Sitemiz Onbinlerce sayfa ve özgün fotoğraf içermektedir. Aradığınıza kolay ulaşmak için yukarıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz! - Please use this search for thousands of articles from our site

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
youtube da bu videoya rastladım.aynı şarkının farklı kişilerce söylendiğini gördüm.burda anlatılan topal osman kimdir*şarkının türkçe szöleri nedir? ne anlatılıyor merak ettim.bu bizim topal osman ağamıdır?

https://www.youtube.com/watch?v=Ip_cD3I1dZ8
42
Pontus Rumları / Ynt: eski rumca köy isimleri
« Son İleti Gönderen: boyalikus Mayıs 19, 2014, 08:58:58 ÖS »
Çok teşekkür ederim.
43
A / Apotrak
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 11, 2014, 03:59:41 ÖS »
Apotrak: Yabani devedikeni (Trabzon, Rize), abutrak, apustirakha  (Yusufeli)
     Lazca aputrahi (Pazar), aputragi (Arhavi) “dış tarafı dikensi yumru şeklinde tohum veren, yaprakları çok acı bir bitki” (Uzunha-sanoğlu, 2000: 43), İA 6; aputraki “zehirli bir bitki” LAT 20
     Ormanlık alanlanlarda bulunan, 60-100 cm kadar yükseklikte, örümcek ağsı beyaz kıllı, dikenli, üst kısımlarında dallanan otsu bir bitkidir. Yapraklar iri, ait yapraklar tüysü kesik, kısa saplı, üsttekiler gövdeye bitişik, iri dikenli dişlidir. Haziran ayında açan çiçek tablaları iri, kırmızı menekşe renginde, sargı yaprakları sarımtrak, uzun dikenlidir. Yusu-feli’nde, bitkinin  kökleri toz haline getirilip enfiye gibi kullanılmaktadır.

Kaynak: Özhan Öztürk. Karadeniz Ansiklopedik Sözlük. Heyamola Yayınları.İstanbul, 2005 s. 85
44
Rize / Gito Yaylası
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 11, 2014, 03:49:35 ÖS »
Gito Yaylası, Güzelliğiyle Büyülüyor

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında yer alan 2 bin 400 rakımlı Gito Yaylası, barındırdığı doğal güzellikler ile doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor Hafta sonu doğaseverlerin yürüyüş düzenlediği Gito Yaylası, yaşam kültürü, yaban hayatı ve florası ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor

SALİH YILDIRIM - Doğu Karadeniz'de en güzel manzaraya sahip yaylalardan biri olarak gösterilen Gito Yaylası, doğaseverlere açık havalarda hem Fırtına Vadisi'ni hem de Kaçkarlar'ın görkemli manzarasını seyretme imkanı sunuyor.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında yer alan 2 bin 400 rakımlı Gito Yaylası, yaşam kültürü, yaban hayatı ve florası ile her yıl aralarında dağcı ve fotoğraf sanatçılarının da bulunduğu binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Gito Yaylası'nda pansiyon işleten Serhan Pirpir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge turizmine hizmet için pansiyon işlettiğini söyledi.

Yaylaların sunduğu güzellikleri doğaseverlere tanıtmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Pirpir, "Gezilip görülmesi gereken, ihtişamlı en güzel yaylalarımızdan biri olan Gito Yaylası'na yerli ve yabancı turistlerimizi, doğaseverlerimizi bekliyoruz" dedi.

"Yörenin güzellikleri kulaktan kulağa yayılıyor"

Pirpir, yaylaya çöken sisin, adeta insana bulutların üzerinde olduğu hissi yaşattığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Gito Yaylası doğa yürüyüşü yapmak ve dinlenmek için ideal bir yer. Bölgemizde alternatif turizm faaliyetlerinin yapılabileceği alanları doğaseverlerimize tanıtıyoruz. Doğayla baş başa vakit geçirmek, foto safariye katılmak, tracking yapmak ziyaretçilerin oldukça hoşuna gidiyor. Buradan iyi duygularla ayrılırken, yeniden geleceklerini belirtiyorlar. Yörenin güzellikleri kulaktan kulağa yayılıyor. Eskiden yöreyi ziyaret eden pek çok turist, bir süre sonra birkaç arkadaşı ya da akrabası ile geri geliyor."

Turizmin çeşitlendirilmesi kapsamında ön plana çıkarılmak için son yıllarda çeşitli aktivitelerin düzenlendiği Doğu Karadeniz yaylaları, şehrin stresli yaşantısından uzaklaşmak, serin havada doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlere alternatifler sunuyor.

