çarşaf çarşaf yayınlayarak hedef gösteren işci eylemlerinde polisle beraber işcilere saldıran üniversitelerde öncü gençlik adı altında devrımcı öğrencılre terör estiren mhp ile beraber eylemlere katılarak iyice kim olduğunu ortaya koyan bu adam bence komedyen sıfatından çok daha başka şeyleride hak ediyor...

Cihan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 20, 2006, 01:18:38 ÖS »
Aslından Doğu Perinçek söylenecek çok şey bi okadar söylenmeycek şeyleri var ama sayın bilgin61 arkadaşımızın vede sayın torocinin yaptıkları alıntılarda haklılar adam bugun nederse 3 ile 5 sene için de gerçekleliyor.

Aslında Doğu Perinçek gelecegi görmek gibi bir gücümü var diyecegim bana hayalperst dersiniz ama merakımdan soruyorum bu adam bunları nereden biliyor..?

SaygıLarımLa Cihan

Bilgin-61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 20, 2006, 03:43:57 ÖS »
     Selamlar,
  Sn.Toroci'nin takdirini kazanmak mutluluk verici...Konu basligi ülkemiz olunca ve dakika basina da birkac senaryo yaziliyorsa elbette bize düsen olaylari kendi süzgecimizden gecirip,bir kaniya varmak olacaktir.
   Trabzon-Macka'dan döneli 10 gün kadar oluyor.Malum gurbette yasamanin getirdigi sorumluluktan arta kalan zamanlarda sitemizi takip edip,hem bilgi dagarcigimiza birseyler katmak,hem de paylasmayi uygun gördügümüz konulari sizlerle paylasmak gündelik islerimizdendir.
    Cihan arkadasimin da yazdigi gibi siyasi görüsü,öncesi ve sonrasi ne olursa olsun Perincek bos atmiyor.Üstelik ulusalcilik,vatanseverlik adina her görüsten ve mevkiden kisileri de yanina cekiyor.Önce de yazdigim gibi meraklisina bircok sorunun cevabini sitelerinde veriyor zaten.Burada bazi seyleri tekrarlayip onun propagandasini yapiyor konumuna da düsmeyeyim.Evet Almanya'da calisan bir emekciyim.Vatanimi cok sevmenin bir getirisi olarak siyaseti ve liderleri takip etmeye calisiyorum.
    Sn.Toroci'nin anlattigi anektod gibi onu hakli kilan bircok mevzular var...Tabii onun sevmeyeni de bir hayli fazla...Basta Kürt Milliyetcileri,AB-D yanlilari,Fetullah Hoca'nin ülkedeki yayin organlari...
     Ilginctir,onun kamuoyuna tasidigi BOP,ABD'nin Orta Dogu'yu yeniden sekillendirme gayretleri,Büyük Kürdistan,Israil'in PKK ya olan ilgisi ve daha bugün ortaya cikan "Kuzey Irak'taki Kürt askerlerinin Israilli uzmanlarca egitilmesi" haberi uzunca zaman önce de Perincek'in gündemindeydi.Parali ve renkli medyada ilgi görmesi zaten olanaksiz olan bu görüsleri muhalefet partilerinin agzindan meclis oturumlarinda duymak,onun haklilik derecesini bir kat daha artiriyor.
    Ve Cihan arkadasin da sordugu soruyu"Bana gelen istihbarat herkese gidiyor.Ama onlarin isine gelmedigi gibi yayinlamakta cekinceleri oldugunu" söylüyor.Haksiz da sayilmaz.Medyanin tamamina yakininin  Holding-Özellestirme-Iktidar-Ihaleler arasinda kaldigi düsünülürse Perincek ve onun gibi düsünenler bindelik oylarda kalacaklar.Mitinglerde döner-ekmek dagitip,eski Star TV yi arkasina alan grup da yüzde 7 oy toplayabilecektir.
    Sanirim yazi yine methiye gibi oldu.Milli olani savunanlara herzaman olumlu bakmak gerekir diye düsünüyorum.Bu bakis acisini da onda gördügümden,onu uzaktanda olsa izlemeye devam ediyorum.
     Sevgi ve saygiyla...

