Doğu Karadeniz Büyük afet, Heyelan ve sel baskınları

Doğu Karadeniz Büyük afet, Heyelan ve sel baskınları

Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgesi olan Doğu Karadeniz’de 1929 yılından bu yana 25 doğal afet meydana geldi. Çoğu sel ve heyelanlardan oluşan afetlerde 655 kişi yaşamını yitirdi.

1929 Of sel baskını

En büyük heyelan 1929 yılında Trabzon’un Of İlçesi’ne bağlı Bölümlü Beldesi’nde meydana geldi. Heyelanda tam 146 kişi hayatını kaybetti.

1988 Maçka heyelanı

21 Temmuz 1988’de Trabzon’un Maçka İlçesi’ne bağlı Çatak Köyü’nde meydana gelen heyelanda da 64 kişi can verdi.

20 Haziran 1990 tarihinde Trabzon ile Akçaabat’ta etkili olan sel ve heyelanlarda ise 56 kişi yaşamını yitirdi. Sel ve heyelan, 3 gün sonra Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde etkili oldu. Olayda 51 kişi yaşamını yitirirken, 11 kişi de kayboldu.

BEŞKÖY’E ‘SEL ANITI’ DİKİLDİ

7 Ağustos 1998 tarihindeki bir başka afet yine Trabzon’un Sürmene İlçesine bağlı Beşköy Beldesi’ni haritadan sildi. Sel sırasında 47 kişi hayatını kaybetti, hiçkimsenin cesedine ulaşılamadı. Ölenler için Beşköy Beldesi’ne anıt dikildi.

ÖNSOY: AFETLERDEN DERS ALINMIYOR

Afet ve can kayıplarının istatistiğini tutan Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hızır Önsoy, olaylardan ders alınmamasına ve önerilerin uygulanmamasına öfkelendi.

NTV’ye özel açıklamalarda bulunan Önsoy, afetin genelde Eylül ve Ekim aylarında meydana geldiğini, tehlikenin henüz geçmediğini ifade etti. Bölgedeki suyun kontrol altına alınamadığını savunan Önsoy, “Kontrol altına alınamayan su, bizi kontrol altına alıyor” diye konuştu.

‘YETKİLİLER ÖNLEM ALMALI’

Sel ve heyelanlardaki ölümleri yanlış yerleşime ve çarpık yapılaşmaya bağlayan Prof. Dr. Önsoy, yetkililerin mutlaka önlem alması gerektiğini belirtti. Yıkılan binanın yerine yenilerinin yapılmasına sinirlenen Önsoy, yaşananları temel fıkralarına benzetti.

‘VATANDAŞ NASIL TEDBİR ALSIN?’


Trabzon ve Rize’nin önemli akarsu yataklarında yakında çalışma başlatacaklarını ifade eden Önsoy, Devlet Su İşleri ile birlikte hareket edeceklerini kaydetti.

Meteoroloji’nin uyarılarına da tepki gösteren Önsoy, “Vatandaş nasıl tedbir alacak?” diye sordu.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)