Doğa tutkunları yaylalarda kamp kurabiliyor, tracking ve foto safariye katılabiliyor, başta kuş olmak üzere çeşitli hayvan türlerini gözlemleyebiliyor. - Rize
45
useful information, Useful links / Ynt: Funny pictures
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 10, 2014, 01:54:43 ÖS »
North Korean Army
46
Karadeniz Mutfağı / Ynt: Karadeniz yemekleri dosyası
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 06, 2014, 02:01:46 ÖS »
Barbunya
Günümüzde barbunyanın daha çok zeytinyağlı yemekleri tercih edilse de geçmişte ezilerek et yerine mantı ve gözleme içlerinde de kullanılırmış. Bunun yanı sıra, salatası, karalahanalı çorbası, barbunyalı pilavı da bilinen lezzetli yemeklerindendir. Diğer ülkelerde barbunya, daha çok salata ve çeşitli baharatlar da karıştırılarak köfte ve ekmek gibi tüketilir
47
Kemençe ve kemençeciler / Yeşim Kazoğlu
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 05, 2014, 01:04:32 ÖS »
Almanya'nın Münih kentinde oturan bu ülkede doğan 22 yaşındaki Yeşim Kazoğlu, verdiği konserlerle Almanlar'a kemençeyi tanıtıyor.

<a href="http://www.youtube.com/v/bf2hcJ5R_kU" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/bf2hcJ5R_kU</a>

Üniversite Öğrencisi Yeşim'in kemençe çalıp, Bavyera lehçesi ile söylediği parçalarla kemençeyi ve Trabzon'u tanıtması Almanlar arasında büyük hayranlık uyandırdı. Trabzon'un Of İlçesi'nden bir ailenin kızı olan Yeşim, dedesinden öğrendiği kemençe ile sadece Almanya'da değil, Avusturya, İsviçre gibi bir çok Avrupa ülkesinde verdiği konserlerle adından söz ettirdi.

Konserlerinde yaşamında sadece geçen yıl üç gün görebildiği Trabzon ve çevresini anlatan Yeşim Kazoğlu, konser esnasında arka plandaki slayt gösterisi ile Karadeniz bölgesini Avrupalılara tanıtmaya çalışıyor. 2012 Tassilio ödülü sahibi sanatçı Yeşim Kazoğlu, Münih'teki Heppel & Ettlich Gösteri Salonu'ndaki "Koyverdin gittin beni" adlı parça ile başladığı konserinde, "Çay elinden öteye" ve "Hayde Hayde" gibi parçaları Rumca ve Türkçe söylerken izleyicilere "Aşık Veysel" ve Kazım Koyuncu'yu anlattı.

Münih konserinde, Karadeniz parçalarını İngilizce, İspanyolca, Bavyera lehçesi ile Almanca ve Rumca seslendiren Yeşim'e kardeşi Emre kemençe, Bayram Çelik ney ve İtalyan Pierro gitar ile eşlik etti.
48
Giresun / Doğu Karadeniz'de havaların Isınmasıyla Geleneksel Yayla Göçü başladı
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 05, 2014, 01:00:14 ÖS »
Doğu Karadeniz'de havaların Isınmasıyla Geleneksel Yayla Göçü başladı.

Giresun'un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu beldesinde yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yaylalara göçler başladı. İlçede hava şartlarının mevsim normallerine ulaşmasıyla besiciler, yaylalara hareket etti. Yörede bulunan bin ile 2 bin 500 metre rakımlı yaylalara Mayıs ayı başlarında başlayan göçler, Haziran ayı sonuna kadar sürdüğü bildirildi. İlçeye bağlı Çavuşlu beldesinde yaşayan, hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve yazın büyük bir kısmını yaylada geçiren Mehmet Demir (68), her yıl Mayıs ayı başlarında Gümüşhane iline bağlı Kazıkbeli Yaylası'na çıktıklarını ve hayvanlarını otlama imkanı bulduklarını söyledi.

Demir, yaklaşık 35 yıldır yaylacılık yaptığını ve 160 küçükbaş hayvanlarıyla Kazıkbeli Yaylası'na 3 günde yürüyerek ulaştıklarını söyledi.
49
Karadeniz Kültür ve Tarih / Doğu Karadenizli Seranderden Vazgeçmiyor kullanmaya devam ediyor
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 05, 2014, 12:58:32 ÖS »
Doğu Karadenizli Seranderden Vazgeçmiyor kullanmaya devam ediyor

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde tahıl ve bakliyat ambarları olarak bilinen serenderler günümüzde hala kullanılıyor. Henüz buzdolabı, derin dondurucu, ambalaj ve saklama malzemelerinin bulunmadığı dönemlerde Karadeniz'de kullanılan ve 'serender' tabir edilen tahıl ve bakliyat ambarları, Ordu'nun bir çok köyünde vazgeçilmeyen yerel özellik olmaya devam ediyor. Fare, sincap ve diğer zararlıların ulaşmaması için dört ayak üzerine inşa edilen ve herhangi bir hayvanın erişememesi için ağaç dallarından uzakta olmasına özen gösterilen serenderlere her türlü kuru bakliyat, tahıl ve yiyecek maddeleri saklanabiliyor. Serenderlere mutlaka seyyar bir merdivenle çıkılırken, iş bittiğinde bu merdivenler asla yapıya dayalı bırakılmıyor.