Schwarzwald

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 20, 2006, 04:48:52 ÖS »
Perinçek de geçmişte Apo ile yakın ilişki kuranlardan.

O kadar ki Perinçek’in yayın organları PKK’nın propanganda aracına dönüşmüştür.

Perinçek Türk devletine, Türk Ordusu’na karşı büyük bir savaş açmış, Türk devletinin eninde sonunda Kürtlere teslim olacağı her fırsatta dile getirmiştir.

TÜRKSOLU sayfaları Doğu Perinçek’in geçmişte yaptığı bölücü faaliyetlerin örnekleriyle doludur. Daha en başında bizler uyarımızı yapmıştık. Kuvayı Milliye dediğimiz şey Atatürkçülükten farklı bir şey değildir diye. Kuvayı Milliyeciyim diye ortaya çıkanlar her şeylerini bırakıp Atatürkçü olsun diye bir çağrı yapmıştık. Hem Maocu olacaksınız hem Atatürkçü, hem Marksist olacaksınız hem Atatürkçü! Böyle bir şey olmaz demiştik. Ama bırakalım Doğu Perinçek’in Maoculuktan vazgeçmesini, 90’larda izlediği Kürt politikasının hâlâ arkasındadır. Kuvayı Milliye’nin içine bu görüşlerini monte etmeye çalışmaktadır.

Doğu Perinçek’in Kürt meselesi ile ilgili söylediklerini burada tekrar etmenin bir faydası olur mu bilmiyorum. Ancak o dönemde Perinçek hareketi tarafından çıkartılan 2000’e Doğru, Yüzyıl gibi dergilere şöyle bir göz atmak oldukça öğretici olacaktır.

2000’e Doğru’nun bir sayısında federasyon ile ilgili fikirlerini Atatürk’e mal etmeye çalışmıştır. İddiaya göre Atatürk Kürtlere özerlik istiyormuş!

Kapağında PKK’lı militanların halay çektiği derginin manşeti, Kürtlerin yeniden doğuşu! Ayrıca PKK’nın referandum çağrısı oldukça geniş yer kaplıyor.

Derginin başka bir sayısında, bölücülükten kapatılan ve Doğu Perinçek’in başkanı olduğu Sosyalist Parti’nin bir talebi: “Hükümet PKK ile görüşsün”!

“Gerilla barınmasın diye Ordu orman yakıyor”, “Kürdün ateşle imtihanı”, “Şeytan üçgeninde Kürtler”, “Kürt milli ordusu kuruluyor” “Karar Kürt halkının: Referandum”... vs.

Bu başlıkların bile bir kaçı ortalıkta milliciyim dolaşan, ancak Doğu Perinçek’e umut bağlamış insanların, akıllarını başına getirmesi için yeterlidir. Bu dergiler Perinçek’in iddia ettiği gibi herhangi bir istihbarat örgütünün değil kendilerinin elinden çıkmıştır!

Doğu Perinçek hareketinin tarihine bakarsanız, Türkiye için çok kritik olan meselelerde hep karşı tarafta yer aldığını görürsünüz. Bugün karşı karşıya olduğumuz iki kritik meselede de durum aynıdır.

Kürt meselesinde aldığı tavır, yukarıda verdiğimiz örneklerden açıkça görülebilir.

Bizim için bugün ikinci kritik mesele Kıbrıs’tır. Doğu Perinçek’in geçmişte aldığı tavır Annan Planı’nın çok çok ötesindedir. Kıbrıs üzerine yazdığı kitabı oldukça öğreticidir. Neler öğrenirsiniz o kitaptan?

Birincisi Türk Ordusu’nun adada işgalci olduğunu, bundan dolayı bir an önce adayı terk etmesi gerektiğini!

İkincisi adada, Türk diye bir şey olmadığını, adada yaşayanların Kıbrıslı diye ayrı bir millet olduğunu.

