EN İYİ 10 KIŞ TATİLİ MEKANI, En güzel 10 kar manzarası, ALTERNATİF KIŞ TATİL MEKANLARI

En güzel 10 kar manzarası

Her mevsimin kendine has bir görüntüsü var. İlkbaharın çiçeklenen ağaçları, sonbaharın sarı yaprakları, yazın pırıl pırıl güneş altında yanan kumsalları… Kış manzarası denince de akla hemen karla kaplı ağaçlar, dağlar, tepeler geliyor. Kar tüm çirkinlikleri örtüyor, bembeyaz güzellikler yaratıyor.

Biz de bu hafta jüri üyelerimize kar manzarasının en güzel olduğu yerleri sorduk. Listeye Trabzon ve gölleriyle ünlü Bolu ağırlığını koydu. İşte Türkiye’de seyre değer, en güzel 10 kar manzarası

KAYAK Tatili, kış gezisi, kış tatili otelleri, ucuz kuş tatili, Karaçam Kış Manzara

EN İYİ 10 KIŞ TATİLİ MEKANI

1. Zigana Geçidi – GÜMÜŞHANE

2. Ayder Yaylası – RİZE

3. Ilgaz Hacettepesi – KASTAMONU

4. Yedigöller – BOLU

5. Sumela Manastırı – TRABZON

6. Abant Gölü – BOLU

7. Sarıkamış Ormanları – KARS

8. Uzungöl – TRABZON

9. Uludağ Tutyeli Pisti – BURSA

10. Palandöken – ERZURUM

EN İYİ 10 KIŞ TATİLİ MEKANI, En güzel 10 kar manzarası, ALTERNATİF KIŞ TATİL MEKANLARI, Buz Kar Köknar Ağaçlar

ZİGANA GEÇİDİ

2 bin 32 metre yükseklikte

Gümüşhane – Trabzon Karayolu’nun 60. kilometresinde bulunan Zigana Geçidi, Gümüşhane’ye bağlı. Trabzon’a 120 km uzaklıkta. Geçit 2 bin 32 metre yükseklikte bulunuyor. Yılın beş ayı karlı kaplı olan Zigana’da konaklama da yapılabilecek bir kayak tesisi var. Kendin pişir kendin ye türü tesisler de bolca bulunuyor. Zigana, Hamsiköy sütlacı ile meşhur. Trabzon ve Gümüşhane’den gün içinde sürekli araç bulma imkanı var. Temiz havası ve harika doğasıyla Trabzon ve Gümüşhaneliler’in günübirlik gezilerde en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

AYDER YAYLASI

Yılın beş ayı karla kaplı

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde, Fırtına Vadisi ile Kaçkarlar arasında yer alıyor. Bin 200 metre rakımdaki yayla, Rize il merkezine 80 kilometre uzaklıkta. Ayder yaylasının çevresinde 3 bin metreyi aşan doruklar ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlar göz alabildiğine uzanıyor. Kaplıcaları da bir hayli ilgi görüyor. Kaplıca gün boyu ziyaretçi akınına uğruyor. 260 metre derinlikten çıkan 50 derecelik kaplıca suyunun başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Kış aylarında yaylada 200 civarında olan yatak kapasitesi yazın; otel, pansiyon ve özel yayla evleri ile bin yatağa kadar çıkıyor. Yılın ortalama beş ayı karla kaplı olarak geçiyor.

ILGAZ HACETTEPESİ

Zengin doğal hayat

Kastamonu Ilgaz Dağı’nın 2 bin 587 metrelik Büyük Hacettepesi ile 2 bin 547 metrelik Küçük Hacettepesi, kış aylarının vazgeçilmez adreslerinden. Kayak yapmayı sevenlerin gözdesi. Dört konaklama tesisi bulunuyor. Akarsuları, florası ve yaban hayvanlarıyla zengin bir doğal hayata sahip. Kayın, meşe, söğüt, titrek kavak, karaağaç, gökçeağaç, sarıçam ve boyu 40 metreyi bulan göknarları var. Dağdaki kayak merkezi İstanbul’a 460, Ankara’ya 210 kilometre uzaklıkta. Ulaşım, tur otobüsleri ve özel vasıtalarla sağlanıyor. Kayak merkezi, aralık başından nisan ayına kadar hizmet veriyor. Üç doğal pisti var. Ilgaz Dağı, 1976’da Bakanlar Kurulu kararı ile Milli Park ilan edildi.

