Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Spor / Ynt: Karadenizli(kökenli) Futbolcular..
« Son İleti Gönderen: admin Kasım 17, 2014, 12:18:43 ÖS »
Karadenizli Futbolcular

Volkan Demirel:
Futbola Kartalspor'da başlayan ve şuanda Fenerbahçe'nin kalesini koruyan Volkanın aslen; Kendi biyografisinde de yazıldığı gibi Baba tarafından Artvinli Gürcü olup annesi Rizeli ve Laz olduğunu söyleniyor.
İbrahim Üzülmez: Bu bilginin kesinliği %100 olduğu gibi NTV'de "Mirgün Cabas İle Her Yer" adlı programın Artvin Boğa güreşleri ayağında tribünlerde mikrofonlara konuşan"Deli İbo", aslen Hopa'lı (Xopa) olduğunu kendisi bizzat belirtmişti.
Rıdvan Şahin: Şimdilerde İ.B.B.'de futbol hayatına devam eden Şahin, her ne kadar doğum yerinin Çayeli olduğu söylense de olayın aslının nüfus memurunun hatası yüzünden olduğunu söylenen Şahin, Futbola doğduğu ve büyüdüğü yer olan Pazar'da başlamıştır.
Serdar Kesimal: Almanya'ya göç eden ailenin bir çocuğu olan Serdar aslen Rizeli ve Ardeşenlidir. (Artaşeni)
Kemalettin Şentürk: Futbola Çaykur Rizespor'da başlayıp Fenerbahçe'ye kadar yükselen bir zamanların yıldızı Kemalettin Şentürk, aslen Artvin Hopalı (Xopa) olup Hopaspor'a desteklerini esirgemeyen bir insandır.
Murat Hacıoğlu: Futbola Ankaragücü alt yapısında başlayan ve Fenerbahçe'ye kadar yükselen şu sıralar Çaykur Rizespor'un başarısı için ter döken Hacıoğlu aslen Rize Ardeşenli (Artaşeni)'lidir.
Aykut Kocaman: 90'lı yılların yıldızı olup sayısız başarılara imza atan ve halen Fenerbahçe'yi çalıştıran Kocaman, Aslen Artvin Borçka (Çxala)'lıdır.
Tugay Kerimoğlu: Yurt içi ve yurt dışında başarıyla ülkemizi temsil eden Kerimoğlu her ne kadar Trabzon doğumlu olsa da aslen Artvin Hopa (Xopa)'lıdır.
Tolga Zengin: Trabzonspor'un ve Milli Takımın başarılı kalecisi Tolga, aslen Artvin Hopa (Xopa) doğumludur.
Serdar Özbayraktar: Futbola Artvin Hopaspor'da başlayan daha sonra sırasıyla Gençlerbirliği, Hacettepe SK, Şanlıurfaspor, Mardinspor ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor takımlarında oynamış, 2007-08 sezon başında Eskişehirspor'a transfer olan Serdar, aslen Hopa'lıdır. Bizzat kendim bilerek akıcı ve güzel bir şekilde Lazca konuşup, Laz kültürü iyi bir şekilde anlatan ve tanıdan bir kardeşimizdir.
Adem Büyük: Futbola Artvin Hopaspor altyapısında başlıyan Adem Büyük buradan Arhavispor altyapısına ve oradan da Beşiktaş'a transfer olan Büyük, aslen Hopa doğumludur.
Şahin Ali Terzi: Bu sezon göstermiş olduğu performans ile Çaykur Rizespor'un başarısında yer alan isimler arasında olan Şahin Ali, futbola Rize'nin amatör takımlarından olan Kalespor futbola başlayan Şahin ali aslen Ardeşen'lidir.
42
Çevre Sorunları / Karadeniz'de yeni bir işgalci 'İtdolanbacı' ormanları yokediyor
« Son İleti Gönderen: admin Kasım 16, 2014, 03:43:54 ÖS »
Karadeniz'de yeni bir işgalci ormanları yokediyor

GÜRCİSTAN'dan Türkiye'ye girdiği sanılan ve yayılışını Karadeniz sahili boyunca batıya doğru hızla sürdüren istilacı tür olan 'İtdolanbacı' adlı bitki türü, bölgede genç orman ağaçlarının, tarım bitkilerinin, endemik ve yerli türlerin yok olmasına neden olmaya başladı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12'inci Bölge Müdürlüğü de, Karadeniz'i tehdit altına alan istilacı bitki türü için, Mücadele Eylem Planı'nı devreye soktu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12'inci Bölge Müdürlüğü'nce bitki türü ile ilgili hazırlanan rapora göre, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde halk arasında 'Ham Bostan' olarak bilinen Kuzey Amerika kökenli istilacı bitki türü İtdolanbacı (Sicyosangulatus L.) Türkiye'de ilk olarak Trabzon'un Of ilçesinde görüldü ve toplanarak imha edildi.  İtdolanbacı bitki türünün ülke florasına kaydı ise 1990'lı yıllarda Artvin'in Borçka İlçesi'nde, UNECSO tarafından korunan Camili bölgesinde yapıldı.

