Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Ekonomi / Doğu Karadeniz'de en çok işsiz Trabzon'da en Düşük İşsizlik Ordu'da
« Son İleti Gönderen: admin Temmuz 02, 2014, 01:10:06 ÖS »
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde en düşük işsizlik oranı Ordu'da belirlendi.

2013 yılı İl Bazında Temel İşgücü Göstergeleri yayınlandı. İl düzeyinde Temel İşgücü Göstergelerine göre Ordu'da işsizlik oranı yüzde 6.1 olarak tahmin edildi. Araştırmalarda ayrıca, işgücüne katılma oranı yüzde 52.2, istihdam oranı ise yüzde 49 olarak tahmin edildi.

TÜİK tarafından belirlenen işsizlik oranlarına göre, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde en düşük işsizlik oranı Ordu'da çıktı. Buna göre bölge illeri arasında en düşük işsizlik oranı yüz de 6.1 ile Ordu'da tahmin edilirken, aynı bölgede yer alan diğer illerde ise işsizlik oranı Trabzon'da yüzde 7.4, Gümüşhane'de yüzde 7.2, Artvin'de yüzde 7.1, Rize'de yüzde 6.7 ve Giresun'da yüzde 6.5 olarak tahmin edildi. - Ordu
42
Çay ve fındık / Türkiye, fındık ihracatından 9 ayda 1,5 milyar dolar kazandı
« Son İleti Gönderen: admin Temmuz 02, 2014, 12:58:51 ÖS »
Türkiye, Eylül 2013-Haziran 2014 döneminde 9 ayda 1 milyar 546 milyon 374 bin 853 dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye, Eylül 2013-Haziran 2014 döneminde 9 ayda 1 milyar 546 milyon 374 bin 853 dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildi.

Karadeniz İhracatçılar Birliği (KİB) 01 Eylül 2013 - 30 Haziran 2014 tarihleri arasında kayda alınan Türkiye fındık ihracatını açıkladı. Açıklamaya göre, 9 aylık dönemde 268 bin 699 ton fındık ihraç edildi ve 1 milyar 546 milyon 374 bin 853 dolar gelir sağlandı.

