Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: 54. Hükümet: Erbakan Hükümetine Kısa Bir Bakış  (Okunma sayısı 5714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Toroci

• Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
54. Hükümet: Erbakan Hükümetine Kısa Bir Bakış
« : Ocak 20, 2011, 06:05:13 ÖS »
Bu konuyu tartışmak isteyenler için ayrı bir başlık açmak uygun olur diye düşündüm.

54. Hükümetin bir takım icraatlarını söyledim Hiç borçlanmadan 35 milyar dolar kayanküretildi, memura, işçiye % 200 zam yapıldı, enflasyon yary yarıya düşürldü, havuz sitemi kurlarak ratiyecinin devleti hortumlaması kesildi gibi. Bunların karşığlığında cevap  "Erbakan da rantiyeci değil mi, diyen bieye başak bir şey konuşulur mu?

28 Şubatta postmodern darbeyle istifa ettirilen Erbakan Hoca’nın kurduğu 54. Hükümet, işçi-memur gibi çalışan kesim ve köylünün ürününe geçmiş iktidarlara göre daha iyi para vermiştir. Bu doğrudur ama yukarıda abartıldığı gibi değildir. Bazı abartılı rakamlar kuşkusuz gerçeklere de gölge düşürür. Erbakan hükümeti 11 ay iktidarda kalmıştır. Türkiye’de çalışan kesim bir yıl içinde hiçbir dönem ne maaşına ne de ürününe yüzde yüz ve yüzde 200 gibi zam almamıştır. Yüzde yüz zam maaşın iki katı eder. Yüzde 200 ise üç katı. Ben şu an emekliyim ama 54. Hükümetin kurulduğu 1996 yılında aktif iş hayatında idim. Senede iki kere zam alırdık ve toplamda bazen yüzde yüzü bulmuyordu. O zamanlar enflasyonist dönemler olduğu için zamların yüzde yüzü geçmesi gerekiyordu. O zamanın parasıyla 1995 yılında net 45 milyon olan maaşım, 1996 yılında 65 milyon oldu. 

O dönemlere ait asgari ücretlere göz atalım.
1994 Çiller dönemi  4.173.750 TL.
1995 Çiller dönemi 8.460.000 TL
1996 Erbakan dönemi 14.010.000 TL
1997 ANA-SOL-D  35.437.500 TL.
1998 ANA-SOL-D 47.839.500 TL.

Durum böyle olunca Erbakan dönemi de bugünkü GSMH rakamları gibi şişirilmiş olmuyor mu?

Olmadıysa Erbakan Hoca’nın gazetesi Milli Gazete arşivlerine de göz atalım. 25 Şubat 2007 tarihli Milli Gazete 54. Hükümetin icraatlarını AKP ile karşılaştırmaktadır. Bizi ilgilendiren birkaç madde şöyle:

Madde 4. Enflasyonla mücadelede büyük başarılara imza atıldı. Zira, toplumun tüm gelir gruplarına enflasyon üzerinde 40-50 puanlık bir reel gelir sağlanmıştır.
Madde 15. Asgari ücrette % 100’den fazla artış sağlandı.
Madde 16. Refah-Yol döneminde memurlara % 102.5 maaş zammı yapıldı. O yıl enflasyon oranı % 65 olarak gerçekleşmişti. Buna göre memurun alım gücü % 37.5 kadar artırılmıştı.
Madde 17. 54. hükümet Refah-Yol 1996 tarihinde asgari ücreti 210 dolar olarak tespit etmiş ve işçilere o güne kadar verilen en yüksek asgari ücreti ödemiştir.
Madde 20. Emeklilerin maaşlarında enflasyonun üstünde % 51 reel artış sağlandı.

Sonuç olarak dönemin gerçek rakamları asgari ücreti gösteren işçiye verilen rakamlardır. Kimin zamanında ne kadar zam yapıldığı ortada. Gerisi kandırmacadır. Abartılarak şişirilmiş rakamlardır.

Karalahana Karadeniz Forum

54. Hükümet: Erbakan Hükümetine Kısa Bir Bakış
« : Ocak 20, 2011, 06:05:13 ÖS »

Çevrimdışı Hacıpaşa

• Lahana Turşusu
    • Karadeniz gezi kültür rehberi, fotoğraf galerileri
Ynt: 54. Hükümet: Erbakan Hükümetine Kısa Bir Bakış
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2011, 06:32:23 ÖS »
Toroci, partisi ne olursa olsun, bir emekliye, bir memura, bir bağkurluya Erbakan hükümetindeki durumlarını sor. Aldığın cevapları bizimle paylaş...