YEDİGÖLLER

Kar manzarası sisle birleşince

Bolu’ya 42 kilometre uzaklıktaki Yedigöller; dere, ırmak ve vadiler arasında yer alıyor. Toplam 2 bin 900 hektarlık alana yayılan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimli 7 gölden oluşuyor. Göllerin etrafı meşe, gürgen, kızılağaç, karaağaç, karaçam, dişbudak, sarıçam, köknar, ıhlamur gibi ağaçlar ile fındık, alıç, üvez türü bodur bitkileri, eğrelti otları ve rengarenk çiçeklerle bezenmiş. Kasım ayının ikinci yarısı ile aralık, ocak, şubat, mart ve nisan aylarında kar yağıyor. Gezi ve piknik amaçlı gelenlerin yanında, fotoğraf tutkunlarının da uğrak yeri. Dağların ardından yükselen sis, beyaz örtüyle birleşince doyumsuz bir manzara ortaya çıkıyor. Yedigöller Milli Parkı sahası içinde, villalardan oluşan 31 yataklı bir dinlenme tesisi var.

 

SÜMELA MANASTIRI

Çam ormanlarıyla çevrili

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere köyü sınırları içersinde, Altındere Vadisi’ne hakim Karadağ’ın eteklerinde, vadiden 300 metre yükseklikte sarp bir kayalık üzerinde kurulu. İl merkezine 48 km uzaklıkta. Bitki zenginliği, peyzaj güzelliği, yaban hayatı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Manastır yolu üzerinde bir çok konaklama yeri bulunuyor. Çam ormanlarıyla çevrili Sümela Manastırı yılın beş ayı kar altında kalıyor. Hemen altında bulunan tesislerde de yılın her günü konaklamak mümkün.

ABANT GÖLÜ

Göl çevresinde fayton keyfi

Bolu’ya 32 kilometre uzaklıkta bulunan Abant, 1328 metre yükseklikte, çevresi çam ormanlarıyla kaplı. Çam, köknar, kayın ağaçlarının çoğunlukta olduğu ormanların arasında yaylalar bulunuyor. Aralık-nisan arasında karlı. Çam ağaçlarının beyaz bir örtüyle kaplandığı Abant’a gelenler, 7 kilometrelik göl etrafında fayton, at ve bisiklete binebiliyor, göl kenarında piknik yapıp, tepelerden kayarak karın keyfini çıkarabiliyor. Gölün kıyıları nilüfer çiçekleri ile kaplı, yer yer sazlıklarla çevrili. Abant’ta 5’er yıldızlı iki otel bulunmakta. Abant Palace ve Büyük Abant Oteli.

SARIKAMIŞ ORMANLARI

Milli Park ilan edildi

Sarıkamış ilçe merkezinin güney tarafında bulunan ormanlık alan Kars’a bağlı. İlçe merkezine 3 kilometre mesafede. Sarıkamış Ormanları ile Allahüekber Dağları’nı kapsayan alan Bakanlar Kurulu kararı ile Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Park`ı olarak ilan edildi. Çamlarla kaplı bölge kış sporları bakımından da önemli bir merkez. Kasım- nisan ayları arasında karla kaplı.

UZUNGÖL

Botanik turu yapılıyor

Trabzon Çaykara’da bulunan Uzungöl, Trabzon’a 99, Çaykara’ya 19 km uzaklıkta. Deniz seviyesinden bin 90 metre yükseklikte bulunan göl, dik yamaçlar ve muhteşem bir orman örtüsüyle çevrili. Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapamasıyla oluşmuş. Trekking, kuş gözlemi ve botanik turlar yapılıyor, civardaki yaylalara gezi düzenleniyor. Bir çok konaklama tesisi bulunuyor. Uzungöl’ün boyu bin metre eni 500 metre, derinliği ise 15 metre. Trabzon’dan saat başı dolmuş kalkıyor. Yılın beş ayı karlar altında kalıyor

ULUDAĞ TUTYELİ PİSTİ

Panoramik manzara

Tutyeli pisti, uzunluğu ve altyapısı bakımından kayak yapmaya çok elverişli. 2 bin 550 metre yükseklikte bulunuyor. Aralık-mart arası kayak yapmak için en uygun dönem. Birinci ve ikinci yerleşim bölgelerinde çok sayıda otel ve kamuya ait misafirhane bulunuyor. Bu pistin manzarası ise bir harika. Birinci ve ikinci yerleşim bölgelerindeki tüm otel ve tesisler ile Bakacak bölgesi ayaklarınızın altında. Panoramik manzarası izleyenleri büyülüyor. Eğer hava berrak ise görüş mesafesi Gemlik Körfezi’ne kadar uzanıyor.

