Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Karadeniz Mutfağı / Karalahana kanserin en büyük düşmanıymış
« Son İleti Gönderen: admin Mart 06, 2015, 03:41:00 ÖÖ »
Kanserin büyük düşmanı karalahana

Karadeniz'e özgü sebzelerden karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışardan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor Karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışardan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor.
Karalahana içerdiği beta-karoten, C ve E vitaminleri sayesinde kuvvetli bir antioksidan ve vitamin deposu. Bu birliktelik sayesinde hücresel hasarın önüne geçiyor. Yaşlanmayı geciktiriyor, bağırsakları çalıştırıyor, kabızlığı engelliyor, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruduğu söyleniyor.
Geçmişi 2000 yıl öncesine dek uzansa da Karadeniz’e özgü bir sebze olarak kabul ettiğimiz için onu zaten diğer lahana çeşitlerinden ayrı bir yere koyarız.
Ancak bir çok sebze gibi karalahananın da yararlarından faydalanabilmek için çok pişirilmemesi gerekiyor. Bizde genellikle önce haşlanır, suyu süzülür sonra da uzun uzun pişirilir. Oysa vitamin değerlerinin ve antioksidan özelliğinin kaybolmaması için ya suda bir kaç dakika haşlanması ya da sadece beş-on dakika kadar kavrulması gerekiyor.

100 gr kara lahananın içeriğinde 4 gr karbonhidrat, 4 gr protein, 0,9 gr yağ, 100 mg C Vitamini, 0,02 mg B1 Vitamini, 0,20 mg B2 Vitamini, 5,3 mg karoten, 200 mg kalsiyum ve 1 mg demir bulunmaktadır. Guatr rahatsızlığı olanların kara lahana tüketmeleri önerilmemektedir.
42
Karadeniz Mutfağı / Ynt: Karadeniz yemekleri dosyası
« Son İleti Gönderen: admin Mart 04, 2015, 02:39:03 ÖS »
Karadenizin mıhlamasını elbette duymuşsunuzdur. Mıhlamayı yörelere göre birkaç farklı peynirden yaparlar. Benim için kolot peyniri tarife tadını veren peynirdir. Katı hali son derece mütevazı, ancak eriyince ağızda harikalar yaratabiliyor. Bu peyniri Karadenizliler’in yaşadığı her her yerde, genel olarak tüm peynirci ve iyi şarküterilerde bulabilirsiniz. Yarım kilo bonfileyi kasaptan bütün alın ve 1 saat derin dondurucuda bekletin. Et buzlanmayacak ancak biraz kendini toparlayacak. Bonfileyi bir elinizle sıkıca tutup, ince dilimlere kesin. Çok ince kesemediyseniz, buzdolabı poşeti içine koyup bir kavanoz veya şişenin yan tarafıyla dövün. İki milimlik dilimler haline getirin. Etin bereketine şaşıracaksınız.

Tarifin buraya kadar olan kısmını, garip bir hastalığa yakalandığı için pişmiş et yiyemeyen kontes Amalia Nani Mocenigo için Giuseppe Cipriani icat etmiş. Kırmızı renginden dolayı da bu ete ressam Vittore Carpaccio’nun adını vermiş.
Etler buzdolabında beklerken 6 diş sarımsağı, 1 tutam deniz tuzuyla havanda ezin. 1 çorba kaşığı sirke, 1 dal taze biberiye (15 cm), 4 çorba kaşığı zeytinyağı ve 20 tur değirmen karabiberi ekleyin. Biberiyeleri ezmeyin ve kesmeyin. Kendi yaprakları kalsın. Sadece ılık suyla yıkayın, zeytinyağının içine attığınızda tadı daha kolay açılır.
Etleri dövdükten sonra, bu karışımı iki tarafına da yedirin. Ve buzdolabında 2-3 saat bekletin. Tercihen bakır tavayı orta ateşe koyun, ufak bir tereyağ parçasıyla tavanın her tarafının yağlandığına emin olun, etleri sıralayın ve bir tarafı kızarmaya başlayınca çevirin. İnce ince dildiğiniz (150 gr) kolot peynirini serpin. 1 dakika bu şekilde piştikten sonra üstünü kapatın. Peynirin etin üstünde kalan tarafları da iyice erisin. Pişirme toplamında 5-6 dakika sürer. Hemen yemeğe oturmalısınız ki, peynir sertleşmesin. Biraz taze biberiye ve karabiberle servis yapın. Tercihen tabaklara servis etmeyin, ortadan yemek bu yemeğin güzel tarafı.

