Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Avrupa Birliği Haberleri / Ynt: Venedik özerklik istiyor
« Son İleti Gönderen: Mackalis Mart 24, 2014, 07:05:00 ÖÖ »
vay vatan hainleri, bölücüler...
42
Avrupa Birliği Haberleri / Venedik özerklik istiyor
« Son İleti Gönderen: admin Mart 22, 2014, 12:06:21 ÖS »
VENEDİK DE ÖZERKLİK İSTİYOR

Türklerin de tatil mekanlarından Venedik, İtalya'dan ayrılmak istiyor...

İtalya'da Venedik'e bağlı kısmi özerk bölge olan Veneto'da internet üzerinden düzenlenen gayri resmi referandumda İtalya'dan ayrılma isteği onaylandı. Bölge halkının yüzde 89'u Veneto bölgesinin bağımsız olması yönünde oy kullandı.

"Plebiscito.eu" sitesinde düzenlenen gayrı resmi referanduma yaklaşık 2 milyon 360 bin kişi katıldı. Katılımcı sayısı Veneto bölgesi seçmen sayısının yaklaşık 73%'üne tekabül edirken geçtiğimiz pazar günü başlayıp dün akşam saatlerinde sona eren oy verme işleminden sonra sonuçlar Treviso kentinde düzenlenen bir gecede açıklandı.

"Bağımsız Veneto" referandumu öncüsü Giovanni Dalla Valle bölgenin Roma'ya bağlı İtalyan devletini vergilerle beslemekten ve İtalyan bürokrasisinden kurtulmak istediklerini belirtirken oylama sırasında edindikleri tecrübeleri İtalya'nın diğer bölgelerinin kullanımına açacaklarını ifade etti.

Veneto Bölgesel Yönetimi Başkanı Luca Zaia ise online referandumun Veneto halkının konuya modern bakışını ifade ettiği belirtti ve sonuçların resmi bir referandumun öncüsü olabileceğinin altını çizdi.
43
İnternet / Minecraft çocuklar için gerçekten zararlı mı?
« Son İleti Gönderen: admin Mart 22, 2014, 10:44:04 ÖÖ »
Minecraft'ın çocuklar üzerinde etkisi nedir?
En popüler oyunlardan biri olan ve özellikle çocukları kendine bağlayan Minecraft yaratıcılığı mı geliştiriyor yoksa çocuklar için gerçekten zararlı mı?


Akıllı telefon ve tabletlerde yıllardır fırtına gibi esen ve milyonlarca kullanıcının başından kalkmadığı Minecraft isimli oyun gerek Google'ın uygulama mağazası Google Play Store olsun gerekse de Apple'un App Store'unda en çok indirilen oyunların arasında yer alıyor.

Oyunda yaratıcılık önplanda ve tasarımcı tarafınızı konuşturarak yapılar inşa ediyorsunuz. Java programlama dilinde yazılan Minecraft daha önce fırtına gibi esen RollerSoaster Tycoon, Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham alınarak geliştirildi.

2009 yılında sadece bir haftada kodları yazılan ve servis edilen Minecraft'ta kullanıcılar binalar, tarlalalar, hapishaneler ve aklınıza gelebilecek ve bir şehirde bulunması gereken pek çok şeyi verilen küplerle inşa etmeye çalışıyor ve bir yaşam alanı oluşturuyor.

KİTABI BİLE BASILDI
Oyunun yaygın kullanımı neticesinde oyunla ilgili de birçok kitap basıldı. Kullanıcılara Minecraft oynama taktiklerini paylaşan kitaplar olduğu gibi ebeveynlere özel olarak basılan ve ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte oyunu nasıl oynayabileceğini adım adım anlatan The Minecraft Guide for Parents gibi kitaplar da mevcut.

Her ne kadar oyunun yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de özellikle çocukların oyuna fazlaca bağımlı olması ebeveynleri korkutmuyor değil. Ebeveynlerin en büyük korkusu ise oyunun çocukları üzerinde olumsuz etki uyandırması ve onları hayal dünyasına sürüklüyor olması...

YAN ETKİLERİ
Örneğin oyunu oynayanlar arasında görülen bazı olumsuz etkiler şöyle;

- Öncelikle geceleri çok geç saatlere kadar Minecraft'ı oynayan çocuklar uyku saatini bu oyuna ayırırken, aklında hep 'şu küplerle neler yapabilirim, nasıl yapılar inşa ederim' sorusu yer işgal ediyor.