Ordu ili başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi'nin diğer illerinin köylerinde evlerin hemen yanında inşa edilen ve bölge kültürün bir parçası olan serenderler, Mısır, ceviz, fındık, hurma ve fasulye gibi bakliyatlar için ambar görevi yapıyor. İşin ilginç yanı serenderler, bu ürünlerin çürümeden kuruyabilmesi için karşıdan karşıya rüzgar geçecek şekilde inşa ediliyor. Ahşaptan kafes biçiminde delikli olarak yapılan serenderin bir veya iki çeperi içeriye devamlı hava girmesine sebep oluyor ve kurutma işlemini yerine getiriyor. - Ordu
50
Sağlık / Kahve içmenin yararları ortaya çıktı
« Son İleti Gönderen: admin Mayıs 03, 2014, 01:03:29 ÖS »
ABD'deki Cornell Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, kahvede büyük oranda bulunan klorojenik asit adlı maddenin görme yeteneğindeki azalmayı önlendiğini ortaya koydu. Araştırma, saf kahvede yüzde 7-9 oranında bulunan antioksidan özelliğine sahip bu maddenin ayrıca, glokom, yaşlanma ve diyabet sonucu retinada meydana gelen bozulmaya bağlı oluşan körlüklere de mani olabileceğini gösterdi.
 
KLOROJENİK ASİT GÖZLERİ KORUYOR
 
Araştırmada farelerin gözlerine oksidatif stres ve retinada bozulmaya yol açan serbest radikallerin oluşmasına neden olan nitrik oksit maddesi uygulayan bilim adamları, bu durumun retinada bozulmaya neden olduğunu gözlemledi. Ancak, bu işlemden önce gözlerine klorojenik asit uygulanan farelerin retinalarındaysa hasar meydana gelmediği belirlendi.
 
Klorojenik asit ve buna bağlı ara ürünlerin insan sindirim sisteminde özümsendiğinin bilindiğini belirten araştırmacılar, kahve içmenin, bu maddenin kan retina bariyeri adlı tabakaya geçmesini kolaylaştırdığının kanıtlanması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Araştırmacılar, kahve içmenin klorojenik asitin doğrudan retinayı iletilmesinde etkili olduğunun kanıtlanması halinde doktorların retinadaki hasarı önlemek için hastalarına uygun şekilde kahve hazırlamalarını tavsiye edebileceklerine dikkati çekti.
 
Profesör Chang Y. Lee başkanlığında yapılan araştırma, Journal of Agricultural and Food Chemistry adlı bilimsel dergi ve Cornell Üniversitesi'nin internet sayfasında bilim dünyasına tanıtıldı.
 
ANTİOKSİDANLAR YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR
 
Göz küresinin iç yüzeyini kaplayan, ince, yarı saydam bir zar olan retina, içinde ışığa duyarlı milyonlarca hücre ve görsel bilgiyi alma ve düzenleme işlevi gören diğer sinir hücrelerini barındıran gözdeki hayati öneme sahip bir tabaka . Retinanın, metabolik olarak son derece faal dokulara sahip olması nedeniyle yüksek seviyelerde oksijene ihtiyaç duyması, bu zardaki serbest radikaller ve antioksidan savunma hatları arasındaki dengenin bozulması olarak tanımlanan oksidatif strese yol açıyor. Retinanın oksijensiz kalması ve serbest radikallerin üretilmesi doku hasarı ve görme kaybının başlıca nedenlerini oluşturuyor.
 
Vücuttaki hücreleri parçalayarak hücresel düzeyde büyük değişimlere ve zararlara yol açan saldırgan moleküler yapılara, serbest radikaller adı veriliyor. Antioksidanlarsa vücutta, yıpranmaya bağlı olarak ortaya çıkan yaşlanma, saçların ağarması, kemiklerin sararması, derinin buruşması, kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkması gibi zarar verici etkileri olan serbest radikallere karşı vücuttaki ilk savunma hattını oluşturması nedeniyle sağlık açısından büyük önem taşıyor.
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10