Ordu'YA KADAR GELDİ

Gürcistan'dan ülkeye girdiği sanılan ve yayılışını Karadeniz sahili boyunca doğudan batıya doğru devam ettiren İtdolanbacı bitkisi, yatayda Ordu'nun Gülyalı ilçesine, düşeyde ise deniz kenarından başlayan yayılışını Trabzon'un Çaykara İlçesi'ndeki Uzungöl'e kadar genişletti.

YILDA 15 METRE UZUYOR

Tüm dünyada sayılı istilacı yabancı türlerden biri olan ve mücadelesine çok ciddi harcamalar yapılan bitki türü, yılda 15 metrenin üzerinde boya ulaşıp çokça dallanabiliyor. Bu yönüyle genç orman ağaçlarında ve tarım bitkilerinde ölümle sonuçlanabilen zararlar meydana getiren bitki, ışığı keserek oluşturduğu zararın yanında ağırlık yaparak, özellikle tarım bitkilerinde devrilmelere de neden olabiliyor.

1 YILDA 4 BİN TOHUM ÜRETİYOR

Bulaştığı ekosistemlerde iyi gelişebilen tek bir İtdolanbacı bitkisi, 4000 kadar tohum üretiyor ve bir sonraki yıl alanı tamamen kaplayabilecek duruma geliyor. Tohumu uygun olmayan şartlarda aynı yılın ilerleyen aylarında veya bir sonraki yılda bile çimlenebiliyor. Bu nedenle yerli türlerin ortamdan uzaklaşması ve yok olmasına neden olabilen bitki, ekosistemi biyolojik, ekolojik ve ekonomik açıdan olumsuz etkiliyor.

EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun illerinde yayılış gösteren istilacı yabancı İtdolanbacı türü ile ilgili Mücadele Eylem Planı hazırlanması hedeflendi. Buna göre illerdeki genel ekoloji ve bitki sosyolojisi özellikleri belirlenecek, yayılışının izlenmesi ve kontrol edilmesi sağlanacak. Türün bu illere girişini engelleyecek tedbirler ortaya konulacak, biyolojik çeşitlilik başta olmak üzere sosyo-ekonomik, sağlık ve ekolojik etkilerinin irdelenmesi, türün diğer bitkilerle etkileşiminin belirlenmesi ve doğal türlerin korumasının sağlanmasına ilişkin stratejilerin geliştirilmesi ve tüm bu konularda yapılacak öncelikli çalışmalar belirlenecek.

TEHDİT DÜZEYİ YÜKSEK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12'inci Bölge Müdürü Mustafa Bulut, bölgede yayılınışını hızla sürdüren istilacı İtdolanbacı bitkisi ile igili 300 noktada çalışma yapıldığını söyledi. Bulut, "Tehdit düzeyi yüksek olan bitki özellikle fındık ve çay bahçelerini etkiliyor, endemik bitkilere zarar veriyor. Bitkinin mekanik, biyolojik ve kimyasal yöntemlerle alandan uzaklaştırılması ve ekosistemde türden etkilenen diğer türlerde yüzde 20 iyileştirme yapılması planlanıyor" dedi. - Rize
43
Çevre Sorunları / Marmara Denizi hamsisi Karadeniz’in hamsisinden daha pahalı
« Son İleti Gönderen: admin Kasım 16, 2014, 03:28:39 ÖS »
Marmara Denizi hamsisi Karadeniz’in hamsisine fiyat konusunda fark attı. Bandırmalılar pahalı fiyatına rağmen Marmara hamsisinden vazgeçmiyor. Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki balıkçı tezgahlarında, aralarında 2 misli fiyat farkı bulunan hamsi çeşitlerini gören vatandaşlar şaşırıyor.

Balık mevsiminin yaşandığı şu günlerde, havanın yağışlı ve sisli olması balık fiyatlarını etkiledi. Bandırma Balık Hali’ndeki balık tezgahlarında Karadeniz hamsinin fiyatı 7 TL iken, Marmara hamsinin fiyatı ise 15 TL. Tezgahlarda, aralarında 2 misli fiyat farkı olan hamsileri gören vatandaşlar şaşırdı. Rengi daha koyu olan ve ‘kara hamsi’ olarak adlandırılan Marmara hamsisi, fiyatı pahalı olmasına rağmen daha çok ilgi görürken, tadı Marmara hamsisinden daha güzel ve rengi de açık olan Karadeniz hamsisi, ucuz olmasına rağmen ilçe sakinleri tarafından fazla rağbet görmüyor.