Keşke bu kitabının yeni baskısını yapsa da bu derin fikirlerinden genç kuşaklar veya bu fikirlerini unutan eski kuşaklar yararlanabilseler!

Doğu Perinçek ne diyorsa o!

Doğu Perinçek Türk siyasi hayatında önemli bir şahsiyettir! Söyledikleri mutlaka bir gün gerçekleşir! Ama fikirlerini hayata geçirenler hep başkalarıdır ama! Kendisi iktidarda olmasa da fikirleri iktidardadır. Kürt meselesi hakkında ortaya attıkları bugün birer birer gerçekleşmeye başlamıştır. Kürtçe serbesttir, Kürtçe televizyon vardır, yakında Kürtler kendi kaderlerini kendilerinin belirleyeceği referandumu da yapacaklardır.

Kendisi AB karşıtıdır ama İkiz Yasaları alkışlayarak karşılamıştır! Bu yasalar, onun daha önceden önerdiği politikalarla birebir örtüşmektedir. Bu yasaların ancak kendi iktidarlarında bir anlamı olacağını açıklayarak, AB’ye karşı gerçek tavrını ortaya koymuştur.

Kıbrıs konusunda ortaya attığı fikirler de bugün yavaş yavaş hayata geçmeye başlamıştır.

Perinçek hareketinin bir önemli özelliği de, bugün ikinci cumhuriyetçi, liberal sol akımların başını çekenleri içinden çıkarmış olmasıdır. Bunlar Doğu Perinçek için övünç kaynağıdır aynı zamanda. Oral Çalışlar, Cengiz Çandar, Nuri Çolakoğlu Aydınlık hareketinin önde gelenleridir.

Bunca değişik fikrin, bunca değişik insanın içinden çıktığı bir hareketin herkesin ilgisini çekmesi bizce çok doğal! Bu hareketin, paranoyak teoriler ortaya süren Yalçın Küçük’le yollarının da keşismesi çok doğal.

Hadi diyelim Doğu Perinçek siyasetle uğraşıyor, politikalarında da kimi zaman önemli değişiklikler olabilir! Yalçın Küçük’ün bu derece değişmesinin nedeni nedir acaba?

Kendisi bugün en hızlı Kuvayı Milliyecilerdendir. Hatta bu alanda kendisini de kabul ettirmiştir. Konuşmalarına baktığınızda herkesten daha vatanseverdir, herkesten daha milliyetçidir. Son dönemde yazdığı kitaplar ortalıkta milliyetçiyim, Kuvayı Milliyeciyim diye dolaşan kimi insanların temel başvuru eseri olmuştur!

Bugün de başında kalpağıyla televizyon televizyon dolaşarak Kuvayı Milliyecilik yapmaktadır. Daha düne kadar boynundaki kızıl fuları çıkarmayan, bununla övünen Küçük nasıl olmuştu da birdenbire Kuvayı Milliye saflarına katılmıştır!
http://www.turksolu.org/74/yon74.htm

Doğu Perinçek 17 Haziran 1942'de Gaziantep�te doğdu. Sadık ve Lebibe Perinçek�in oğludur. İlk çocukluk yıllarını babasının yedek subaylık ve yargıçlık görevleri nedeniyle Gaziantep, Antakya ve Diyarbakır�da geçirdi. Beş yaşından sonra Ankara�da büyüdü. Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi�nde ilk ve orta öğrenim gördü.

Üniversite yıllarında, 1962 ve 1963�te toplam 10 ay Almanya�da işçilik yaptı ve Almanca öğrendi. Haziran 1964'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi�ni bitirdi ve Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girdi. 1968'de Hukuk doktoru olmuştur. Doktora tezinin konusu ve ilk kitabı, Türkiye�de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi' dir. 1964 yılında dünya görüşü olarak Bilimsel Sosyalizmi benimsedi. 1967 yılında Dönüşüm dergisi Yazı Kurulu Üyesi ve Başyazarı idi. Almanya�da Türk Toplumcular Ocağı kurucusu ve ilk Genel Başkanı olmuştur. Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi, Güvenlik Komitesi Başkanı, TİP içindeki Devrimci Muhalefet hareketinin önderlerindendir.

