Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: Kurtuluş savaşında Karadeniz çeteleri  (Okunma sayısı 10293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
Kurtuluş savaşında Karadeniz çeteleri
« : Mayıs 28, 2009, 06:02:31 ÖÖ »
Tempo dergisine yayınlanan bazıları meya da yeralmamış Kurtuluş savaşı dönemine ait fotoğralarda Karadenizli milislere ait 1-2 karede bulunmakta..İkisi ekte

Karalahana Karadeniz Forum

Kurtuluş savaşında Karadeniz çeteleri
« : Mayıs 28, 2009, 06:02:31 ÖÖ »

Çevrimdışı Fatih_20

• Acemi Üye
  • **
    • E-Posta
Ynt: Kurtuluş savaşında Karadeniz çeteleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 28, 2009, 06:09:45 ÖÖ »
Syn Admin..

benim anlamadığım birşey var..bilginize saygı duyarak soruyorum..

Lazlar,Rumlardan ayrı olarak mı ayaklandılar yoksa aynı anda mı hareket ettiler?

yoksa Lazlar,Osmanlı cephesinde Rumlara karşı mı savaştılar?

ve Of ile Sürmene bölgesinin bu olaylardaki rolünü kısaca özetlerseniz sevinirim..  ;)

Çevrimdışı Gölköylü

• Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2009, 06:47:30 ÖÖ »
Lazlar ayaklanmışlar mıydı? ::)
En güvenilir kesim olmamış mıydı? (Bkz. Laz Müfrezeleri)

« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2009, 06:47:30 ÖÖ »

Çevrimdışı paşalıoğlu

• paşalıoğlu
  • Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2009, 07:04:56 ÖÖ »
Topal Osman'ın oluşturduğu Giresun gönüllülerinden oluşmuş birliğe Laz Müfrezesi deniyordu. Laz adı o yıllarda Karadeniz'in doğusunda oturan herkes için söyleniyordu.

Kurtuluş Savaşı sırasında, öncesinde ve sonrasında her hangi bir Laz ayaklanması duymadım veya okumadım.

Çevrimdışı admin

• Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2009, 07:09:20 ÖÖ »
Karadeniz Bölgesi'nde Milli Mücadele karşıtı bir ayaklanma olmadı bilakis Karadenizli milisler Milli orduda yişgali güçlerle savaştılar ve Anadolu'da gelişen Hilafet taraftarı isyanları bastırmakla görevlendirildiler.
Karadeniz'de devlet karşıtı son ayaklanma yerel derebeylerin kendi beyliklerini kurmak istemeleri sebebiyle 18. yüzyılda olmuştur. Osmanlı tarihçileri bu isyanalrın vergi meselesi yüzünden çıktığını teziyle "tuzcuoğlu isyanları" olarak nitelemişelrse de  A. Breyer bu isyanları etnisite ile ilişkilendirip "Laz isyanalrı" olarak adlandırmıştır.

« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2009, 07:09:20 ÖÖ »

Çevrimdışı MezarKabuL

• Karalahanacı
  • Yurtta sulh,cihanda sulh...
    • Yerel Siteler, Türkiye illeri
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2009, 05:23:01 ÖS »
sevgili macukali milliyette yayımlanan o resimlerde yarbay topal Osman ağa da mevcuttur.Milislikten yarbaylığa kadar yükselmişti ayrıca Giresun demiyorum karadeniz bölgesinde ve kurtuluş savaşı yyıllarında çok büyük görevlere imza atmıştır sanırım herkes biliyodur.

Çevrimdışı Gölköylü

• Yönetici Yardımcısı
  • Lahana Turşusu
« Yanıtla #6 : Mayıs 30, 2009, 01:11:07 ÖÖ »
sevgili macukali milliyette yayımlanan o resimlerde yarbay topal Osman ağa da mevcuttur.Milislikten yarbaylığa kadar yükselmişti ayrıca Giresun demiyorum karadeniz bölgesinde ve kurtuluş savaşı yyıllarında çok büyük görevlere imza atmıştır sanırım herkes biliyodur.

Bilmez miyiz...

Çevrimdışı Fatih_20

• Acemi Üye
  • **
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2009, 08:30:37 ÖÖ »
çok büyük görevler yapmıştır evet!!!

dini dili ırkı ne olursa olsun masumun canını acıtan babamın öz evladı olsa yine kabul etmem...

