Kurtlar Hakkındaki Önyargılarımızı Değiştirelim

Halk kültüründe, edebiyatta ve çocuk masallarında cani rolünü üstlenen kurtlar, asırlar boyunca iftiraya uğramışlardır. Kırmızı Başlıklı Kız, Üç Küçük Domuz gibi popüler masallarda dehşet saçan kurt; kuzularımızı, sığırlarımızı hatta büyükannemizi yiyen canavar oldu. Bugüne kadar Avrupa ülkelerinin çoğu bu, benzer hikayeleri benimsemişti.

Avrupalıların kurt, ayı, vaşak gibi vahşi hayvanlara karşı güvensizliğini yıkmak için WWF bir kampanya düzenledi. Tüm çabaları, korku veren efsaneleri dağıtıp, insanlarla hayvanların bir arada yaşamalarını mümkün kılmak.

Bugünlerde kurtlar İtalya ve Fransa Alpleri ile İsviçre’ye geri dönmeye başladılar. Ancak çoğunlukla görüldükleri yerler Doğu Avrupa ülkeleri. Henüz pek hoş karşılanmasalar da ilk adım atılmış durumda.

Bazı kurt türleri Avrupa’daki eski yerleşim bölgelerine yeniden kavuşmak için çabalasa da, vaşakların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Anglo-Saxon dönemlerinden beri İngilizler, kurtlar ve bu tür memelilerle savaş halindeler. 13. Yüzyılda Kral I. Edward İngiltere’yi kurtlardan tamamen kurtarmak amacıyla bir servet harcamıştı. 19. yüzyıl sonunda kurtlar Avrupa’dan tamamen yok edilmişti.

Tansilvanya Drakula’nın anavatanı olarak, bu insan-hayvan barışını sağlamak için pek uygun görünmese de, WWF kurt ve türevlerinin korku ve nefret uyandıracak hayvanlar olmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

Romanya dağlarında Avrupa ayılarının %43’ü, Rusya’nın batısında kurtların %30’u, binlerce koyun bunun yanı sıra çok sayıda da insan bir arada yaşamakta.

WWF ekibi kurtların yaşam ve beslenme şeklini izlemek amacıyla onlara radyo alıcıları yerleştirmeyi amaçlıyor. Ancak bu hayvanların vahşi oldukları düşünülürse bu iş pek de kolay değil. Kurtlar vahşi bölgelerde toplu halde yaşıyorlar ve insanlarla 2.000 yıl öncesine dayanan kötü tecrübelerini de göz ardı etmemek gerekir. Buna rağmen ekip 12 kurda alıcı yerleştirmeyi başarmış.

Bu kurtlar gece gündüz, yürüyerek veya at sırtında, yağmur, kar demeden takip ediliyor. Kurtların günde 40-200 km arasında yolculuk edebildiği saptanmış. Ancak ne yazık ki alıcı taşıyan kurtlardan beşi avcılar ve çiftçiler tarafından öldürülmüş. Üstelik çiftçiler bu yolculuk hakkında önceden bilgilendirilmişler.

Takip sırasında kurtlar, insanları fark ettiyse de pek saldırgan tavırlar sergilememişler. Zaten projenin amacı da insanlara bu hayvanlarla birlikte yaşamayı öğretmek. Üstelik ortaya çıkan bir başka gerçek de yeterince önlem alındığında evcil hayvanlara saldırmaktan çabuk vazgeçtikleri, ısrarcı olmadıkları. Kim bilir belki bir gün kabuslarımızın parçası olmaktan kurtulabilirler.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)