Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Gümüşhaneli Usta Sezai Özdemir Bağlamayı Yapıyor,Çalıyor,Öğretiyor  (Okunma sayısı 1897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

  • Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
  • *****
  • İleti: 9511
  • Cinsiyet: Bay
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
Gümüşhane’de saz yapımı ile uğraşan Sezai Özdemir sahibi bulunduğu dükkanda bağlama yapımının yanı sıra saz dersleri de veriyor.

Gümüşhaneli Usta Bağlamayı Yapıyor,Çalıyor,Öğretiyor
Saz yapımı ile uğraşan Sezai Özdemir sahibi bulunduğu dükkanda bağlama yapımının yanı sıra saz dersleri de veriyor

Müzik aletleri yapımı konularında 30 yıllık tecrübesi olan Özdemir, saz yapımında standart ölçülerin kullanılması gerektiğini söyledi. Farklı ustaların elinden çıkan sazların ses tınılarında farklılıklar oluşturduğunu ifade eden Özdemir “Saz yapımında belli bir standardı yakalamak istiyorum. Ülke genelinde ustalarımız farklı ölçülerle bağlama yapıyor. Ayrı ustalardan çıkan sazlar koro çalışmalarında aynı tınının çıkmasına engel oluyor. Oysa sazlar tek bir ustanın elinden çıkmış gibi olmalı. Kulağa hoş gelmeli ve tok ses olmasına dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.
 Özdemir, bir ustanın bağlama yapabilmesi için öncelikle iyi saz çalmayı bilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Usta bağlamayı iyi tanımalı, saz yapan kişi her şeyden önce bağlama çalmayı bilmeli. En iyi bağlama, en az iki metre kalınlığındaki dutlar dört parçaya bölünerek her parçasından bir bağlama gövdesi çıkarılarak yapılıyor. Her parça önce şablonla çiziliyor sonra içi oyuluyor. Kalıpta bekletilerek kuruması sağlanıyor. İnce bir dut ağacının gövdesinden tek parça olarak bağlama yapılmıyor. Yapılsa bile ses çıkmıyor. Yaşlı ağaçların sık gözenekleri ve elyaflı dokuları daha güzel ses çıkmasına sebep oluyor. Ustalar bu sebeple yaşlı dut ağaçlarından bağlama yapıyor. Yarma dut ağacından oyma saz yapmak çok zahmetli, aynı zamanda büyük ağaçları da bulmak çok zor. Bu sebeple tek parça oyma saz bulmak gittikçe zorlaşıyor. Oyma tekne yapımının zorluğu, ağaç israfına neden oluşu ile son yıllarda halk arasında artık yaprak saz denilen dilimli teknikle yapılan sazların yapımına ağırlık verilmiştir” diye konuştu.
“homo sum humani nil ame alienum” (insanım, insani olan hiçbir şeye yabancı değilim)

Sosyal medyada takip etmek için tıklayın:
Facebook: https://www.facebook.com/ozhan.ozturk.16
Twitter: https://twitter.com/0zhan0zturk
İnstagram: http://instagram.com/macukali/
Facebook Karalahana grup: https://www.facebook.com/groups/karalahanacom/?fref=ts

Karalahana Karadeniz Forum