Bandırma Balık Hali’ndeki bir satış tezgahında çalışan Metin Çokgezenler isimli balıkçı, “Havalar bozuk olduğu için fiyatlar yükseldi. Bandırma hamsisi özellikle iri olduğu için kilosu 15 TL’den satılıyor. 2 gün önce ise 7 TL’ydi. Bugünlerde Karadeniz’den de hamsi gelmeye başladı. Bu hamsinin rengi açıktır. Lezzetlidir ve ‘şeker hamsi’ diye adlandırılır. Ufak ve incedir. Kilosu 7 TL’dir ve 1 buçuk kilosunu 10 TL’den satıyoruz. Marmara hamsisi daha çok ilgi görüyor. Çünkü Marmara hamsisi daha büyük.” diye konuştu.

Karadeniz’in en ünlü balığı hamsi

Karadeniz’in en ünlü balığı hamsi (Latince: Engraulis encrasicolus) Azak ve Karadeniz olmak üzere ikiye ayrılır. Azak hamsisinin burnu daha küttür. Azak Denizi’nde üreyip kışlamak üzere güneye, bizim Orta ve Doğu Karadeniz bölgesine inerler; Nisan sonunda da kuzeye göç ederler. Karadeniz hamsisi ise Kuzeybatı Karadeniz’de ürer, kışlamak üzere Kasım’dan Şubat’a kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan ayında da yumurtlamak üzere Karadeniz’e çıkar. Ayrıca Marmara Hamsisi denilen, yalnız Marmara’da çıkan, daha küçük ve göç etmeyen bir hamsi türü de vardır. Aynı tür Kuzey Ege’de de bulunur. Bu hamsinin sırt rengi daha açıktır.

Hamsi özellikle Karadeniz yöremizin temel gıdası, temel protein kaynağıdır. Fiyatının ucuz olması nedeniyle çok geniş kitleler tarafından tüketilir. Hamsinin hemen her türlü yemeği yapılır. Izgara, tava, fırın, kağıt kebabı, buğulama, pilaki, yahni gibi. Siyah etli balık olmasına rağmen buğulamaya son derece uygundur. Yaz aylarında yağsız olduğu için ızgara yerine tava veya buğulaması tercih edilmelidir. Kış aylarında yakalanan hamsi tuzlanıp saklanır. Buna ançovi denilir. Ezmesine ise ançuez. Ayrıca balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılmaktadır.

Hamsi hakkında detaylı bilgi için linkler:

Hamsi yemekleri: www.karalahana.com/karadeniz/hamsi-yemekleri.htm
Hamsili Lahmacun: www.karalahana.com/karadeniz/mutfak/hamsili-lahmacun.htm
Hamsili poğaça olurmu?: www.karalahana.com/makaleler/karadeniz/hamsili-pogaca-olurmu.htm
Hamsi: www.karalahana.com/makaleler/karadeniz/hamsi.htm
44
Yandaş işadamları daha çok para kazansın diye Türkiye’de iş kazalarına bugüne kadar seyirci kalarak adeta yaptıran AKP iktidarı kanser vakalarının artışının en önemli nedenlerinden biri olan GDO’lu ürünlerde de benzer politikaları sürdürüyor. Hükümetin, Çin’in GDO’lu olduğunu belirleyince ABD’ye iade ettiği mısırların Türkiye’ye ithal izni verdiği bildirildi. AKP iktidarları döneminde, GDO’lu iki ürüne 7.6 milyar dolar ödendiği açıklandı. 

GDO Platformu ve CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın’ın yaptığı ortak açıklama göre; hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar gıda ve yem sanayinin soya ve mısıra yönelmesine neden oluyor. Bu da ithalatta söz konusu iki ürüne korkunç miktarda para ödenmesine yol açtı. AKP’nin iktidarları sırasında, 2003-2013 yılları arasında Türkiye 45 milyon ton mısır üretti. Ancak bu miktar ihtiyacı karşılamadığı için 9 milyon ton mısır ithal edilerek karşılığında 2.3 milyar dolar (5 milyar lira) para ödendi. Aynı dönemde soya üretimi ise sadece 840 bin tonda kaldı. Bu üzde 12.5 milyon ton soya ithal edilmiş ve karşılığında 5.3 milyar dolar (11.6 milyar lira) ödeme yapıldı.