Mart 1968'de Fikir Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı olmuştur. Kasım 1968' de arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık dergisini kurdu ve yayınlamaya başladı. Temmuz 1969'da İşçi-Köylü gazetesinin kurucusu ve başyazarı oldu. 12 Mart 1971 askerî darbesinden sonra yargılandı. 20 yıl hapis cezasına hükmedildi. Temmuz 1974�te genel afla serbest bırakıldı. 28 Ocak 1978'de Aydınlık davasının aklanmasıyla sonuçlanması üzerine Türkiye İşçi Köylü Partisi�nin kuruluşuna önderlik etti ve ilk Genel Başkan oldu.

20 Mart 1978'de Günlük Aydınlık gazetesinin kuruluşuna ve yayınına önderlik etti ve başyazarlık yaptı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklandı ve 1985 Martında serbest bırakıldı. Ocak 1987'de Haftalık 2000�e Doğru dergisinin yayınlanmasına önderlik etti. Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarlık görevlerinde bulundu. 10 Nisan 1990'da �Sansür Sürgün Kararnamesi�nin çıkarılmasıyla hakkında tutuklama kararı verildi. Diyarbakır Cezaevi�nde üç ay tutuklu kaldı. 1991 yılında TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuştu ve Temmuz ayında Sosyalist Parti 2. Büyük Kongresi�nde Genel Başkanlığa seçildi.Temmuz 1992�de Sosyalist Parti�nin Anayasa Mahkemesi�nce kapatılması üzerine kurulan İşçi Partisi Genel Başkanı oldu. Ancak Perinçek hakkında 1991 seçimlerinde TRT�de yapılan Liderler Açık Oturumu�nda yaptığı konuşma nedeniyle Terörle Mücadele Yasası 8. maddeye dayanılarak verilen 14 ay hapis cezası uygulandı. Perinçek, 8 Ağustos 1999�a kadar 10 ay 10 gün Haymana Cezaevi�nde kaldı.

Daha sonra çıkan basın suçlarını erteleyen yasayla yeniden siyasal haklarına kavuştu ve 19 Ekim 1999 günü toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kongresi�nde yeniden genel başkan seçildi. Doğu Perinçek, çok iyi Almanca ve orta derecede İngilizce biliyor. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Şule Perinçek ile evli. Dört çocuğu vardır.
http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=2648