Kaynak: refikaninmutfagi.com
43
Karadeniz Mutfağı / Ynt: Karadeniz yemekleri dosyası
« Son İleti Gönderen: admin Mart 04, 2015, 02:34:10 ÖS »
Anata kolefisi, Anata Kolotu [Folklor] Yedi ayrı evden tuz, un, yağ, yedi ayrı pınardan su toplandıktan sonra, yedi ayrı çitten toplanmış tahta parçaları vasıtasıyla pişirilerek, çok tuzlu bir çörek yapılır, bu tuzlu çöreği yiyen genç kızlar o gece rüyalarında evlenecekleri erkeği görecek-lerine inanırlardı (Trabzon, Rize, Artvin)
kaynak: Özhan Öztürk. Folklor ve Mitoloji Sözlüğü. Pheonix Yyaınları s. 112
44
Ordu'dan Artvin'e Kadar "Kültür ve Turizm Seferberliği"

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA), bölgede turizmin ön plana çıkarılması çalışmaları kapsamında Ordu'dan Artvin'e kadar kültür, turizm ve yöresel mimari değerleri restore edilecek.

MELTEM YILMAZ - Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA), bölgede turizmin ön plana çıkarılması çalışmaları kapsamında Ordu'dan Artvin'e kadar kültür, turizm ve yöresel mimari değerleri restore edilecek.

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Doğu Karadeniz, doğal güzellikleri ve sunduğu tarihi, kültürel ve sportif aktiviteleriyle turistlerin ilgi odağı oluyor.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Doğu Karadeniz'in, bölgede farklı alternatiflerin oluşturulması amacıyla 300 milyon liralık harcama öngörülen projeyle bölgenin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılarak turizmde ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

Turist sayısı geçen yıl 2013'e göre yüzde 25 arttı

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'i ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının bir önceki yıla göre 2014 yılında yüzde 25 artarak 5 milyonu aştığını söyledi.

Turizm potansiyelini artıracak projeler geliştirdiklerini belirten Kaldırım, temel amaçlarının, bölgedeki kültür, turizm ve yöresel mimari değerlerini turizme kazandırarak bölge ekonomisine katkı sağlamak olduğunu anlattı.

Bölgede farklı alternatifler oluşturulması ve turizmi ön plana çıkaracak çalışmaları önemsediklerini dile getiren Kaldırım, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında Artvin'in Şavşat ilçesinde, Giresun'un Zeytinlik Mahallesi ve Şebinkarahisar ilçesinde, Gümüşhane'nin Süleymaniye Mahallesi'nde, Ordu'nun Menekşe Sokağı'nde ve Ünye ilçesinde, Rize'nin Çamlıhemşin, Fındıklı ve Güneysu ilçelerinde, Trabzon'un Ortahisar ve Akçaabat ilçesindeki Orta Mahalle'de gerçekleştirilmesi düşünülen restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarıyla bölgenin tarihi dokularını ön plana çıkartmayı amaçlıyoruz. Projeyle Doğu Karadeniz'in hem tarihi dokusu gün yüzüne çıkarılacak hem de bölge ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılacak. Proje, uzun vadeli bir çalışma süresini kapsıyor. Çalışmalara kısa sürede başlayacağız. Söz konusu destinasyonlarda öncelikle tarihi konak ve yapıların envanter çalışması yapılacak. Proje başına maliyetin yaklaşık 3 milyon lira olması öngörülüyor. Hedef; en az 100 tarihi yapının turizme kazandırılmasıdır. Proje sonunda bölge daha çok prestij kazanacaktır. Bu sayede de turizm potansiyeli artacaktır. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi hem bölgeye ekonomik katkı sağlayacak hem de bölgenin dünyadaki marka değerini artıracaktır."

Kaldırım, Doğu Karadeniz'in projeyle turizmde kısa sürede büyük ivme kazanacağını sözlerine ekledi.
45
Çay ve fındık / Fındıklı ekmek
« Son İleti Gönderen: admin Şubat 20, 2015, 11:35:35 ÖÖ »
Trabzon Etkinlikleri'nde 400 Fındıklı Ekmek Dağıtılacak

Bu yıl Ankara’da 9’uncusu düzenlenecek olacak Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’nde katılımcılara fındıklı etmek dağıtılmaya devam edilecek.


Bu yıl Ankara'da 9'uncusu düzenlenecek olacak Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri'nde katılımcılara fındıklı etmek dağıtılmaya devam edilecek.

Trabzon Ticaret Borsası'nın 2009 yılında fındık tüketimini arttırmak amacıyla başlattığı "Fındıklı Ekmek Projesi" kapsamında aynı yıl Ankara'da düzenlenen etkinliklerde dağıtılmaya başlanan fındıklı ekmekler bu yıl 7'inci kez katılımcılara dağıtılacak.