700 ÇEŞİT GDO’LU GIDA YEDİK

Soya ve mısır, ağırlıklı olarak, ABD ve Arjantin gibi, genetiği değiştirilmiş ürün (GDO) üretimi yapan ülkelerden ithal edildi. 1998 yılından bu yana, milyonlarca ton GDO’lu ürün ithal edilerek, gıda ve yem sanayiinde hammadde olarak kullanıldı. 700 çeşitten fazla GDO’lu gıda maddesi sofralara ulaştı. 

Hükümetin kamoyundan gelen tepkiler üzerine 18 Mart 2010’de çıkardığı 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu ve ilgili mevzuat ile GDO’lu ürünlerin yurtiçinde üretilmesine yasak getirildi. GDO’lu ürünlerin girişini engellemek için Biyogüvenlik Kurulu oluşturdu.

Biyogüvenlik Kanunu, Türkiye’ye ithal edilen ürünlerin analize tabi tutularak üç aşamalı bir testten geçmesini öngörüyor: 1-GDO var/yok testi, 2-GDO varsa ürün içindeki bileşiminin yüzde 0.9’un üstünde olup olmadığına dair test, 3- Oran yüzde 0.9’un üzerindeyse ürünün yasaklı genleri içerip içermediğine dair test.

Biyogüvenlik Kurulu, yem amaçlı kullanılmak üzere 3 soya ve 16 mısırın ithalatına izin verdi. Ancak odaların ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu GDO Platformu’nun açtığı davalar sonucunda Danıştay, 2 GDO’lu mısır çeşidinin giriş iznini iptal etti.

ÇİN İADE ETTİ, FİYATLAR DÜŞTÜ, BİZİMKİLER HÜCUM ETTİ

Bunlara karşın hükümetin ABD’den 1 milyon tona yakın mısır ile etanol üretimi sırasında açığa çıkan ve yem sanayinde katkı maddesi olarak kullanılan DDGS ithali için izni verdiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“ABD’de üretilen mısırın yüzde 92’si GDO’ludur. Sözü edilen ülkede, biyoetanol üretiminde ise GDO’lu 38 mısır çeşidinin kullanıldığı bilinmektedir. Bu çerçevede, ABD’den ithal edilen DDGS ürününde GDO bulunmama olasılığı yok denecek kadar azdır. Üstelik sözü edilen gen, Türkiye’de yasaklı gen durumundadır. Nitekim Çin, ABD’den ithal ettiği 1 milyon 450 bin ton DDGS ürünlerinde kendi ülkesinde yaptığı analizlerde yasaklı gen çıkması üzerine, bu ürünlerin mahrece iadesine karar vermiştir. Bunun üzerine, DDGS fiyatları, 430 dolar/ton düzeyinden 300 dolar/ton düzeylerine kadar gerilemiştir. Sözü edilen ürüne uygulanan gümrük vergisi yüzde 4.3 düzeyinde olup, DTÖ Anlaşması gereğince artırılamamaktadır. Düşük gümrük vergisi ve düşük mal bedeli, DDGS ürününün ithal maliyetini düşürmüş ve bir talep patlaması yaratmıştır.”

KUZU POSTUNDAKİ KURDUN RAPORU

Hükümetin izin verdiği mısır ve DDGS’nin Çin’in iade ettiği ürünler olduğu ifade edilen açıklamada, Eylül ayından itibaren Türkiye’ye girmeye başlayan bu ürünlerin GDO içermediğine ilişkin raporlar olduğu belirtilerek şu çarpıcı bilgiler aktarıldı:

1 – ABD, ithalat siparişi veren ülkenin mevzuatına göre, ürünün yasaklı olmayan gen içerdiğine yönelik raporları kolayca verebilmektedir. İlginç olan, mevzuat kendi dinamikleri ya da yargı kararları sonucunda değiştiğinde, mahreç ülke raporları da değişmektedir. Bu durum, sistemin güvenilmezliğini açıkça ortaya koyduğundan, bu raporlara dayanarak GDO’lu ürünlerin millileştirilmesi işleminden derhal vazgeçilmelidir.

2 – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın mısır türevi ürünlerde uyguladığı yüzde 20 GDO analiz sıklığı, geriye kalan ürünlerin evrak üzerinden yapılan inceleme ile millileştirilmesine neden olmaktadır.  Ülkeye giren her partinin analize tabi tutulması büyük önem taşımaktadır.   

3 – Türkiye’nin laboratuvar altyapısı, yasaklı gen saptama kapasitesine sahip değildir. Nitekim Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bilgi edinme hakkı kanunu nedeniyle yapılan başvurumuza verdiği yanıtta da bunu itiraf etmiştir. Bu durumda, ürünün yurtiçi analizine dayalı olarak yasaklı gen taşıyan GDO’lu ürün reddi adeta olanaksız duruma gelmektedir. Nitekim, GDO’lu olduğu mal beyanında yazılı olan ürünlerin Türkiye’deki analizlerinde GDO’suz olduğunun ilan edilmesi, bu denli önemli bir sorunun nasıl gayri ciddi ele alındığını ortaya koymaktadır.