Bilgin-61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 21, 2006, 12:56:01 ÖÖ »
     Selamlar,
  Maalesef,mesajlarimin yeterince okunmadigi kanaatine kapildim.Sayin Schwarzwald arkadasin alintiladigi Türk Solu dergisi de gecen yilki sayisinda "döner kebap yemek Kürt davasina hizmet etmektir" türünde essiz bir makale yayinlamisti(!)
   Dedim ya gercekten Perincek'e sorulabilecek sorular ve karsiliklari Isci Partisi Web sitesinde ayrintili olarak yer aliyor.Apo'nun genel secimler öncesi ona 4 milletvekili teklif ettigi de tiraji yüksek gazetelere verdigi demeclerde yer almis.
   Bugün Perincek'in Lozan 2005 de Isvicre cikartmasi,Berlin 2006'da yaninda MHP liler dahi Talat Pasa'nin anildigi yürüyüs,Diyarbakir Bismil Sinanoba(Cumhuriyet köyü) eylemlerinin ne Türk Solu'nda ne de Fethullahci Aksiyonlarda,Zamanlarda yer almasini düsünemezsiniz.Bakiniz Perincek herseye ragmen ülkesinde anti-emperyalist cephede calisirken,azimsanmayacak maddi ve manevi etkinligi olan,F.Gülen bugün ABD ve Papa'lik cikarlari icin Okyanus ötesinde bulunmaktadir...
    Kibris'i Satan Türkiye'yi de satar diyor,Perincek...Bircok eyleminde sayin Denktas ile ön saflarda yer aliyor.Denktas'i dislayanlar,elden para alanlar,"Yes be annem" diyenlerin hali ortadadir...
    Sol örgütlerin de yanlislarindan dem tutuyor.Aralarinda H.Uluengin,C.Candar gibi yazar takimlarin Neo Liberalizme yöneldikleri,diger gruptakilerin de uyusturucu kacakciligi dahil yasal olmayan yollara saptiklarini anlatiyor...
     Milletine hizmet eden ordunun yaninda oldugunu söylüyor.12 Mart ve 12 Eylül'de ABD nin amaclarina hizmet eden "Bizim cocuklar"i savunmadigini,'96 da CIA pesmergelerini,Cekic Gücü topraklarindan kovan milletin ordusunu savundugunu yaziyor...
     Bitirirken kimsenin zem-zem suyuyla yikanmadigini biliyorum.Üstelik gecmiste birilerinin ayak dibinde oturanlarin günümüzdeki söylemlerini hatirlatiyorum.Demirel dahi"Bana sagcilar adam öldürüyor dedirtemessiniz" demisken,siyasetin son yillarina damgasini vurmustu.
      Yalcin Kücük'ten de bir alinti yapiyorum."Su anda Israil Türkiye'de kendi ülkesindn daha güclü" demisti bu yaz ve Temmuz 96 daki Trabzon'da SP nin düzenledigi Israil karsiti mitingde buna yakindan sahit oldum...
       Görüsmek üzere...