Giresun'un Çavuşlu Beldesi'ndeki Deniz Fırını'nda ekşi maya hamurdan, taş fırında üretilen ve yüzde 13 oranında 2-5 mm aralığındaki fındık unu katılarak imal edilen ekmekler Ankara'ya taşınarak tanıtım amaçlı olarak etkinliklere gelenlere dağıtılıyor.

19-22 Şubat tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan etkinliklerde Trabzon Ticaret Borsası ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa açılacak stantta 4 gün de toplam 400 fındıklı ekmek dağıtılacak. - TRABZON
46
Çay ve fındık / Fındık Borsası Giresun'da açılacak
« Son İleti Gönderen: admin Şubat 20, 2015, 11:30:31 ÖÖ »
Fındık Borsası Giresun'da açılacak

Ordu’nun Ünye ilçesinde daha önce kurulmasına rağmen başarısız olunması üzerine faaliyetine son verilen ‘lisanslı depo’, Giresun’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda açılacak.


Ordu'nun Ünye ilçesinde daha önce kurulmasına rağmen başarısız olunması üzerine faaliyetine son verilen 'lisanslı depo', Giresun'da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda açılacak.

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) 2014-2018 Eylem Planı'na göre, lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması konusunda Giresun Ticaret Borsası'nın yürüttüğü 'Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası'nın Kurulması' projesi tamamlanacak. Fındık Borsası'nın kurulması çalışmasından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumlu olacak. Borsanın kurulması işlemleri 2017 yılına kadar gerçekleştirilecek.

GİRESUN'A 2 OSB

DOKAP Eylem Planı'na göre, bölgede ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla iller bazında gerçekleştirilecek yatırımlara da ağırlık verilecek. Buna göre, Giresun'da biri 64 hektar (640 dönüm), diğeri 48 hektar (480 dönüm) alanda iki adet Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Ayrıca kurulması için alt yapı çalışmaları yapılan Ordu-Ünye'de 85 hektar (850 dönüm), Rize'de 50 hektar (500 dönüm) alanda Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) tamamlanacak. Ayrıca Samsun-Havza'da halen çalışmaları süren 'Tarımsal Ürün İşleme ve Tarım Makineleri' alanında İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Bunların yanısıra Rize'de 200 işyeri, Pazar ilçesinde 71 işyeri, Giresun-Görele'de 61 iş yeri kapasiteli küçük sanayi siteleri 2018 yılına kadar tamamlanacak.

TRABZON'A YATIRIM ADASI

Trabzon-Akçaabat'ın Şinik mevkisinde 89 hektar alanda, Beşikdüzü'nde 41 hektar alanda, Vakfıkebir'de 93 hektar alanda Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) tamamlanacak. Yine 2018 yılına kadar Arsin ilçesinde deniz dolgusu yapılarak 100 yatırım parselli yeni bir sanayi bölgesinin oluşturulması planlanıyor. Bu çalışma Kalkınma Bakanlığı tarafından sürdürülüyor. - ORDU
47
Türk Silahlı Kuvvetleri / SOLOTÜRK
« Son İleti Gönderen: admin Şubat 08, 2015, 12:21:19 ÖS »
TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NİN 100. YILI NEDENİYLE 2011’DE KURULAN SOLOTÜRK, KISA ZAMANDA ALANINDA DÜNYANIN EN BAŞARILI UÇUŞ GÖSTERİ EKİPLERİNDEN BİRİ OLDU. EKİBİN BİRİNCİ GÖSTERİ PİLOTU YÜZBAŞI SEDAT YALIN AHBAB İLE SOLOTÜRK’Ü KONUŞTUK.

Yazı: Ali Halit Diker fotoğraf: Fethi Mağara
Gökler Bize Emanet
SOLOTÜRK’le yaptığınız gösterilerin dünyada benzerleri var mı? Varsa SOLOTÜRK farkını nerede ortaya koyuyor?
Şu anda aktif olarak F16 ile tek uçakla gösteri icra eden en etkin ekipler Hollanda ve Belçika Hava Kuvvetleri’nde. Yaklaşık otuz senedir bu gösteriyi icra ediyorlar. Biz de bu ekiplerin arasında yerimizi aldık. 2011 yılında ilk yurt dışı gösterilerini icra ettiğimiz İngiltere’de Avrupa’nın en büyük gösterilerinden biri olarak kabul edilen 40. Royal International Tattoo’ya katıldık (RIAT). Orada 29 ülke arasında tamamen katılımcıların ve sosyal medyanın oylarıyla en iyi uçuş gösterisi ödülünü aldık. Bunun haricinde katıldığımız tüm yurt dışı organizasyonlarından övgü dolu sözler ile uğurlanıyoruz. 20-25 senedir devamlı hava gösterilerine katılan izleyicilerden “Şimdiye kadar seyrettiğim en iyi solo gösterisi…” cümlesini duymak ekibim adına artık neredeyse olağan bir durum.