- Zaten çocukların asosyal olmasında etkili olan günümüz teknoloji dünyasında kendisine çocukları iyice bağlayan Minecraft'ın çocukları aile üyelerinden ve arkadaşlarından kopardığı ve iletişim sorunu yaşandığı gözleniyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı eğer çocuğunuz bu oyunu oynuyorsa mutlaka kontrollü olmalısınız ve oyunu belirli süreler zarfında çocuğunuzun oynamasına izin vermelisiniz. Aksi halde yukarıda saydığımız olumsuz etkileri çocuğunuzun üzerinde görmeniz söz konusu.
44
Çevre Sorunları / 22 Mart Dünya Su Günü
« Son İleti Gönderen: admin Mart 22, 2014, 10:00:39 ÖÖ »
Su; tüm dünyada gün geçtikçe krize dönüşen ama yine de hak ettiği ilgiyi göremeyen temel gereksinimimiz. Bugün Dünya Su Günü, en azından bugün görelim suyun biz insanlar için ne kadar önemli olduğunu...
-----

22 Mart 2014 Dünya Su Günü

22 Mart tarihi, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ilan edildiğinden bu yana Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır.

Teklif ilk kez, 1992’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCED) gündeme getirildi. 1993’ten itibaren katılım her yıl katlanarak arttı; halk, desteklerini göstermek amacıyla gün boyu muslukları açmamaya teşvik edildi. Dünya Su Günü Facebook’ta da çok rağbet gördü.

Birleşmiş Milletler ve üye ülkeler bu günü, dünyadaki su kaynakları ile ilgili somut çalışmaları ödüllendirmek ve Birleşmiş Milletler tavsiyelerini uygulamaya ayırmışlardır. Her yıl Birleşmiş Milletlerin su alanında çalışmalar yapan farklı bir kuruluşu Dünya Su Günü’nde yapılacak uluslararası etkinlikleri destekleyip koordine etmektedir. UN-Water, kurulduğu yıl olan 2003’ten bu yana Dünya Su Günü etkinliklerine öncülük edecek BM kuruluşunu, etkinlik konusunu ve verilecek mesajları belirleme sorumluluğunu üstlenmektedir.

Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin dışında, içilebilir su kaynakları ve su yaşamını destekleyen bazı sivil toplum kuruluşları da Dünya Su Günü’nü, çağımızın öncelikli su sorunlarına dikkat çekmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirmektedir. Örneğin, Dünya Su Konseyi 1997’den bu yana her üç yılda bir düzenlediği Dünya Su Forumu ile bir hafta boyunca binlerce katılımcıya ulaşmaktadır. Katılımcı kuruluşlar ve Sivil toplum örgütlerinin dikkat çektiği konular arasında, “temiz içme suyuna ulaşma şansı olmayan bir milyar insan” ve “aile içinde suya ulaşmada cinsiyetin yeri” gibi konular yer almaktadır.

Ayrıca Dünya Su Günü vesilesi ile 2003, 2006, 2009 ve 2012 yıllarında Birleşmiş Milletler Dünya Su Kaynaklarını Geliştirme Raporu yayınlanmıştır.

1995 yılından bu yana Dünya Su Günü için belirlenen temalar şöyledir:

- 1995 Kadınlar ve Su

- 1996 Kirli Şehirlere Su

- 1997 Dünyanın Su Potansiyeli Yeterli Mi

- 1998 Yeraltı Suyu ve Görünmez Kaynaklar

- 1999 Su Kaynakları Etrafında Hayat

- 2000 21. Yüzyılda Su

- 2001 Su ve Sağlık

- 2002 Kalkınma İçin Su

- 2003 Gelecek İçin Su

- 2004 Su ve Afetler

- 2005 Hayat için Su 2005-2015

- 2006 Su ve Kültür

- 2007 Susuzlukla Mücadele

- 2008 Arıtma

- 2009 Sınır Aşan Sular

- 2010 Su Kalitesi

- 2011 Su ve Kentleşme

- 2012 Su ve Gıda Güvenliği

- 2013 Su Dayanışması

- 2014 Su ve Enerji
45
Karadeniz Türkleri / Ynt: Çepni ırkı ve alevilik
« Son İleti Gönderen: Karadeniz52 Mart 21, 2014, 05:49:35 ÖS »
Slm Ordulu, Tarihte Ünyeden Vakfıkebire kadar vilayeti çepni idi. Gülyalıda Ordunun Doğu Karadeniz ilçelerindendir bnde Ordu Merkezliyim Melet Irmağından doğudayım. Gelelim sizin köyde Çepni lafının geçmemesini bizim köyde ve merkezde çepni lafı çoktur herkez söler çepni çepni hala alevilik fln yok ztn sunnileşmişiz. Gelelim her Ordulu Çepnimidir tabiki hayır ama Çepni kültürünü benimsemiş bi nevi çepnileşmiştir ztn Türksün sonuçta onlar boy çokta düşünmemek lazım düşüncesindeyim. Gülyalı ilçemizede havaalanı bitsede Orduya uçakla gitsek artık :)
46
Rize / Hemşin Bilen Köyü Tarihi Camii Restore ediliyor
« Son İleti Gönderen: admin Mart 20, 2014, 12:00:55 ÖS »
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (Doka), kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması konusunda yapılan çalışmalara destek veriyor.

Doka Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Hemşin Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 'Ecdat Hatırası Bilen Köyü Tarihi Ahşap Camii Restorasyon Projesi'ni yerinde inceledi.

Beraberinde Hemşin Kaymakamı Hamza Türkmen ile Rize'nin Hemşin ilçesi Bilen Köyü'nde ki 500 yıllık tarihi caminin restorasyon çalışmalarını hakkında bilgi alan Genel Sekreter Kaldırım, Ajans olarak, bölgenin kültürel yapısını, geleneksel yapısını ön plana çıkaracak, hayata geçirecek ve gelecek nesillere orijinal haliyle aktaracak projelere destek verdiklerini söyledi. Genel Sekreter Kaldırım, "Bölgemizde ahşaptan yapılmış, yöresel mimariyi yansıtan, yöreye özgün, Türkiye'de bir başka yerde örneğini bulamayacağınız camilerimiz var. Ajans olarak böyle özel yapıların geleceğe aktarılmasına destek veriyoruz ve her Mali destek programımıza bunu koyuyoruz" dedi.

"500 yıllık Bilen Köyü Camiimizin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması konusunda ajansımızın ciddi katkısı var" diyen Kaldırım, "Bu tarihi yapılar, bölgenin geleneğini, kültürel yapısını yansıtan, insanımızın inanç sistemini, ilmek ilmek mihrabına, minberine, motifine bütün mimari yapısına aktardığı yapılardır. Bizim kırsal alanda dahi medeniyet seviyemizin, inanç sistemimizin, estetik anlayışımızın, manevi derinliğimiz ne noktada olduğunu gösteriyor. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Bu proje bölgede uyguladığımız, destek verdiğimiz ilk proje. Atalarımızın emanetine sahip çıkmış olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Bunun devamı da gelecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Doka olarak bölgedeki camiler ile ilgili yeni bir çalışma başlattıklarını da ifade eden Kaldırım, özellikle yöresel mimariyle yapılmış camilerin tespit edilmesi, kayıt altına alınması, fotoğraflanması, görüntülenmesi, ihtiyaçlarının belirlenmesi, arşivlenmesi ve envanterinin çıkarılması konusunda yaptıkları çalışma sonucunda ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre öncelikleri ajansın Mali destek programına koyacaklarını ve bu yöndeki projelere destek vereceklerini söyledi.