Topal Osman bana göre bir utanç,bir yüzkarasıdır..

yunus tasci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 31, 2009, 01:42:40 ÖS »
Karadeniz de devlete karşı ayaklanma asla olmamıştır, münferit olaylar devlete karşı gösterilmeye çalışılsa da bu olayların gercekle ilgisi yoktur. Karadenizliler kendi şehirlerinde destan yazdıkları gibi çanakkale mahşerinde de göğsümüzü kabartan kahramanlıklara imza atmışlar ve orada bile destan yazmışlardır. (canakkaleruhu1915@hotmail.com)
Buradan hepsini rahmetle anmak zorundayız

Çevrimdışı MezarKabuL

• Karalahanacı
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Haziran 01, 2009, 03:38:32 ÖS »
çok büyük görevler yapmıştır evet!!!

dini dili ırkı ne olursa olsun masumun canını acıtan babamın öz evladı olsa yine kabul etmem...

Topal Osman bana göre bir utanç,bir yüzkarasıdır..

yazık bee Fatih arkadaşım biz onları bu şekildemi anmalıyız karadeniz insanımız İpsiz Recep'inden Topal Osman ağaya kadar her adını unuttuğumuz milislere çok şey borçluyuz onlar olmasaydı biz şu an burada bunları yazıyor olmazdık diye düşünüyorum.Ruhları şad olsun.

Çevrimdışı Fatih_20

• Acemi Üye
  • **
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Haziran 02, 2009, 03:53:37 ÖÖ »
eğer bir insanın eli masum kanı ile lekelenmişse,ne olursa olsun ona saygı duymam..

o karışık günlerde asayiş için elinden geleni yapanlara sözüm yok ruhları şad olsun,ama çapulcu olup kahraman rolüne soyunanlara lanet olsun demek zorundayım..

Çevrimdışı MezarKabuL

• Karalahanacı
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Haziran 03, 2009, 02:06:45 ÖÖ »
bende haksız ve suçsuz kişilerin ölmesini istemem öldürenide tasvip etmem ama sevgili fatih osman ağa için baya ağır konusmuşsun o ki babası askerlik parasını veripte askere göndermemek istemiş ama kendisi red etmiş bir kişi ve gönüllü bir ordu oluşturarak bu günlere gelmemizde katkıda bulunan kişi o ki karadenizimizde çetelere ağır darbe vuran kişidir bu çeteleride biliyorsunuzdur umarım yineliyorum bende suçsuz masumları öldüren kişileri tasvip etmiyorum.

Çevrimdışı khalyb

• Yeni Üye
  • *
  • Gümüşhaneli Laz Uşağı
« Yanıtla #12 : Eylül 09, 2009, 09:28:49 ÖÖ »
Topal Osman'ın oluşturduğu Giresun gönüllülerinden oluşmuş birliğe Laz Müfrezesi deniyordu. Laz adı o yıllarda Karadeniz'in doğusunda oturan herkes için söyleniyordu.

Evet bir zamanlar Doğu Karadeniz Laz(mış).Kurtuluş savaşında da en büyük mücadeleyi verenler de bizleriz.Sadakatimizin karşılığında da dilimiz yasaklandı.Laz kimliğiyle dalga geçildi.Laz kimliği Pazar-Hopa arasına itildi hemen hemen yok edildi sayılır.Sanırım bunun için değerli devletimize baya bi teşekkür etmeliyiz.

Çevrimdışı albatros

• Lahana Turşusu
    • E-Posta
« Yanıtla #13 : Eylül 09, 2009, 05:52:40 ÖS »
Fatih-20

Topal Osman a neden bu kadar kin duyuyorsun doğrusu şaşıyorum..
Gerçi burada Paşalıoğlu ve  karadenizli   kalemşörler dururken Topal Osmanı savunmak belki bana düşmez amma..
Baktımki onlardan " tık" yok..
Mezarkabul arkadaşa ilave olarak bende itiraz ediyorum sana arkadaş..

Rahmetlinin biyografisine bakıyorsun kahramanlıklarla dolu..
Balkan harbinde çarpışmış gazi olmuş,Ruslara karşı savaşmış,Rum Ermeni çetelerine karşı savaşmış..
Benzer bir sürü kahramanlıklar..
Daha ne olsun yanii.

Ne demek istiyorsun  açık açık yazda bizde bilelim...
Garip gurabanın malına mülküne el mi koymuş..?
Durduk yerde sırf keyf için  masumlarımı öldürmüş..?

Ayıp ve günah denen birşey var Fatih-20..