Bu tarz akrobatik gösterilerde bazı hareketleri yapmak çok zordur, dünyada belki bir iki kişi yapabiliyordur... Sizin alanınızda bu var mı?
Yaptığınız gösteri paketinde, icra ettiğiniz hareketlerin zorluğundan çok hareketlerin hangi sıra ile yapıldığı önemli. Bunu dans gibi düşünün. Durduk yere çok güzel figürler yapabilirsiniz ama bunu bağlayamıyorsanız figürler otomatikman güzelliğini kaybediyor. Dolayısıyla bizde de aynı şey geçerli. Öncelik koreografide olmakla beraber dünyada sadece bizim yaptığımız hareketler var. Kalkış hareketimiz artık  ¨SOLOTÜRK Kalkışı¨ olarak literatürde yer almaktadır.

On üç kişilik bir ekibiniz var. Bir gösteriye çıkmadan önce ya da gösteriye karar verme noktasından uygulama noktasına uzanan süreçte ekipte nasıl bir iş bölümü var?
Üsteğmen Emrah Bayrı bizim basın ve halkla ilişkiler subayımız. İllerden ve yurt dışı organizasyonlardan valilik kanalıyla bizim internet sitemizdeki iletişim bölümündeki usuller izlenerek davet yapılıyor. Bu davetler doğrudan bize değil Hava Kuvvetleri’ne geliyor. Oradan da Emrah Üsteğmen aracılığıyla bize geliyor. Davetler teknik yönlerden inceleniyor. Daha sonra Hava Kuvvetleri tarafından bir takvim çıkarılıyor. Biz sadece teknik ve yorum desteği katıyoruz.

SOLOTÜRK ismi nasıl bulundu?
İsim kısmı aslında çok çileliydi. Yurtdışındaki ekiplerin bir ismi yok. Royal Netherlands Air Force F16 Demo Team diye geçiyor. Ama biz bir şeyle anılmalıyız diye düşündük. Hava Kuvvetleri personeline bir isim aradığımızı duyurduk. SOLOTÜRK ismi ilk duyulduğu anda çok sevildi ve seçildi... Bu ismin İngilizceye tercüme edilmeye de ihtiyacı yok. Her şeyi anlatıyor. 

SOLOTÜRK’ÜN FARKI
Yüzbaşı Sedat Yalın Ahbab’ın SOLOTÜRK ile ilgili en sık karşılaştığı sorulardan biri SOLOTÜRK’ün Türk Yıldızları’ndan farkı hakkında. Yalın Yüzbaşı bu soruyu kısaca “Onlar; 8 uçak beraber tek bir uçakmış gibi manevra yaparak havadaki birlik beraberliği, ahengi yansıtıyor. Biz; Hava Kuvvetleri’nin yüksek performanslı F-16 uçağı ile sahip olduğu vurucu gücünü bir gösteri halinde izleyiciler ile buluşturuyoruz.” şeklinde cevaplıyor.

İŞİN EN KEYİF VEREN KISMI
SOLOTÜRK’ün kuruluş amacı öncelikle Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. yılında Türk milletine bir armağan olması. Ayrıca gençlere her türlü havacılığı sevdirmek ve halka güven vermek de gösteri ekibinin kurulmasında etken olmuş. Bu nedenle ekipçe en keyif aldıkları gösterilerin yurtiçi gösteriler olduğunu belirten Yalın Yüzbaşı'ya katılan Üsteğmen Emrah Bayrı ekliyor: “Biz halkımız için, milletimiz için varız. Gökler bize emanet.”
kAYNAK:SKYLİFE
48
Cep telefonları / Ynt: Cep Telefonları için en iyi 10 Android programı
« Son İleti Gönderen: Akademic Şubat 06, 2015, 05:10:59 ÖS »
teşekkürler, elinize sağlık. faydalı bir paylaşım olmuş.
49
Eğitim Öğretim / Ynt: Paran yoksa eğitim de yok
« Son İleti Gönderen: Akademic Şubat 06, 2015, 05:06:44 ÖS »
Şimdi bir de özel üniversiteler var. Devlet Üniversitelerinde bir bölüme yerleşemeyenler, birazcık paraya kıydılar mı, özel üniversite de ilgili bölümü okuyabiliyorlar. bu da sanırım biraz adaletsizlik oluşturuyor.
50
Practical Explanation ( For Example ) :- `1st of all can you tell me every single seconds detail from that time when you born ?? ( i need every seconds detail ?? that what- what you have thought and done on every single second )

can you tell me every single detail of your `1 cheapest Minute Or your whole hour, day, week, month, year or your whole life ??