Hemşin Kaymakamı Hamza Türkmen ise Hemşin Bilen Köyü Tarihi Camii'nin Restorasyon ve Restitüsyon Projesi işlemlerine devam ettiklerini ve çalışmaları bu yılın ağustos ayında bitirmeyi planladıklarını kaydetti. Yaklaşık 300 bin TL'ye mal olacak 'Ecdat Hatırası Bilen Köyü Tarihi Ahşap Camii Restorasyon Projesi'ni Doka, Özel İdare ve Hemşin Köylere Hizmet Götürme Birliği birlikte yürütüyor.
47
Gezi fotoğrafları / Ynt: Kırım Fotoğrafları - Crimea travel photos
« Son İleti Gönderen: admin Mart 19, 2014, 12:54:37 ÖS »
Kırım sahili, Karadeniz
48
Karadeniz Türkleri / Ynt: Çepni ırkı ve alevilik
« Son İleti Gönderen: ordulu Mart 18, 2014, 09:00:57 ÖS »
Benim merak ettiğim Vikipedide soyumu araştırdım ne bir çepnilik ne bir alevilik var Ordunun bazı köylerinde alevilik vardır ama bu kısım çok az bi kısmı alevidir.vikipedi:Kestane Köyü, Gülyalı ilçesinin yukarı bölgesinde, Piraziz'le, sınırdır. 12988 dönüm kültür arazisi olan büyük bir yerleşme birimidir. Kayıtlara göre Kestane Köyü'nün Fatih devrinde de önemli bir yerleşme sahası olduğu anlaşılıyor. Fatih devri kayıtlarına göre köyün adı "Kesdane Deresi" olarak geçmektedir. 1455 tarihli Tahrir Defteri'nde Kesdane Deresi Köyün'de 6 hane, 1547 de 30 hane, 1613 de ise 72 hane bulunduğu belirtilmiştir. 1455 tarihinde "Kestane Deresi" köyünün tımarı Kadı oğlu Mustafa'ya verilmiştir. O tarihte köyde oturanların adları şöyledir:
Sevindük oğlu Şeyh Hasan, Gündüloğlu Ahmed, Dölek oğlu Hamza, Tanrıvermiş oğlu Beyrek, Sevindük oğlu Şeyh Ali ve Hacı İbrahim.
Kestane Deresi Köyü'nün 1485 yılında, tımarı, Ester Ağa'ya verilmiştir. Köyde buğday, arpa, bal, meyve ve koyun yetiştirildiği ve ayrıca bir de değirmen bulunduğu bildiriliyor. 1485 tarihinde köyde yaşayanlar arasında Sandal oğlu Hacı İbrahim'in Hatib, İsmail oğlu Ahmed'in İmma, İbrahim oğlu Mahmud'un demirci oldukları görülüyor.
Köyün Medresesi tahmini olarak 1820-1825 yılları arasında Kurdoğulları tarafından kurulmuştur. O dönemde İstanbul Fatih Medresesinde Kadı okulunda okuyan İmam Hüseyin'in torunu İmam Hasan'ın oğlu Molla Osman Efendi, köye geldiğinde Kurdoğulları tarafından kendisine çocuklarının okutulması ve medrese kurulması için anlaşılır ve bu amaçla arazi bağışlanır. Mahallenin adı medresede acemi yetiştiren yer (çaylakların yetiştirildiği yer) anlamında Çaylaklı adıyla köy kütüğüne geçmiştir. Kurdoğlu Mahallesi ise adını Kurdoğlu sülalesinden (yani Şenel ailesinden) almıştır.
Günümüzde Kestane Köyü adıyla anılan köyün 1990 sayımına göre nüfusu 1334 olup, Gülyalı ilçesinin en kalabalık bir yerleşme bölgesidir. Kastane Köyü'nün 13 bin dönüme yaklaşan arazisinin yüzde 71'ini fındık bahçeleri, yüzde 18'ini tarla arazileri kaplamaktadır. Yüzde 11 civarında koruluk ve bozuk orman sahasının bulunduğu köyde ormanlar, sürekli olarak daralmakta, yerlerini fındık bahçeleri işgal etmektedir. Köyün adının, çevrede yetişen kestane ağaçlarının çokluğundan aldığı söyleniyor. Bu konuda, MÖ 400. yüzyılda bu topraklardan geçen Ksenefon'un anılarındaki bilgiler de bu olasılığı güçlendirmektedir. bilen varmıdır şimdi çepnilik nasıl anlaşılır veya da alevilikten dönüldüğü ? benim büyükler yaşlılar hiç birinde ne alevilk ne de çepnilik lafı geçiyor sorduğumda hanefi meshebi diyorlar kafam karışık???????????
49
Trabzonspor / Fenerbahçe taraftarından Trabzon'a misilleme :)
« Son İleti Gönderen: admin Mart 18, 2014, 01:43:19 ÖS »
Trabzon’da yayın yapan Taka Gazetesi, mahkeme kararlarına rağmen Trabzonspor’un 2010-2011 sezonu ‘şampiyonluk kupasının’ verilmediği gerekçesiyle Fenerbahçe’yi yayınladığı Süper Lig puan cetvelinden çıkarttı.

Gazete, spor sayfasının manşetinden ‘Madem Öyle İşte Böyle' başlığıyla verdiği haberinde, “Türkiye Futbol Federasyonu’nun yapmadığını Taka Gazetesi yaptı. Fener’i puan cetvelinden çıkarttık.” ifadelerine yer verdi.