2011 - 2012 sezonunda aynı dönemde ise 196 bin 164 ton fındık ihraç edilmiş ve 1 milyar 568 milyon 539 bin 554 dolar döviz girdisi sağlanmıştı.
43
Sağlık / Cilt Hastalıklarını Tedavi Yöntemleri
« Son İleti Gönderen: Artel Temmuz 01, 2014, 09:56:33 ÖÖ »
Akne Tedavisi
Genellikle akne tedavisinde antibiyotikler yararlı etkiler göstermektedir. Ancak hekim gözetimi olmaksızın rastgele alınan antibiyotikler çeştili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ilaç tedavisi mutlaka bir hekim onayıyla olmalıdır.
Ayrıca akne tedavilerinde düzenli olarak klinik cilt bakımları yapılmalıdır.
Akne tedavisinde OMNILUX BLUE teknolojisinden de faydalanılabilir. Aknenin derecesine ve yaygınlığına bağlı olarak haftada 1 seans olmak üzere 5-10 seans önerilmektedir.
Günümüzde akne skarlarının tedavisinde ablatif ve non-ablatif fraksiyonel lazerler de kullanılmaktadır.
Siğil Tedavisi
Siğil tedavisi siğil tipine, yerleşim bölgesine ve yaygınlığa göre değişmektedir. Yüz bölgesine yerleşen saplı siğillerde koter (yakma) tedavisi kullanılırken, sapsız siğillerde genellikle ilaç tedavisi tercih edilmektedir. Koter tedavisinde işlem öncesi uygulanan lokal anestezi ile herhangi bir acı duyulması tamamen engellenir. Tek siğil için tedavi süresi genellikle 5-10 dakika arasındadır. İşlem sonrasında tedavi bölgesinde oluşan kabuk 1 hafta gibi kısa bir sürede iyileşir. İşlem sonrası tedavi alanında herhangi bir iz kalmaz.
Genital bölgede yerleşen siğillerde partnerlerin birlikte muayene ve tedavisi gerekmektedir. Görünürdeki siğillerin tedavisi sonrası kalabilecek en ufak bir odaktan tekrar aktivasyon olabileceği için ayrıntılı muayene ve medikal tedavi yanı sıra koter, kriyoterapi gibi seçenekler de kullanılabilir. Özellikle bayanlar açısından rahim ağzı kanserinde önemli bir etken olan genital siğillerin tedavisi son derece önemlidir.
Sedef hastalığı tedavisi
Genellikle güneşlenmenin sedef hastalarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Ancak uzun süre güneşlenmenin ultraviyole ışınlarına maruz kalınacağı düşünüldüğünde, hastalığı tedavi ederken bir yandan da bu olumsuz ışınları ciltte barındırmak cilt yaşlanmasına ve hatta cilt kanserleri riskinin artmasına neden olabilir.
Ancak son yıllarda geliştirilen ışık tedavileriyle hem ultraviyolenin olumsuz etkilerinden kurtularak tedavinin etkinliğini arttırmak, hem de lokal olarak sadece sedefli bölgeye uygulanabilmesinin kolaylığını yaşamak mümkündür.
Mantar enfeksiyonları tedavisi
Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Bazı mantarlar özel bir mavi ışıkla karanlık odada incelenirse floresan verirler. Kesin tanı mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilebilir.
Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli enfeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Doktorunuz ağızdan kullanılan veya cilde sürülen ilaçlar önerecektir. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel enfeksiyonlar oluşabilir.


drahuozbilen.com
44
Karadeniz gezi - tatil -turizm / Ynt: Ramazan bayramında Karadeniz Gezisi
« Son İleti Gönderen: Karadeniz52 Haziran 29, 2014, 12:05:26 ÖS »
Gzl olurdu aslında öne çıkan şehirler gerçekten çok gzller bir Samsun unutulmuş gibi Karadenizde gerçekten gzl şehir Samsun..
45
Trabzon / Ynt: Trabzon Akyazı Stadı, Vodafone Arena`yı solladı
« Son İleti Gönderen: Karadeniz52 Haziran 29, 2014, 12:02:49 ÖS »
Denize çok yakın üstü filan kapatılacakmı acaba yoksa rüzgardan top oynanmaz :)
46
Turistik yerler / Tiflis Gezisi ve Tiflis fotoğrafları
« Son İleti Gönderen: admin Haziran 26, 2014, 01:24:07 ÖS »
Kafkaslardaki Avrupalı Tiflis

Kafkaslardaki Avrupalı Tiflis

Yazı:Melih Uslu Fotoğraf:Yunus Emre Çaylak

GÜRCİSTAN'IN BİN BEŞ YÜZ YILLIK BAŞKENTİ TİFLİS, HIZLA BİR KÜLTÜREL MERKEZE DÖNÜŞÜYOR. RESTORE EDİLEN GÖRKEMLİ YAPILAR, YENİLENEN MÜZELER VE ŞIK RESTORANLAR ŞEHRİN BÜYÜK DEĞİŞİMİNE ÖNCÜLÜK EDİYOR.