absimon

• Ziyaretçi
PKK'yı Bölmek
« Yanıtla #12 : Eylül 21, 2006, 05:27:16 ÖÖ »
Değerli arkadaşlar,
ben müsaade ederseniz, Perinçek'in geçmişi ve siyasi zikzakları üzerine değil de haberin içeriği üzerine fikirlerimi yazmak istiyorum.
Başbakan olursa uygulayacağı politikaları da anlatan Perinçek, [1] "Abdullah Öcalan'ı devletin kullanamadığını" söyledi. Perinçek, "Ben Başbakan olsam, bir arkadaşımızı Öcalan'a gönderip ona yapacağı şeyleri söyleriz. 4 demiyorum, 3 dakikada Öcalan döner, PKK bölünebilir" diye konuştu. [2] 500 yıllık batı uygarlığının da artık çöktüğünü iddia eden Perinçek şöyle devam etti: "Dünyada küreselleşme çuvalladı. ABD Afganistan'da çuvalladı, Irak'ta da çuvalladı. Türkiye'de de neoliberal program iflas etti. Artık Çin mucizesi gelişiyor. Doğu'dan uygarlık yükseliyor. [3] Türkiye bir dönüm noktasındadır. İşçi Partisi programı uygulanmazsa Türkiye parçalanır."
Özetle [benim numaralandırdığım] üç başlık var bu haberde. Sırasıyla yazacağım:
1-) Perinçek kendisi bile gitmiyerek, bir arkadaşını göndererek, A.Öcalan'a ne yapacağını söyleyecek. Zaten, bedenini canlı taşımaktan başka amacı kalmamış olan A.Öcalan'da "peki abiler" deyip gidecek ve PKK'yı bölecek. Perinçek'in başbakan olduğu(!) bir ülkede demek ki, terör suçluları devletin maşası olarak kullanılmak kaydıyla salınabilecekler. Eee yıllarca dergilerinde bu uygulamaları eleştirmemişler miydi? Bu siyasetçimiz, mesleği olan hukukçuluğun temel ilkelerini unutmuş olabilir. Ama toplumsal baskıyı da hesaba katmayacak anlaşılan eline fırsat geçerse. Tabi nasıl ikna edeceği de meçhul terörist lideri. Tabii ya, bu sihirli formül alenen söylenir mi? Başkaları öğrensin istemez elbette Perinçek. Sonra oylarını kaptırır maazallah. Ne uğruna? "Öcalan döner, PKK bölünebilir" uğruna! Gerçekten bravo! Perinçek, Öcalan'ın artık birşeyleri yöneten bir lider olmadığını, sadece ismi etrafındaki korku unsuru nedeniyle Kürt siyasetinin aktörleri tarafından bir uzlaşma faktörü olarak kabul edildiğini bile anlayamamış. Hasta kral ölürse, hemen  birbirinin gırtlağına yapışacak olan derebeylerin bir yandan dua eder görünürken, öte yandan da birbirlerini süzmeleri gibi. Hallbuki istihbaratı da kuvvetlidir Perinçek'in öteden beri. Ama görmek için bakmıyor demek ki.
2-) Bu tesbiti kısmen doğru. Ama alışkanlığı üzere, doğruyu gösterip yine yanlışı ortaya koyuyor Perinçek. Evet "batı uygarlığı" çöküyor. Doğru. Emperyal imparatorluk sevdasıyla, dünyayı tek başına yönetmek sevdasıyla kan akıtmaya doymayanlar, büyük bir yenilgi yaşayacaklar. Dünya milletleri giderek daha fazla biraraya gelecekler bu kan içiciler karşısında ve dünya sonunda insanların kardeşçe beraberliği üzerinde yükselecek bir barış mevsimine kavuşacak. Ortak evimiz olan dünyada, onun doğasını ve tüm nimetlerini koruyarak kardeşçe oturacağız. Sonunda olacak olan bu! Peki bu yükseliş gerçekten Çin'den mi geliyor? Elbette hayır. Çin devletin demir yumrukla düzeni muhafaza ettiği bir "vahşi kapitalizm" dönemi yaşıyor. Çin ezilen işçi ve yoksul köylülerin isyan noktasına geldiği bir koca dev şu anda. Çin bir milletler hapishanesi. Bu haliyle de ne kimseye umut olabilir, ne de ABD hegomonyasına karşı mücadelesini yükselten milletlere yardımcı olabilir. Olsa olsa bu sözleriyle Perinçek, nostaljik bir ahde vefa sergilemiş olabilir. O kadar.
3-) Burada da doğru yerden kalkıp yanlış dala konuyor Perinçek. Evet Türkiye gerçekten tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinden geçiyor ama kurtuluş reçetesi İP programında değil. İnceledin mi derseniz? Hayır, üstelik merak da etmiyorum! Ülkenin halen en can alıcı konusu olan etnik ayrılık meselesini bile "Öcalan'ı kullanmak" seviyesine indirgeyeni ben neden incelemeye vakit ayırayım ki? Yıllardır bu siyasetçiyi her vatandaşımız gibi ben de izliyorum. Artık başım döndü. İncelemek de istemiyorum.

