Giresun Espiye coğrafya nüfus

Espiye coğrafi yapı

İlçemizin coğrafi yapısı Doğu Karadeniz Bölgesinin coğrafi yapısının özelliklerini taşımaktadır. Bu nedenle arazi yapısı engebelidir. Bu engebeler İlçe merkezinin hemen arkasından başlar ve gittikce yükselir. İlçenin Doğusunda Gelivera, Batısında Yağlıdere ve kollarının açmış olduğu vadiler ile dağlar arasındaki akarsu yatakları araziyi oldukca parçalamıştır.

Tahmini olarak 230 Km2. Yüzölçümüne sahip olan İlçemizin Doğusunda Tirebolu ve Güce, Batısında Keşap ve Yağlıdere, Güneyinde Alucra ve Şebinkarahisar İlçeleri ile Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Karadeniz sahil karayolu İlçemiz merkezinden geçmektedir.

İlçemizin iklimi her mevsimi bol yağışlı, yazları serin, kışları ılık geçer, buna bağlı olarak rutubet oranı bir hayli yüksektir. Bol yağış alan İlçemizin bitki örtüsü zengindir. Tüm yerleşim birimleri fındık bahceleri ve geniş yapraklı ağaçlarla kaplıdır.İlçenin yüksek kesimlerinde çam ağaçları ve kayın ormanları mevcuttur.

Espiye ilçesi nüfus

2007 yılında yapılan “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine” göre Espiye’nin merkez nüfusu 16 823; genel nüfusu ise 31 075 ‘dir. İlçemize bağlı Soğukpınar Beldesi’nin merkez nüfusu ise 2 456 ‘dir.

Erkek

Kadın

Toplam Merkez Nüfus

Erkek

Kadın

Toplam Köy Nüfusu

Erkek

Kadın

Toplam Genel Nüfus

8.338

8.485

16.823

7.086

7.166

14.252

15.424

15.651

31.075

Eynesil Beldesi: Soğukpınar Beldesi

Espiye ilçesi Mahalleleri

Merkez Mahalle,Adabük Mahallesi,Ağalık Madeni Mahallesi,Cibril Mahallesi,Çam Mahallesi,Esentepe Mahallesi,Kaleboynu Mahallesi,Karadere Mahallesi

Espiye Köyleri

Akaya, Aralıcak, Arıdurak, Arpacık, Avluca, Bahçecik, Bayrambey, Çalkaya, Çepniköy, Demircili, Ericek, Gebelli, Gülburnu, Gümüşdere, Güneyköy, Güzelyurt, Hacıköy, Hacımahmutlu, İbrahimşeyh, Kaşdibi, Kurugeliş, Seydiköy, Şahinyuva, Taflancık, Tikence,Yeniköy, Yeşilköy, Yeşilyurt Köyleri.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)