"ŞAMPİYONLUĞUMUZ GERİ VERİLİNCE YERİNE KOYARIZ"
Trabzonspor’un 2010-11 sezonunda alınteri ile şampiyon oluğunu yazan gazete, “Fener 5 maçta şike, 3 maçta teşvik suçu işlediğini polis, savcı, mahkeme, Yargıtay, UEFA, UEFA Tahkim Kurulu ve CAS onayladı. Sadece bizim futbol federasyonu ayak sürttü, sürtüyor. Bu da yetmezmiş gibi Aziz Yıldırım ile ilgili verilen mahkeme kararına rağmen halen infaz gerçekleştirilmiyor ve seçim sonrası bekleniyor. Bütün bunlar Türkiye’de adalet sisteminin kalmadığını herkesin kendi adaletini uygulaması gerektiğini ortaya koyuyor. Biz de kendi adaletimizi uyguluyoruz. Bugünden itibaren şampiyonluk kupamız verilene kadar puan cetvelinden Fenerbahçe’yi çıkartıyoruz. Bundan böyle Fenerbahçe puan cetvelinde yok sayılacak. Ne zaman ki şampiyonluğumuz verilir, Fener puan cetvelinde yerini alır.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe taraftarından Trabzon'a misilleme!

Trabzon yerel basınından bir gazetenin paylaştığı puan durumunda Fenerbahçe yer almamasına sinirlenen sarı-lacivertli taraftarlar ise Türkiye haritasından Trabzon’u sildi.

Trabzon’un yerel gazetelerinden Taka, bugünkü baskısındaki puan durumu tablosunda Fenerbahçe’ye yer vermedi. Buna kızan Fenerbahçeli taraftarlar ise, cevap olarak Türkiye haritasından Trabzon’u sildi.
50
Çevre Sorunları / 150 yıldır yetiştirilmeyen yerli domates 'Maniye' yeniden ekiliyor
« Son İleti Gönderen: admin Mart 18, 2014, 01:16:36 ÖS »
<a href="http://www.youtube.com/v/cyesgFehiZw?fs=1&amp;amp;hl=en_US" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/cyesgFehiZw?fs=1&amp;amp;hl=en_US</a>

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaklaşık 150 yıldır yetiştirilmeyen yerli domates 'Maniye', yeniden yetiştirilmeye başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık: "Bu domatesin tohumlarını yıllardır saklayan bir köylü olduğunu öğrendik. Tohumlara ulaştıktan sonra hemen bir proje hazırladık. Lezzeti nedeniyle ünü ilçe dışına da taşan domatesten 100 dekar alandan yaklaşık 400 ton üretim bekliyoruz"

Yerli domates Maniye, Safranbolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan (BAKKA) sağlanan kredi ile 9 köyde 45 çiftçi tarafından 100 dekar alanda yetiştiriliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisine özgü aroması, kabuk yapısı ve kokusu ile yıllar önce sofraların vazgeçilmez domatesini yeniden yaşatmak için çalışma başlattıklarını ve bunda da başarılı olduklarını söyledi
Domatesin ağustos sonu, eylül başı gibi yetiştirilme zamanının olduğunu vurgulayan Ayvalık, "Bu domatesin tohumlarını yıllardır saklayan bir köylü olduğunu öğrendik. Tohumlara ulaştıktan sonra hemen bir proje hazırladık. Projemize BAKKA'dan destek aldık. Bu destekle 45 çiftçimizi belirleyip eğitime aldık. Şimdi üretime başladık. Eğitim verdiğimiz 45 çiftçimiz de üretime başladı. Lezzeti nedeniyle ünü ilçe dışına da taşan domatesten 100 dekar alandan yaklaşık 400 ton üretim bekliyoruz. Yok olmuş bir kültürümüzü tohumlarından yeniden yaşatmanın mutluluğunu duyuyoruz. İnanıyorum ki bu domates, ileride ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

ADINI VE LEZZETİNİ HEP DUYARDIK
Ayvalık, ilçeye özgü safran ve çavuş üzümü üretiminin yanında maniyenin de yakın bir zamanda adından söz ettireceğini kaydetti.
“Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye” projesiyle ilçeye bağlı Yazı köyünde maniye üretimine başlayan çiftçi Recep Kartal ise ününü hep atalarından duydukları yerli domatesi yeniden yatiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayarak, "Adını ve lezzetini hep duyardık. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün çağrısı üzerine hiç tereddüt etmeden gittim. Eğitim aldım. Domatesin nasıl ne şartlarda ve ne zaman yetişeceği konusunda bilgilendirildik. Sonra bize tohum verildi. Bu tohumları yine müdürlüğümüzün uzmanları eşliğinde toprakla buluşturduk. Hasat zamanını bekliyoruz. Hem ekonomimize katkı olacak hem de bir kültürümüzü yaşatacağız" ifadesini kullandı. (KARABÜK/AA)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10