Değerli arkadaşlar,
peki siyasi hayatının her döneminde sürekli ilgi çekebilen Perinçek'in özelliği ne? Hani soruyor ya arkadaşlar "nasıl biliyor" diye? Perinçek sonuna kadar savunduğu her konuda, aniden tavır değiştirerek tam tersini savunmaya başlasa bile hep basın yayın alanında, medya ilişkileri alanında başarılı olmuştur. Gerçekten iyi yetişmiş kişiler bulundu etrafında. Amerikan eğitim düzeninden çıkan mekteplilerdi bunlar. Şimdi bakın medya dünyasına, en büyüklerinin başında Perinçek tedrisatından çıkmış profesyoneller oturuyor. İsim vermek istemiyorum ama araştıran herkes görebilir bunu. Haber yapmayı, gündem yaratmayı çok iyi bilen bu yetenekli kişileri hesaba katmayı ihmal etmemek lazım. Haa bugün bu yeteneklerini kime satıyorlar derseniz, o ayrı konu. Gün Zileli'nin kitabında epeyce ayrıntı var bu konuda. Meraklısı okuyabilir.
Bir diğer husus, yıllardır istihbarat raporlarının kamuoyuna yansıtılmasıyla alakalıdır. Dezenformasyona alet olarak güvenilirliklerini zedelemek istemeyen basın yayın kuruluşları, genellikle bu tür "postadan çıkan" istihbari metinlere mesafeli kalırlar. Sebebi elbette ticari kaygılardır. Doğrulatamadığı önemli bilgiyi kim yayınlar? Bu kuralın basınımızda iki istisnası olmuştur sürekli. Biri eski sahipleri  zamanındaki Hürriyet, diğeri de daima ve özellikle Aydınlık, 2000'e doğru gibi Perinçek yayınları. Hatırlarsanız eski istihbaratçı M.Eymür bile Perinçek'den "fabrikatör" diye bahsetmişti. Haber, spekülasyon, komplo teorisi üretimini kastederek. Yine hatırlarsanız ne balonlar patlamış, ne sahte haberler çıkmıştı bu yayınlarda.
"Doğru" örnekler hatırlarda kalıyor anlaşılan. Ama unutmamak lazım, durmuş bir saat bile günde iki kez doğruyu gösteriyor. Hele de parıltılı, albenili bir saatse o, mutlaka ona yönelen bakışlar olabiliyor.
Sevgi ve saygılarımla.

Schwarzwald

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Eylül 21, 2006, 05:08:20 ÖS »
SN.Bilgin-61
A.öcalanin yüzüne tükürecegine,kirmizi bir gül alan dogu perincek'in neysini savunuyorsunuz? elbette dogru olan aciklamalari var,sempati doplamayi biliyor dogu perincek. :)
türk sol dergisine bakmayin sadece dogu perincek diye googleden arsiv arayin.

Bilgin-61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Eylül 22, 2006, 01:58:40 ÖÖ »
   Sn.Schwarzwald,
 Apo'nun ülkemize nelere maloldugunun herkes gibi farkindayim.Ve onu kullanip paketleyerek ülkemize teslim eden gizli servislerin amaclarini da biliyorsunuz.Tabir-i caizse piyonlar verilip,Kuzey Irak'taki Kürt olusumlar kurulmustur.Bunlari geciyorum.
  Bekaa'da Apo'yu ziyaret eden Perincek'in gazeteci kisiligi ile oradaydi.Sanirim yerli-yabanci bircok gazeteci o yillarda siraya girmisti...En azindan olayin(görüsmenin) haber degeri tasima acisindan verilen veya alinan bir cicegin bu kadar önemi olmamali...
  Bu görüsmeden sonra da eger Apo ile Perincek'i ayni kefeye koyma görüsünün savunucusuysaniz,secim öncesi Perincek'in kadrolarindan 4 milletvekilini mecliste görmemiz gerekecekti.(Yanilmiyorsam 20 küsur hepli.depli'nin sehepe listesinden secildigi yillarda)
  Bugün dahi Perincek'in karsindaki grupda Pekaka,Kürt milliyetcileri ön saflardadir.Basta da yazdigim gibi Anti-emperyalist cephede yer aldigi,Türk Devrimlerini ve Kemalizmi savundugu icin ben de Perincek'in görüslerini destekliyorum.Siz bana onun savunduklarini acikca dile getiren bir olusum gösterebilir misin?
  Bazen onu celiski icinde olmakla suclayanlar da olacaktir.Türklükle övünenler,Tanri Dagi kadar Türk'üz digen partiler onun Türkmen soykirimina,Telafer'de.Kerkük'te,Musul'da olanlara kamuoyonun dikkatini cekmisler midir?
  Konular oldukca genistir.En azindan onun hakli Ermeni Davamiz'a getirdigi bilimsel aciklamalar,Rus arsiv kayitlarinin dilimize ve yabanci dillere cevrilmesindeki kararlilik icin takdir etmemiz gerekiyor.Ama varsa yoksa o fotograf ve Kemalist Devrimin savunucusu olmasi...
  Sevgi ve saygiyla...