PALANDÖKEN

Erzurum’a kuş bakışı

Erzurum’un güney tarafına düşen Palandöken Dağı, kent merkezine 4 kilometre mesafede bulunuyor. Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri. İki beş yıldızlı, bir de 4 yıldızlı otelin yanı sıra, farklı kurumlara ait küçük oteller var. Kasım- mayıs ayları arası karla kaplı oluyor. Zirvesi 3 bin 185 metrede bulunuyor. Özellikle geceleri, Erzurum’ın ışıkları ayaklarınızın altına seriliyor. Erzurum’un üzerine sis çöktüğünde, sanki ayaklarınız yerden kesiliyor ve sadece karlı zirveleri görüyorsunuz. Günbatımı manzarası da ayrı bir güzelliğe sahip.

ALTERNATİF KIŞ TATİL MEKANLARI

 

Abant Milli Parkı
Bolu’nun 34 km. güney batısında yer alan Abant, denizden 1328 metre yükseklikte bir tatlısu gölü. Eşsiz manzaraya sahip bu göl kenarında unutamayacağınız bir vakit geçirebilir, tatlısu balıklarının tadına bakabilirsiniz.
Ağva
İki nehir arasındaki köy anlamına gelen Ağva, İstanbul’a yakınlığı ve müthiş doğasıyla hafta sonu kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan! Nehir kenarına kurulmuş şık oteller, rezervasyonsuz gitseniz bile size oda ayarlayabilecek kapasiteye sahip…

Kartalkaya
Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kayak ve snowboard merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Tur kayağı için oldukça uygundur. Niyetiniz grup halinde bir tatilse Kartalkaya tam size göre!
Kartepe
Kartepe kayak merkezi 1650 mt. Yükseklikte Kartepe dağı üzerine kurulmuştur Kartepe kayak merkezi Maşukiye’ye 15 km. , İstanbul’a 1 saat 15 dakika uzaklıktadır. (Otobüslerle ulaşım da mevcut) Kayak takımlarınızı kiralayabileceğiniz bikaç tane dükkan bulunmakta, Kartepe’ye çıkarken yol kenarlarında mis gibi kokan sucuk ekmek lokantalarına uğramayı da ihmal etmeyin.

Polonezköy
Bir taşra atmosferinde yemek yemek, trafik kargaşasından uzak bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, İstanbul Beykoz ilçesinin bu şirin beldesinde güzel vakit geçirebilirsiniz. Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen Polonezköy dinlenmek için oldukça ideal!

Şile
İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki güzel, sakin, bozulmamış bir sahil kasabası Şile… Çok uzaklara gitmek istemeyenler için kışın sahil kenarında balık yiyebileceğiniz lokantaların olduğu huzurlu bir tatil için ideal…

Uludağ
Bursa’nın 36 km güneyinde yer alan Uludağ, ülkemizin şüphesiz önde gelen kış tatili beldesi… Her ne kadar kayak, snowboard gibi kış sporları için ilk adres olsa da, bu beyaz ilçenin bence oldukça romantik bir havası var. Eşinizle ya da sevgilinizle keyifli bir kış tatili düşünüyorsanız, rotanızı Uludağ’a çevirmekte fayda var.
Yalova termal kaplıcaları
Yalova Termal Kaplıcaları 1. dereceden doğal, arkeolojik, tarihi sit alanıdır. Bu özelliğinden dolayı sadece yurdumuzda değil yurtdışından da rağbet görüp ziyaretçiler gelmektedir. Rahatlamak, sağlıklı bir kış geçirmek isteyenler için Yalova Termal Kaplıcaları ziyaret edilmesi gereken önemli yerler arasında başlıca yerlerdendir.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)