Tiflis'in kalbinde boydan boya uzanan Rustaveli Caddesi, ilk bakışta size Paris'in zarif bulvarlarını anımsatabilir. Art Noveau'dan Art Deco'ya dek uzanan renkliliğiyle mimari bir açık hava müzesine benzeyen caddede kaldırımlar dikkat çekici genişliktedir. Ağaçların neredeyse on adımlık kısa aralarla sıralandığı caddeyi harikulade sokak lambaları ve irili ufaklı heykellerle süslemişler. 16 kolonlu Parlamento Binası, Rustaveli Tiyatrosu, Ulusal Müze, Opera Sarayı ve Güzel Sanatlar Müzesi gibi şehrin en önemli mekânları da bu caddede bulunur. Trafiğin gün boyu kesintisiz aktığı caddede, görüntü kirliliği oluşturan yaya üst geçitleri göremezsiniz, Tiflis bu sorunu altgeçitler inşa ederek çözmüş. Rustaveli Caddesi, akşamları renk renk ışıklarla göz alıcı ve canlıdır. Yol boyu sıralanan zarif kafelerin, rustik mermer masalarına beyaz eldivenli garsonlar hizmet eder. Caddenin ucu Özgürlük Meydanı'na açılır. Meydanın orta yerinde, heykelli dev bir sütun dikkatinizi çekecek. Bu anıt Tiflis'in yeniden doğuşunu simgeler. Meydana bağlanan caddeler üzerindeki gösterişli malikâneler ise şehrin 19. yüzyılda yaşadığı zenginliğin sembolüdür. Sokak aralarında girerseniz, etraftaki evlerin ahşap ve döküm demirden yapılmış balkon bezemeleri gözünüze takılır ve buradaki renkliliğin insana eski bir masal şehrinin atmosferini yaşattığını hissedersiniz. Hemen her köşe başında bir çiçekçiye rastlayabilirsiniz. Tiflis’te büyük bir çiçek pazarı da bulunuyor. Tiflisliler çiçeği ve sanatı çok seviyor. Kentte bir de resim pazarı var ki orası da görülmeye değer yerlerden biridir. 
 
KÜLTÜRLER KAVŞAĞI
Tiflis’in çok kültürlü yapısını koruyan yerlerin başında Eski Kent geliyor. Osmanlı izlerine de rastlayacağınız bu bölgede cami, sinagog ve kiliseler yan yana yükseliyor. Bölgenin daracık sokak aralarını ise şimdi kafeler ve hediyelik eşya dükkânları dolduruyor. Azeri Mahallesi’ndeki 19. yüzyıl tarihli Cuma Camii, eski bir caminin yerine kırmızı tuğla kullanılarak yapılmış. Caminin yanından ormanlık tepeye uzanan bir yol var, botanik bahçesine çıkıyor. Kafkaslara özgü ağaç ve bitki türlerinin görülebileceği bu yeşil alan, dünyanın dört bir yanından gelen doğaseverleri ağırlıyor. Buradan birkaç dakikalık yürüyüşle Tiflis'in meşhur sülfür hamamlarına ulaşabilirsiniz, tarihi banyoların romatizmadan deri hastalıklarına dek birçok derde deva olduğu söyleniyor. 19. yüzyılda Avrupa'dan İran'a uzanan geniş bir coğrafyadan rağbet gören kaplıcalara tatil için gelen ünlü Rus yazar Puşkin'in “Hayat boyu böyle lüks görmedim, Tiflis'te adeta yeniden doğdum.” dediği biliniyor. Deneyince Puşkin’e hak verdik… Hamam keyfinden sonra bizi bekleyen iki güzel sokağı dolaştık; Shardeni kafeleriyle, Shavteli ise kukla tiyatrosu ve fantastik saat kulesiyle tanınıyor.