4 - Sorun o noktaya ulaşmıştır ki; bu ürünlerin GDO izin başvurusunu yapan Yem Sanayicileri Birliği, piyasanın denetlenemediğini belirterek sorumluluk üstlenmeyeceğini ifade etmekte ve yazdığı bir yazı ile Bakanlığı göreve davet etmektedir.

5 – Milyonlarca ton GDO’lu mısır ve türevinin yurtiçine düşük fiyatlarla girmesi, arz açığımız olan yerli mısırın üreticinin elinde kalmasına neden olmakta, ayrıca yağ sanayiinin küspe satışlarını da olumsuz etkilemektedir.

6 – Onaylanmamış gen içeren GDO’lu mısır ve türevlerinin milyon tonlar düzeyinde Türkiye’ye girmesi ve yem sanayii hammaddesi olarak kullanılması insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından geri dönüşü imkânsız zararlar doğuracaktır. Allerjik reaksiyonlardan başlayıp, organ hasarları, doğum anomalileri ve kısırlık gibi sağlık sorunlarının nesiller içinde ortaya çıkacağını gösteren araştırmalar, sorunun boyutunu da göz önüne sermektedir.

DERHAL GEN LABORATUVARLARI KURULMALI

Açıklamada, halk sağlığı açısından büyük tehlike oluşturan GDO’lu mısır ve DDGS’nin girişinin engellenmesi için şu önerilerde bulunuldu:

1 – Sözü edilen ürünlerin denetimi için, yasaklı gen analizi yapabilecek laboratuvar kapasitesi derhal oluşturulmalı, bu aşamaya kadar ürün millileştirilmesi kesinlikle yapılmamalıdır. Bu çerçevede bugüne kadar verilmiş GDO izinleri, Kanun’un ilgili hükümleri uyarınca iptal edilmelidir.

2 – Bu çerçevede yapılacak analizlerde yasaklı gen çıkması durumunda, taahhüt zinciri içinde bulunan sorumlulara, Biyogüvenlik Kanunu’nda sayılan cezalar hızlı ve adil bir biçimde verilmelidir.

3 – Bu tip ürünlerden millileştirilenlerin mutlaka toplanması ve tüketici sofrasına ulaşmasının engellenmesi gerekmektedir.

4 – Mera ve çayırlarımızın amaç dışı kullanımı mutlaka önlenmeli, doğal yaşama dayalı hayvancılık politikalarımıza önem verilmelidir.

5 – Mısır, soya, çeltik gibi ürünlerdeki arz açığının orta vadede kapatılması için gerekli tarımsal altyapı ve planlama yaşama geçirilmelidir. Bu aşamaya kadar gerekli durumlarda ithalatın GDO’suz üretim yapan ülkelerden yapılması sağlanmalıdır.
45
Spor / Ynt: Karadenizli(kökenli) Futbolcular..
« Son İleti Gönderen: admin Kasım 12, 2014, 02:23:56 ÖS »
24 İLİN LİGDE FUTBOLCUSU YOK

Turkcell Süper Lig'de Türkiye'nin yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip 24 ilinden hiçbir futbolcunun yer almaması dikkati çekiyor.

Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Çorum, Bartın, Sinop, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Uşak illerinden hiçbir futbolcu ligde yer almıyor.

Marmara Bölgesi'nden 4, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden de 8 ilin Turkcell Süper Lig'de futbolcusu bulunmuyor. Ligde ayrıca Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu'dan 4'er şehrin oyuncusu yer almıyor.

Akdeniz ve Ege bölgelerinden de 1'er kenti, Turkcell Süper Lig'de hiçbir futbolcu temsil etmiyor.

Öte yandan ligde en çok futbolcusu bulunan ilk 10 ilden 4'ünün ligde takımının olmaması dikkati çekiyor. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan İzmir, Samsun, Sakarya ve Adana illerini ligde temsil eden takım bulunmuyor
46
Spor / Ynt: Karadenizli(kökenli) Futbolcular..
« Son İleti Gönderen: admin Kasım 12, 2014, 02:20:44 ÖS »
Ligde forma giyen futbolcular nereli (Doğum yerlerine göre)?
Türkiye'nin nüfus olarak en büyük ili olan İstanbul, ligde mücadele eden 262 futbolcunun doğum yerlerine bakıldığında 38 futbolcuyla ilk sırayı aldı.İstanbullu futbolcular, Antalyaspor, Gaziantepspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaragücü, Denizlispor, Kasımpaşa, Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Trabzonspor, Eskişehirspor, Manisaspor, Diyarbakırspor ve Bursaspor takımlarında forma giyiyor.Kadrosunda en fazla İstanbul doğumlu futbolcuya yer veren takım ise Galatasaray oldu. Emre Güngör, Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Arda Turan, Mustafa Sarp ve Murat Akça Sarı-kırmızılıların İstanbul doğumlu futbolcuları.Ligin en fazla futbolcuya sahip şehirleri değerlendirmesinde ikinci sırayı 28 ile İzmir, üçüncülüğü 16'şar futbolcuyla Ankara ve Trabzon illeri aldı.

