Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Gönderen Konu: 2. Çayeli Kültür-Sanat Haftası  (Okunma sayısı 1912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

  • Macukali
  • Yönetici
  • Lahana Turşusu
  • *****
  • İleti: 9511
  • Cinsiyet: Bay
    • Karadeniz Bölgesi
    • E-Posta
2. Çayeli Kültür-Sanat Haftası
« : Mayıs 18, 2009, 08:46:09 ÖÖ »
2. Çayeli Kültür-Sanat Haftası etkinlikleri hazırlanan karma serginin açılmasıyla başladı. 2 hafta sürecek etkinliklerde Çayelililer kültür ve sanatla iç içe olacaklar.
Açılışı yapılan karma sergi beş ayrı bölümden oluşmakta…

Çaydef Çocukları Resim Sergisi : Bu yıl ilki düzenlenen ve çocuklarımızın resimlerinden oluşan sergi, çocuklardan ve ailelerden büyük ilgi gördü.
Sergide resimleri bulunan çocuklarımız:
Aleyna Dinçkol
Aysel Kavroz
Ceren Akgün
Çağla Kısır
Fatmanur Şişman
Murat Şişman
Nazlı Kemerbaş
Rana ve Cüneyt
Sedef Aydın
Yasemin Terzi

Feretiko Sergisi: Unutulmaya yüz tutmuş feretikomuzu gün ışığına çıkardığımız bugünlerde feretikonun tanıtımı için Çayeli’nden gelip bizlerle oldular. Çayeli Halk Eğitim Merkezi temsilcisi Fatma Dedetaş’ın düzenlediği sergide ayrıca Çayeli’ndeki kadınlarımızın el emeği göz nuru el işlerini de görebilirsiniz. Feretikodan yapılan şemsiye ve ayakkabı sizi cezp edecek ürünlerden ikisi…

Çaydef Kadın Kolu Yöremizden Sergisi: Çaydef kadın kolu tarafından hazırlanan yöremize eski giysilerimizin, eşyalarımızın ve kadınlarımızın el işlerinin sergilendiği sizi seneler önceye götürecek bölüm. Yıllar önce anneannelerimizin, babaannelerimizin giydiği gelinliği merak edenler sergideki mankene özellikle dikkat etsinler.
Salonu hazırlayan kadınlarımız:
Ayşe Kemerbaş
Ayşe Şuşoğlu
Ayşe Tarakçı
Birsen Beyaz
Cemile Şişman
Emine sağlam
Emine Şişman
Fatma Dedetaş
Gönül Kaşıkçı
Güzide Özdal
Meryem Kısır
Nazmiye Çom
Neşegül Çiftçi
Nuriye Şuşoğlu
Sevilay Topraktepe

Resim El Sanatları Sergisi: Yöremizde bilmediğimiz, duymadığımız resimle ilgili ne çok kişi olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Hele bunların içinde ev hanımlarının olduğunu duyunca hayranlığınız artacak. Sadece resimde değil el sanatlarında da ne kadar başarılı olduklarını görüp hayran kalacaksınız.
Resim bölümünde yer alan sanatçılarımız:
Gözde Topraktepe
Havva Demirli
Kezban Kesici
Muammer Kemerbaş
O. Erdem
Özgül Yanar
Sevgi Tanyaş

Bir ağaçtan neler yapılabilir diye düşündünüz mü hiç? Hayalinizde canlandırdıklarınız olabilir. Nihat Kısır’ın ağaç işlemeciliği konusunda hazırladıklarını görünce ağaçla neler yapılıyormuş düşünecek ve belki siz de bu sanata ilgi duyacaksınız.
Isıya dayanıklı seramik çalışmaları nasıl yapılır biliyor musunuz? Sergimizde yapım basamaklarını ve yapılan ürünleri bulabileceksiniz. Güzide Özdal’ın hazırladığı bölümde farklı pek çok sanat eserini de görebileceksiniz.
Pek çoğumuzun gördüğünde hayran kaldığı bir diğer çalışma da Bahar Yüksel tarafından hazırlanan rölyefler. Sabır ve yetenek isteyen bu ürünleri görmenizi ve incelemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’da Karadenizden İzler Fotoğraf Sergisi: Göç edip, İstanbul’a geldik. Gelirken kültürümüzü, geleneklerimizi, örfümüzü de birlikte getirdik. İstanbul’un çeşitli bölgelerinden kulübümüzün çektiği fotoğrafları gördüğünüzde hem fotoğraflara hayran kalacaksınız, hem de “burası İstanbul mu?” diyeceksiniz. Sergide Çayeli ve yaylalaırmızın fotoğrafları da sizlerin beğenisine sunulmuş durumda.
Fotoğraf Kulübü:
Arzu Muşdal
Güzide Özdal
İsa Öztürk
Neşegül Çiftçi
Nuray Çolak
Nurettin Topal
Pınar Yüksel
Semra Kesepara
Vatan Karakaş

Sergimizde ayrıca Resul Çelik’e ait karadeniz fotoğrafları sergisi de bulunmaktadır. Fotoğraflar sizi karadenizin eşsiz güzelliklerine götürecek.

31 Mayıs tarihine kadar açık kalacak sergimizi her gün 11:00-23:00 saatleri arasında gezebilir, ayrıca düzenlenen etkinliklerimize de katılabilirsiniz.

Çaydef Fotoğraf Kulübü üyelerine fotoğraf sergisinin, diğer sergilerin ve salonun hazırlanmasında gösterdikleri emek için çok teşekkür ederim. Sizlerin emekleriyle pek çok çalışma gerçekleştirildi... Ayrıca gruba yardımcı olan Çaydef yönetimine, kadın koluna ve gençlik koluna da teşekkür ederiz...

“homo sum humani nil ame alienum” (insanım, insani olan hiçbir şeye yabancı değilim)

Sosyal medyada takip etmek için tıklayın:
Facebook: https://www.facebook.com/ozhan.ozturk.16
Twitter: https://twitter.com/0zhan0zturk
İnstagram: http://instagram.com/macukali/
Facebook Karalahana grup: https://www.facebook.com/groups/karalahanacom/?fref=ts

Karalahana Karadeniz Forum

2. Çayeli Kültür-Sanat Haftası
« : Mayıs 18, 2009, 08:46:09 ÖÖ »