ASYA'YA AÇILAN KAPI
Türkiye'den doğup Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri, Tiflis'in ortasından akıp gidiyor. Kıyılarında yedi bin yıldır insanların var olduğu belirlenen nehrin çevresinde şimdi en büyükleri Tiflis olan ondan fazla şehir var. Pek çok kaynağa göre bu nehir Avrupa ile Asya arasında doğal bir sınır. Bu yüzden Gürcüler, Tiflis'in Asya'dan gelenler için Avrupa'nın, Avrupa'dan gelenler için de Asya'nın giriş kapısı olduğunu söylüyor. Yeşil renginden dolayı zümrüde benzetilen nehrin iki yakasını tarihi köprüler birleştiriyor. Dry Bridge denilen Kuru Köprü'nün kıyısında zengin bir bit pazarı kuruluyor. Haftanın her günü açık olan pazarda gramafondan gümüş yemek takımlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Yakın zaman önce yapılan Barış Köprüsü ise şehrin modern yüzünü sergilemek için inşa edilmiş.
Tiflis'i kuşbakışı izlemenin en iyi yolu teleferiğe binmek. Şehre hâkim iki tepe arasına kurulmuş hat üzerinde süzülen kabinlerden muhteşem manzaralar yakalayıp varış noktasında harika bir günbatımı yaşayabilirsiniz. Buraya gelmişken birkaç dakikalık yürüyüş mesafesindeki Tiflis Kalesi'ni ve Gürcistan'ın Annesi olarak nitelenen Kraliçe Tamara Anıtı’na uğramayı unutmayın. Bu keyifli Tiflis turundan sonra şehrin dışına uzanıyoruz, hedefimiz Gürcistan'ın eski başkenti Mtsheta (Mtskheta). Tiflis'e 20 dakika uzaklıkta olduğundan kolay bir yolculukla ve benzersiz kır manzaraları eşliğinde ulaşılıyor. Mtsheta, ülkenin iki büyük nehrinin kesiştiği yere kurulmuş. Issız tepeler üzerinde bin yıllık manastırlara ev sahipliği yapan bölgede nehir kıyısında çok hoş restoranlar hizmet veriyor. Eğer Tiflis’e yolunuz düşerse Mtsheta’yı da gezi planınıza ekleyin. İki kent, güzelliklerini sunmak için sizi bekliyor.

TİFLİS REHBERİ
ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Tiflis'te havalimanı şehir merkezine 18 kilometre mesafede. Havalimanı - şehir merkezi arası için taksiye yaklaşık 50 lari (30 Amerikan doları) ödemek gerekiyor. Şehir içindeki tüm mesafeler 5-10 lari arası tutuyor. Yola çıkmadan önce şoförle fiyatta hem fikir olmanızı öneriyoruz. Otomobil kiralamanın günlük fiyatı ise 80 lariden başlıyor. Ayrıca, City Tour otobüsleriyle de şehir içini gezmek mümkün. www.hoponhopoff.ge

VİZE VE DÖVİZ
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Gürcistan'a pasaportsuz seyahat edebiliyor. Türkiye'den kimlik belgesiyle çıkış yapıldığında yurt dışı çıkış pulu almaya da gerek kalmıyor. Tiflis'te rahatça bulabileceğiniz döviz bürolarının çoğu gece yarısına kadar açık. 1 Amerikan doları yaklaşık 1,75 GE lari ediyor.

OTEL ZENGİNİ
Tiflis'te konaklamak için seçenek çok. Dört yıldızlı zincir otellerin çift kişi günlük fiyatı 100 dolardan başlıyor. Şehir merkezinde geceliği 20 dolardan başlayan çok sayıda pansiyon ve hostel bulunuyor.

GÜRCÜ MUTFAĞI
Hamur işleri, sebzeler, salatalar, mantarlar, dağ otları, ceviz, nar ve peynirler yönünden çok zengin. Haçapuri denilen peynirli pide, Gürcü mantısı khinkali, peynirli turta, cevizli çoban salata, ıspanaklı narlı patlıcan ve ıhlamur turşusu yöreye özgü lezzetlerden.

KIR LOKANTALARI
Tiflis'e karayoluyla yaklaşık bir saat mesafedeki Signagi, görülmeye değer tarihi bir yerleşim. Büyük Kafkas Sıradağları’na bakan yeşil bir tepe üzerindeki kasabada çok sayıda kır lokantası bulunuyor.