Necip Uysal, Nihat Kahveci, Batuhan Karadeniz (Beşiktaş), Volkan Demirel, Uğur Boral, Emre Belözoğlu, Mehmet Ertuğrul Taşkıran (Fenerbahçe), Gökhan Emreciksin, Ömer Şişmanoğlu (Kayserispor), Ferhat Öztorun (Trabzonspor), Velsel Sarı, Bülent Kocabey, Hüseyin Güngör (Eskişehirspor), Eren Aydın, Orkun Uşak (Manisaspor), Ersin Güreler, Musa Büyük, Erhan Şentürk (Diyarbakırspor), Eren Albayrak (Bursaspor)

İzmir 28

Semih Kaya, Ufuk Ceylan (Galatasaray), Rıdvan Şimşek (Beşiktaş), Semih Şentürk (Fenerbahçe), Gökhan Değirmenci, Eren Güngör, Merter Yüce (Kayserispor), Tuna Üzümcü (Bursapor), Egemen Gençalp, Yiğit İncedemir, Yiğit İsmail Gökoğlan, Bulut Basmaz (Manisaspor), Tolga Doğantez (Diyarbakırspor), Cenk Güven, Burak Akyıldız, Ahmet Solakel, Murat Karakoç (Denizlispor), Murat Sözgermez (Sivasspor), Erdi Öner, Yekta Kurtuluş (Kasımpaşa), Umut Sözen (Ankaraspor), Muhammet Şentürk, Recep Biler (Gaziantepspor), Korhan Öztürk, Necati Ateş (Antalyaspor), İbrahim Akın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Bora Kork, Koray Çölgecen (Ankaragücü)


Trabzon 16

Savaş Yılmaz, Yaser Hacımustafaoğlu (Kayserispor), Barış Memiş, Tayfun Cora (Trabzonspor), Mehmet Yılmaz (Eskişehirspor), Ergin Keleş (Manisaspor), Osman Kurtuldu (Diyarbakırspor), Orhan Şam (Gençlerbirliği), Muhammet Demir (Bursaspor), Çağlar Birinci (Denizlispor), Sedat Bayrak, Abdulrahman Dereli, İbrahim Şahin (Sivasspor), Ümit Tütüncü (Gaziantepspor), Ufuk Bayraktar, Emre Aydın (Ankaragücü)

Ankara 16

Erhan Güven (Beşiktaş), Abdülkadir Kayalı (Fenerbahçe), Gökhan Ünal (Trabzonspor), Doğa Kaya (Eskişehirspor), Özkan Karabulut, Kerem Şeras, Cem Can (Gençlerbirliği), Mustafa Keçeli, Ozan İpek (Bursaspor), Oğuzhan Bahadır, Ekrem Ekşioğlu (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Mehmet Çakır, Hürriyet Güçer, Veli Torun, Yasin Türkvatan (Ankaragücü), Tolga Özgen (Kasımpaşa)

Bursa12

Gökhan Güleç (Kasımpaşa), Serdar Kurtuluş (Gaziantepspor), Metin Akan, Ediz Bahtiyaroğlu, Mustafa Er (Ankaragücü), Serdar Aziz, Ceyhun Demircan, Volkan Şen, Sercan Yıldırım (Bursaspor), Ayhan Akman, Emre Aşık, Serkan Kurtuluş (Galatasaray)

Antalya 7

Rüştü Rençber, Yusuf Şimşek (Beşiktaş), Volkan Babacan (Fenerbahçe), Burak Yılmaz (Eskişehirspor), Süleyman Olgun (Denizlispor), Akın Vardar (Sivasspor), Caner Bulut (Gaziantepspor), Hasan Demir, Musa Nizam, Tunahan Bilgin (Antalyaspor)


Samsun 10

Sabri Sarıoğlu (Galatasaray), Armağan Kuş (Kayserispor), Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Ramazan Sal (Bursaspor), Adnan Güngör (Diyarbakırspor), Musa Aydın (Sivasspor), Emre Toraman (Kasımpaşa), Hakan Bayraktar (Gaziantepspor), Metin Depe, Ali Güzeldal (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)