if you are not able to tell me about this life then what proof do you have that you didn't forget your past ? and that you will not forget this present life in the future ?

that is Fact that Supreme Lord Krishna exists but we posses no such intelligence to understand him.
there is also next life. and i already proved you that no scientist, no politician, no so-called intelligent man in this world is able to understand this Truth. cuz they are imagining. and you cannot imagine what is god, who is god, what is after life etc.
_______
for example :Your father existed before your birth. you cannot say that before your birth your father don,t exists.

So you have to ask from mother, "Who is my father?" And if she says, "This gentleman is your father," then it is all right. It is easy.
Otherwise, if you makes research, "Who is my father?" go on searching for life; you'll never find your father.

( now maybe...maybe you will say that i will search my father from D.N.A, or i will prove it by photo's, or many other thing's which i will get from my mother and prove it that who is my Real father.{ So you have to believe the authority. who is that authority ? she is your mother. you cannot claim of any photo's, D.N.A or many other things without authority ( or ur mother ).

if you will show D.N.A, photo's, and many other proofs from other women then your mother. then what is use of those proofs ??} )

same you have to follow real authority. "Whatever You have spoken, I accept it," Then there is no difficulty. And You are accepted by Devala, Narada, Vyasa, and You are speaking Yourself, and later on, all the acaryas have accepted. Then I'll follow.
I'll have to follow great personalities. The same reason mother says, this gentleman is my father. That's all. Finish business. Where is the necessity of making research? All authorities accept Krsna, the Supreme Personality of Godhead. You accept it; then your searching after God is finished.

Why should you waste your time?
_______
all that is you need is to hear from authority ( same like mother ). and i heard this truth from authority " Srila Prabhupada " he is my spiritual master.
im not talking these all things from my own.
___________

in this world no `1 can be Peace full. this is all along Fact.

cuz we all are suffering in this world 4 Problems which are Disease, Old age, Death, and Birth after Birth.

tell me are you really happy ?? you can,t be happy if you will ignore these 4 main problem. then still you will be Forced by Nature.
___________________

if you really want to be happy then follow these 6 Things which are No illicit sex, No gambling, No drugs ( No tea & coffee ), No meat-eating ( No onion & garlic's )

5th thing is whatever you eat `1st offer it to Supreme Lord Krishna. ( if you know it what is Guru parama-para then offer them food not direct Supreme Lord Krishna )

and 6th " Main Thing " is you have to Chant " hare krishna hare krishna krishna krishna hare hare hare rama hare rama rama rama hare hare ".
_______________________________
If your not able to follow these 4 things no illicit sex, no gambling, no drugs, no meat-eating then don,t worry but chanting of this holy name ( Hare Krishna Maha-Mantra ) is very-very and very important.

Chant " hare krishna hare krishna krishna krishna hare hare hare rama hare rama rama rama hare hare " and be happy.

if you still don,t believe on me then chant any other name for 5 Min's and chant this holy name for 5 Min's and you will see effect. i promise you it works And chanting at least 16 rounds ( each round of 108 beads ) of the Hare Krishna maha-mantra daily.
____________
Here is no Question of Holy Books quotes, Personal Experiences, Faith or Belief. i accept that Sometimes Faith is also Blind. Here is already Practical explanation which already proved that every`1 else in this world is nothing more then Busy Foolish and totally idiot.
_________________________
Source(s):
every `1 is already Blind in this world and if you will follow another Blind then you both will fall in hole. so try to follow that person who have Spiritual Eyes who can Guide you on Actual Right Path. ( my Authority & Guide is my Spiritual Master " Srila Prabhupada " )
_____________
if you want to see Actual Purpose of human life then see this link : ( asitis.com {Bookmark it })
read it complete. ( i promise only readers of this book that they { he/she } will get every single answer which they want to know about why im in this material world, who im, what will happen after this life, what is best thing which will make Human Life Perfect, and what is perfection of Human Life. ) purpose of human life is not to live like animal cuz every`1 at present time doing 4 thing which are sleeping, eating, sex & fear. purpose of human life is to become freed from Birth after birth, Old Age, Disease, and Death.
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10