NASIL GİDİLİR?
Türk Hava Yolları, İstanbul'dan Tiflis'e haftanın her günü karşılıklı seferler düzenliyor. Hareket saatleri, İstanbul'dan 07:05, 13:10, 14:50, 21:30 ve 00:10'da; Tiflis'ten 08:25, 11:20, 17:15, 18:55 ve 04:15'te. İstanbul'dan Tiflis'e 2,5 saatte ulaşılıyor. turkishairlines.com
47
Karadeniz gezi - tatil -turizm / Ramazan bayramında Karadeniz Gezisi
« Son İleti Gönderen: admin Haziran 26, 2014, 01:14:29 ÖS »
Kuzeyde Yeşil Ve Mavi Ramazan

Yazı:Hasan Mert Kaya Fotoğraf:Ahmet Bilal Arslan

UZUN, FAKAT ORUÇ TUTMANIN TÜM HUZURUNU DA BOLCA SUNAN YAZ RAMAZANLARI TÜRKİYE’NİN ZÜMRÜT YEŞİLİ KUZEY KIYILARINDA FARKLI BİR COŞKUNUN SERİNLİĞİNDE YAŞANIR!

Karadeniz sahili, Türkiye’nin tüm kuzey bölümünü Balkanlardan Kafkasya’ya bağlayan uçsuz bucaksız ve bakir bir dünyayı saklıyor.  Sıcak yaz ramazanında püfür püfür esen tatlı bir rüzgarın eşlik ettiği ve doğanın eşsiz manzaralarının sizi alıp götüreceği bir tefekkür iklimine kavuşmak istiyorsanız Karadeniz en doğru adreslerin başında geliyor. Maviyle yeşilin, serin yaylaların ve çağıldayan derelerin, tarih ve konukseverlik dolu bir kültür dünyası ile buluştuğu Karadeniz’den yedi farklı vahayı sizin için derledik.

İĞNEADA VE LONGOZ ORMANLARI
Ramazanda İstanbul ve Trakya yakınlarında olacaksanız Karadeniz’in Avrupa kıyılarındaki İğneada ve Demirköy, Karadeniz’in serinliğine en kolay ulaşabileceğiniz yerlerden. Yirmi iki kilometreyi bulan uzun sahili, tarihi Osmanlı camileri, muhteşem balıkçı barınağı ve bir doğa harikası olan longoz ormanları ile Karadeniz’in bu batı ucunda eşsiz bir deneyim, ramazan boyunca sizi bekliyor. Yıldız Dağları’nın serin rüzgarları ve bu dağlardan doğup gelen derelerin çığıltısında doğanın ruhu dinlendiren dinginliğini keşfedeceksiniz!

ŞİLE, RİVA, AĞVA, KANDIRA
İstanbul şehir merkezinden kentin Karadeniz kıyılarını oluşturan Şile, Riva ve Ağva’ya günübirlik gidebileceğiniz gibi buradaki butik otel ve şirin pansiyonlarda konaklayabilir, gündüzleri Karadeniz’in serinliğini, akşamları da geleneksel İstanbul ramazanlarını kent merkezinde doya doya yaşayabilirsiniz. İstanbul’dan iki-üç saat uzaklıkta bulunan Kandıra ise yıldızı yeni parlayan bir Karadeniz beldesi. Buradan yol boyunca Sapanca ve Düzce istikametinde alternatif rotalar oluşturmak son derece kolay ve zevkli.

KASTAMONU’DA HUZUR DOLU SAHİLLER
Tarihi camileri, medrese ve kültürel dokusu ile Kastamonu, Karadeniz’in keşfedilmeyi bekleyen havzalarından. İnebolu ve Cide’nin uçsuz bucaksız kumsalları, balıkçı barınakları ve yemyeşil ormanları ile Kastamonu’da ramazan huzurunu ruhunuzun derinliklerinde hissedeceksiniz. Kuşkusuz bunda kent halkının asırlardır yaşattığı ramazan geleneklerini günümüzde de sürdürmesinin büyük payı var. Çivisiz Cami ve Nasrullah Camii, Kastamonu’da itikafa girip, ibadet edebileceğiniz tarihi camilerden. Muhteşem bir mutfak kültürü olan Kastamonu’da iftar ve sahurlar paylaşmanın ve ramazan coşkusunun adresidir.