Sakarya 8

Furkan Aydın (Fenerbahçe), Hüseyin Tek, Yaser Yıldız, Güven Varol (Manisaspor), Mustafa Pektemek (Gençlerbirliği), Alparslan Kartal (Kasımpaşa), Orhan Ak (Antalyaspor), Gökhan Kaba (İstanbul Büyükşehir Belediyespor

Adana 7

İlker Avcıbay (Manisaspor), İsmail Şahmalı (Denizlispor), Ergün Teber (Kasımpaşa), Bülent Bölükbaşı (Ankaraspor), Mehmet Ali Tunç, Taner Gülleri (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Serkan Kırıntılı (Ankaragücü)

Manisa 6

Onur Recep Kıvrak (Trabzonspor), Ali Tandoğan, Bekir Ozan Has (Bursaspor), Oğuz Sabankay (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Fatih Yiğen, Engin Memişler (Denizlispor)


Kocaeli 6

Hakan Arıkan, İbrahim Üzülmez (Beşiktaş), Özden Öngün (Denizlispor), Onur Tuncer (Sivasspor), Koray Avcı (Kasımpaşa), Ömer Aysan (Ankaraspor)
Rize 5

Rızvan Şahin (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Fahri Tatan, Murat Hacıoğlu, Adem Çalık (Denizlizspor), Yasin Çakmak (Sivasspor),
Diyarbakır 5

Barış Atanç, Abdullah Çetin (Diyarbakırspor), Burhan Eşer (Gençlerbirliği), Mahmut Tekdemir (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Haspolatlı (Ankaragücü)
Gaziantep 5

İbrahim Coşkun, Mahmut Bezgin, Murat Ceylan, Süner Örnek (Gaziantepspor), Erdal Güneş (Diyarbakırspor),

Kayseri 5

Ali Turan (Kayserispor), Umut Bulut (Trabzonspor), Kemal Okyay (Manisaspor), Erdinç Yavuz (Diyarbakırspor), İbrahim Öztürk (Bursaspor)

Tokat 4

Behram Zülaloğlu, Serhat Gülpınar (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Yılmaz (Sivasspor), Özgür Çek (Ankaragücü)
Sivas 4

İbrahim Toraman (Beşiktaş), Ertuğrul Aslan (Antalyaspor), Zafer Özgültekin (Ankaragücü), Hayrettin Yerlikaya (Sivasspor)

Denizli 4

Bülent Ertuğrul(Eskişehirspor), Veli Acar, Yenal Tuncer, Yavuz Özkan (Bursaspor)

Aydın 4

Serkan Balcı (Trabzonspor), Ali Toscalı (Kayserispor), Ulaş Güler (Gençlerbirliği), Evren Özyiğit (Ankaraspor)

Balıkesir 4

Egemen Korkmaz (Trabzonspor), Caner Erkin (Fenerbahçe), İlhan Eker (Gençlerbirliği), Olcay Adın (Gaziantepspor)


Düzce 3

Serdar Özkan (Ankaragücü), Fatih Ceylan (Antalyaspor), Gökhan Süzer (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)

Artvin 3

Tolga Zengin (Trabzdnspor), Serdar Özbayraktar (Eskişehirspor), Adem Büyük (Manisaspor)
Yozgat 3

Mehmet Topuz (Fenerbahçe), Mehmet Yıldız (Sivasspor), Adem Koçak (Ankaragücü)

Zonguldak 2

Onur Karakabak (Fenerbahçe),  Uğur Kavuk (Sivasspor)

Malatya 3

Mehmet Topal (Galatasaray), Mehmet Güven (Manisaspor), Erkan Sekman (Gaziantepspor)

Karabük 3

Fehmi Mert Gürok (Fenerbahçe), İbrahim Kaş (Beşiktaş), Burak Özsaraç (Manisaspor)


Eskişehir 3

Kayacan Erdoğan (Eskişehirspor), Onur Bayramoğlu (Beşiktaş), Ömer Çatkıç (Antalyaspor)

Niğde 3
Koray Arslan (Eskişehirspor), Abdullah Durak (Kayserispor), İlhan Parlak (Ankaragücü)

Hatay 3

Selçuk İnan (Trabzonspor), İsmail Köybaşı (Beşiktaş), Gökhan Zan (Galatasaray)

Amasya 2

Gökhan Tokgöz, Bilal Kısa (Ankaragücü)

Afyonkarahisar 2

Alper Potuk (Eskişehirspor), Günay Vural (Denizlispor)
Bolu 2

Korcan Çelikbay (Beşiktaş), Murat Duruer (Ankaragücü
Erzincan 2

Deniz Barış (Fenerbahçe), Erman Kılıç (Sivasspor)

