Çevremizdeki Arsenik: İçme sularında yüksek dozlarda arsenik

Geçtiğimiz günlerde ABD korkunç bir haberle altüst oldu.

“İçme sularında yüksek dozlarda arsenik vardı!”

EPA yöneticisi Carol Browner her ne kadar Amerika’daki musluk suyunun dünyadaki en güvenli su olduğunu iddia etse de, araştırmalar bunun tersini kanıtlıyor. Browner eldeki mevcut standartları iyileştirmeye çalışarak toplum sağlığını korumayı hedeflediklerini söylüyor. Amaçları içme sularında tespit edilen trilyonda 50 oranını, trilyonda 5’e düşürmek. Ancak şehirlerdeki su tesisatlarını değiştirmek bile 3-5 yıl arası bir süre gerektiriyor. Bu da Amerikan halkının arsenikle uzun süre karşı karşıya kalmaları anlamına geliyor. Amerika’daki birçok eyalet bu sorunla karşı karşıya kalmış durumda. Çok az bölgede içme suyundaki arsenik miktarı olması gerektiği gibi trilyonda 5 oranında. 

Bu haber Amerikan halkı ve sivil toplum örgütleri tarafından büyük tepkilere yol açtı. İlk tepki birkaç hafta önce Doğayı Koruma Derneği adında bir çevre örgütünden geldi. Beyaz Sarayı bu konuda bir an önce harekete geçmeye davet eden örgüt dava da açtı. Derneğin avukatı bu davalarında başarılı olurlarsa, birçok Amerikalıyı daha güvenli içme suyuna kavuşturup, kanser vakalarını azaltacaklarını ifade ediyor.

Çevremizdeki Arsenik

Arsenik sadece Amerika’yı değil tüm dünyayı tehdit edebilir, çünkü doğada kendiliğinden oluşan zehirlerden biri. İşte bizi ne şekillerde tehdit ettiği:

Arsenik doğada kendililiğinden oluşan 20. sıradaki element ve insan vücudunda en çok bulunan 12. element.

Arsenik doğaya, kayaların aşınması, akaryakıtların yanması, madenlerin işlenmesi sırasında karışır. Doğada oldukça yaygın bulunur ve su yoluyla da transferi hızlanır.

Arseniğe maruz kalmanın bir çok kötü etkisi vardır. Yüksek dozları mide-bağırsak iltihapları ve tahrişlerine, kansızlığa ve havalelere neden olur. Aşırı dozları ölüme kadar götürebilir.

Yüksek dozda arsenik kanser riskini de beraberinde getirir. Akciğer, cilt ve iç organlarla ilgili kanserler en sık görülenlerdir.

Yiyeceklerden de arsenik almamız mümkündür. Araştırmalara göre balık ve deniz ürünleri en çok arsenik bulunduran gıda maddeleridir.

İçme suyu da arsenik kaynaklarından biridir. Kabul edilebilir doz trilyonda beştir.

Arsenik en çok yer altı sularında bulunur.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)