KARADENİZ VAHASI: SİNOP
Sinop, Karadeniz’de yaz turizminin en canlı olduğu merkezlerden. Turistik tesislerin bolluğu ve kalitesi, keyifli kumsalları, ramazan etkinlikleri ve zengin mutfağı ile öne çıkan Sinop; Türkiye’nin gözde tatil destinasyonlarından biri olma yolunda hızla ilerliyor. Selçuklu ve Osmanlı izleriyle dolu olan Sinop, ramazanın manevi iklimini doyasıya hissedeceğiniz bir Karadeniz vahası.

ORDU’NUN DERELERİ
Fındık bahçeleri, yaylaları ve Fatsa sahilleri ile Ordu, Karadeniz’in saklı cennetidir. Pansiyon olarak hizmet veren evlerde ya da kent merkezindeki otellerde konaklayarak ramazan güzelliklerini Ordu’da yaşayabilir ve kalabalıklardan uzakta uzun sahil yürüyüşleri yaparken sıcak yaz mevsiminde Karadeniz’de olmanın konforunu sürebilirsiniz. Serin fındık bahçeleri, yaylaları ve ramazana özgü gelenekleri ile Ordu sakinliğin adresi.

RİZE’DEN TRABZON’A
Doğu Karadeniz’in zümrüt yeşili coğrafyasında iki değerli yüzük taşıdır Rize ve Trabzon. Son yıllarda açılan çok sayıda modern konaklama tesisi ile Rize ve özellikle de Trabzon, Orta Doğulu turistlerin en gözde seyahat rotası haline geliyor. Denizin enginliği, serin yaylaların cazibesi, tarihi camileri ile Trabzon; ramazanda Karadeniz’deki en çok talep gören noktalarından birini oluşturuyor. Uzungöl’ün bakir doğasının yanı sıra camileri, serender evlerinin mütevazı konforu ve doğallığı içinde Rize ve Trabzon’da hayal ettiğiniz bir ramazan geçireceksiniz. Rize ve Trabzon, ramazan ayının kutsiyetinin bolca hissedildiği, damaklarda enfes lezzetler oluşturan doğal lezzetlerin bol olduğu bir yeryüzü cenneti.

KAFKASYA’YA AÇILAN KAPI: ARTVİN
Karadeniz rotasının en kuzeydoğu ucunda yer alan Artvin; engin ormanları, zengin doğal hayatı ve özgün mimarisi ile dikkat çekiyor. Geleneksel ramazan şenliklerinin, tertemiz serin yayla havalarının ve doğal lezzetlerin bir araya geldiği Artvin’de deniz kenarından yaylalara uzanan bir keşif rotası sizi bekliyor. Gürcistan ile de sınır komşusu olan Artvin’den bu ülkeye rahatlıkla girebilir, keyifli bir Tiflis gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