Erzurum 2

İbrahim Ege (Diyarbakırspor), Sancak Kaplan (Kasımpaşa)

Giresun 2

Tolga Seyhan (Gaziantepspor), Vahap Işık (Antalyaspor)

Gümüşhane 2

Atilla Koca (Eskişehirspor), Mehmet Nas (Sivasspor)

Mersin 2

Tufan Esin (Manisaspor), Efe Özarslan (Gençlerbirliği)

Konya 2

Ferhat Kiraz (Gençlerbirliği), Yasir Elmacı (Kasımpaşa)

Elazığ 2

Bekir İrtegün (Fenerbançe), Serdar Eylik (Galatasaray)

Bingöl 2

Zeki Korkmaz (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Rıdvan Okuş (Ankaragücü)

Kahramanmaraş 1

Murat Önür (Eskişehirspor)

Mardin 1

Ekrem Dağ (Beşiktaş)

Muğla 1

Fevzi Tuncay (Diyarbakırspor)

Muş 1

Sedat Ağçay (Antalyaspor)

Nevşehir 1

Veysel Cihan (Antalyaspor)

Ordu 1

Serkan Şirin (Ankaragücü)

Siirt 1

Mahir Aydın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)


Tekirdağ 1

Serdar Kulbilge (Gençlerbirliği)

Tunceli 1

Selçuk Şahin (Fenerbahçe)

Kütahya 1

Şener Aşkaroğlu (Diyarbakırspor)


Van 1

Bayram Olgun (Ankaragücü)

Bayburt 1

Murat Kalkan (Gençlerbirliği)

Karaman 1

Giray Kaçar (Trabzonspor)

Batman 1

Ahmet Arı (Gaziantepspor)

Ardahan 1

Sezgin Coşkun(Eskişehirspor)

Iğdır 1

Servet Çetin (Galatasaray)
47
Karadeniz'in gezilecek yerleri yaylalar, kiliseler ve diğer yapılar
Batum ve çevresi
48
Karadeniz'in gezilecek yerleri yaylalar, kiliseler ve diğer yapılar
49
Artvin / Ynt: Arhavi'de 150 atmaca törenle doğaya salındı
« Son İleti Gönderen: admin Kasım 09, 2014, 01:48:26 ÖS »
Rahmetli dedemin de atmaca beslemişliği yumurtanın sarısını kendi eliyle bu asil hayvana yedirmişliği vardır. Köklü bir gelenek olmakla birlikte doğal yaşamın sürmesi için uğraşmak ve tabiatın dengesini bozabilecek her türlü adet ve girişimden uzak durmak en doğrusu.
50
Fatsa-Ünye Doğa Platformu, Taksim Galatasaray meydanında, Ünye'de kurulmak istenen altın madenini protesto etti.

Fatsa-Ünye Doğa Platformu, Ünye'de kurulmak istenen altın madenini protesto etti. Ellerinde döviz, pankart ve flamalarla Taksim Galatasaray meydanında toplanan yaklaşık 50 kişi, "Siyanür varsa fındık yok" sloganları attı. Topluluk bir süre sonra basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını yapan Uğur Koç, "Suyumuzdan sonra şimdi de Karadeniz'in yer altı zenginliklerine göz dikiyorlar. Son olarak Fatsa'nın Yukarıbahçeler mahallesi Engiz mevkisinde yabancı ortaklı Altıntepe şirketi, altın madeni çıkartmak üzere çalışma başlatmış durumda. 1 yıl önce başlayan çalışma kapsamında şirket 100 dönümlük alanda bulunan binlerce ağacı kesmiştir. 900 ton civarı altın olduğu iddia edilen alanda, açacakları kuyularda siyanürle altın ayrıştırılmaya başlanacağı ifade ediliyor" dedi.

Koç, siyanürün zararlarını çok iyi bildiklerini belirterek şunları söyledi: "Kütahya Gümüşköy'de, Uşak Eşme'de neler yaşandığını biliyoruz. Siyanür etkileri yok olmayan bir zehirdir. Siyanür yüksek konsantrasyona sahip olduğundan toprağa ve suya geçer yok olmaz. Ayrıca, havadan, toprak ve Sudan meyve ve sebzelere geçer insan vücuduna alınır. Çok ciddi hastalıklara hatta ölüme yok açabilir. Yer altı sularına, derelere karışarak içtiğimiz suya yetiştirdiğimiz fındığa, hayvana nüfuz eder ve bizleri zehirler. Doğa ve canlı yaşamında geri dönüşü olmayan tahribatlara neden olur. Siyanürün etkisi çok uzun yıllar kullanıldığı alandan silinmez."

Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan grup olaysız ayrıldı. - İstanbul
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10