Türkiyede sadece 55. hükümet enkaz devraldık dememiştir. Bu yüzden kendini zorlama. Yapılan hizmeti inkar nankörlük olur. Siyasetin adamı kör etmesi normaldir, ama nan-kör etmesi normal değil... :)

NoT: Benim 54. hükemet için söylediklerimle senin yazdıkların arasında bir fark yok. Bağkurluya %300, işçi ve memura %130 zam+eşelmobil (aylık otomatik enflasyon zammı) uygulanmıştı. Bunlar develtin resmi kayıtları. Milli Gazete vs. değil.

Enflasyon karşısında yapılan reel zammın bugün ki manası %17 zamdır. Bu zam yapılırken popilist bir tavır sergilenmemiş, enflasyon aksine indirlmiş, borçlar azltılmış, yeni borç hiç yapılmamıştır.

Siyasi bağnazlık adına bunları yok saymak hakkaniyet olmaz.

Bu gün hükümetin verebildiği zam %3-4'tür  ve karşılığı da aşırı borçlanmadır...
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2011, 07:01:46 ÖS Gönderen: Hacıpaşa »

Çevrimdışı Toroci

• Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2011, 10:29:30 ÖÖ »

Siyasi bağnazlık adına bunları yok saymak hakkaniyet olmaz.

Hayır alındığımdan sormuyorum ama hangi siyasete ya da hangi siyasi kişiye fanatikçe bağlı olduğumu düşündüğünüzü de söylerseniz biraz daha dikkatli olurum. Ben sizin yanlış bilgi verdiğinizi söylerken Erbakan döneminin bugünden ya da Ecevit veya diğerlerinden daha kötü olduğunu söylemedim. Hatta bir parça onlardan iyi olduğunu da belirttim. Başkalarına sormama gerek yok. Ben kendi maaşımdan ve asgari ücretlerden gerçek rakamları yazdım. Sadece abartıldığını söylüyorum. Çünkü Çiller döneminde bile asgari ücrete yapılan zam oranı Erbakan döneminden fazladır. Bunların üzerine her ay otomatik enflasyon zammı uygulandığını gösteren Milli Gazete'den başka bir kaynak biliyorsanız söyleyin biz de bakalım. O zamanlar aylık enflasyonun %10'lar civarında olduğunu da unutmayın. Eşel mobil sistemiyle bu maaşlar gerçekten %300 artar ama kim almış? Hangi memur, hangi asgari ücretli, hangi özel sektör? Türkiyede bir yılda maaşı üç kat artan hangi işçidir, hangi memurdur? Yani bunu gerçekten bilmiyorum ondan soruyorum.

Karalahana Karadeniz Forum

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2011, 10:29:30 ÖÖ »

Çevrimdışı Hacıpaşa

• Lahana Turşusu
    • Karadeniz gezi kültür rehberi, fotoğraf galerileri
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2011, 05:01:09 ÖS »
Bağkurlulara % 300 zam yapılmıştır. Erbakandan önce Bağkurluların maaşı çok düşüktü .

Toroci, Erbakan hükümetinin hiç borçlanmadan, denk bütçe yaparak, halka sağladığı rahahatlığı başak bir hükümet yapamamıştır. Bunu küçümsemek, uygun değil. Ayrıca bu ekonomik başarının gerçekleştirldiği şartları bir düşünün. Kartel medyası, askeriyeyi durmadan tahrik ediyor. Piyaslara istikrarsızlık vermek için her türlü tazzik yapılyor... Yani Erbakan'ın tek başına rahat bir iktdar değilken yaptıkları, diğer hükümetler ile mukayese kabul etmeyecek kadar memleketin lehineydi...

Bu iş aslında çok zor değil. Yani Erbakan doğaüstü kabileytle yapmadı bunları. Sadce milleti rantiyeciden fazla düşünmek bu iş için kafidir...

Ancak rantiyeci, işine yaramayan siyasi iktidarı halkın gözünden düşürmekte çok mahiridr...
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2011, 05:03:30 ÖS Gönderen: Hacıpaşa »