ULAŞIM
Türk Hava Yolları; Kastamonu, Samsun, Ordu, Giresun, Sinop ve Trabzon gibi birçok Karadeniz kentine haftanın her günü İstanbul’dan karşılıklı seferler gerçekleştiriyor.
AKLA İLK GELENLER
Abant, Bartın, Safranbolu, Devrek, Çorum ve Erzurum, Karadeniz Bölgesi’nden kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz gezi noktalarından bazıları.
48
Trabzon / Trabzon Akyazı Stadı, Vodafone Arena`yı solladı
« Son İleti Gönderen: admin Haziran 18, 2014, 03:22:44 ÖÖ »
Akyazı Stadı, Vodafone Arena`yı solladı
Trabzonspor`un yeni stadı, büyük bir hızla ilerliyor.İnşaatına Beşiktaş'ın yeni stadı Vodafone Arena'dan daha sonra başlanılan Trabzon Akyazı Spor Kompleksi, Beşiktaş'ın yeni yuvasını şimdiden geçmeyi başardı.
49
Türkiye / KAÇIRILAN ÇOCUKLAR
« Son İleti Gönderen: anahro Haziran 14, 2014, 07:20:58 ÖÖ »
Kuzucukları kurtlar kapıyorlar Fırat'ta.
İnleri Kandildedir, niyetleri besbelli.
Anaların yüreği paniktedir sıratta
Kaçırılan Çocuklar iki bin üç yüz elli.

İmralı, söylerse çocuklar eve dönermiş
İmralı söylemezse pek çok ocak sönermiş
Nevruzda silahsızlanmayı, barışı önermiş
Kaçırılan Çocuklar sayesinde öndermiş-

''Yavrumu istiyorum'' eylemi ilginç gelmiş
Görülmeyen bu eylemle örgüt linç edilmiş.
Korkulan o ki: kamu bunu bilinç edinmiş.
Kaçırılan Çocuklar siyasi malzememiş.

Anlayamadım gitti nasıl barış süreci.?
Eylemlere hazırlanmada yarış süreci.
Bu gidişatın sonu korkarım çok feci
Kaçırılan Çocuklar Kürdün Kürde hıncı mı.?

Çocuk kaçırmak suçu, uluslar arası suç.
Uluslar Arasıdır ipteki bir diğer uç.
Kim almıştır devletten teröre karşı sonuç?-
Kaçırılan Çocuklar sonun başlangıcı mı..?

Tıpta okuyan dağa, taş atan çocuk dağa.
Patlayıcı yapılmış gömülmüşler toprağa-
''Türk'e Terör'' adını verelim gelin çağa
Kaçırılan Çocuklar bin acı her ocağaOrhan Afacan
50
Şiir Köşesi / BİNCANLA SEVİYORUM TÜRKİYEMİ
« Son İleti Gönderen: anahro Haziran 14, 2014, 07:17:41 ÖÖ »
Bin canla seviyorum Türkiye’mi

Dirilir, dirilir de ölürüm ben

Çok özel yaratmış Hak bedenimi

Ancak Türkiye’mle örtünürüm ben.Sakarya nehrinden Dicle, Fırat'a

Sağanak, sağanak dökülürüm ben.

Âliyle kardeştir Ökkeş, Rıfat’a

Zengin nüfus, zengin bir kültürüm ben-İstanbul aşkıyla Fatih olurum.

Dağları Çağlara götürürüm ben

Kocatepe’de mevzii bulurum

‘’Akdeniz’i ilk hedef’ ’görürüm ben.Söğütlü Osman’ım, kayı boyundan

Kur’an’ aşkıyla büyütülürüm ben.

Çekinmem, korkmam en kötü oyundan

Düşmanın gözünde iz sürürüm benToprağa tohumdur alın terlerim—

Zemzem kadar bereketli, gürüm ben

Resulün ‘’aguş’ açtığı askerim

Ezelden beridir hür, özgürüm ben...

Dört mevsimde çiçek acar bahçemde

Dostluğa, sevgiye gömülürüm ben.

Laz,Kürt,İstanbul kokusu lehçemde

Aruz, aruz kalbe örülürüm benCephede kahraman, devlette memur

Okulda öğrenci görülürüm ben

Çalışmamla olur vatanım mamur

Takdirde edilir, övülürüm ben.Misafir perverim, ikramım boldur

Bir lokma ekmeği bölüşürüm ben.

Mevlana’yla, Yunus gittiğim yoldur.

Yaratılmışı hep hoşgörümüm ben

ORHAN AFACAN
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10