Çarşıbaşı balıkçılık

İlçemizde balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır.

Ticari ve ekolojik anlamda Karadeniz’in en temel türü olan hamsi Türkiye üretiminde %91.01 paya sahiptir ve bu üretimin büyük çoğunluğu da Doğu Karadeniz’den sağlanmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde coğrafi konumu, işleme tesisleri, balıkçı barınakları, limanlarının fazlalığı ve nüfus yoğunluğu gibi etkenler bir deniz şehri olan Trabzon ilinin balıkçılık faaliyetleri açısından yoğun olmasını sağlamıştır. Trabzon ilinde ilçeler bazında ise Çarşıbaşı ilçemizin sahip olduğu liman ve su ürünleri üretimine dönük sanayi tesisleriyle öne çıktığı görülmektedir.

Limanlarımız

Çarşıbaşı ilçesi sınırları içinde 2 adet Liman bulunmaktadır. Bu limanlarda 205 adet balıkçı teknesi ve 23 adet balıkçı gemisi mevcuttur. Limanlarımıza bağlı balıkçı gemilerimizin bir bölümü uluslar arası sularda avcılık yapabilecek donanıma sahiptir.

Çarşıbaşı ve Yoroz Limanında mevcut 205 küçük balıkçı teknesiyle çiftçilerimiz mevsimine göre Hamsi, Mezgit, İstavrit, Palamut, Lüfer, Çinekop, Sarkan, Kalkan, Barbun, Kefal, Tirsi avcılığı yaparak aile ekonomilerine katkıda bulunmaktadır.

Büyük balıkçı gemileriyle yapılan Gırgır avcılığı ile avlanan hamsiler ilçe içinde mevcut su ürünleri işleme ve değerlendirme tesislerinin hammaddelerini karşılamaktadır. Balık unu ve yağı fabrikalarından elde edilen ürünler iç ve dış tüketimde (ihraç) ilçemiz ekonomisi açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Barınağın Adı Balıkçı Teknesi (4-14 m) Balıkçı Gemisi (20-50 m)
Çarşıbaşı 160 9
Yoroz 45 14
TOPLAM 205 23


 Balıkçı barınaklarında mevcut balıkçı tekneleri ve gemileri sezona göre değişmekle birlikte ortalama 600 kişilik istihdam alanı sağlar.


İşleme ve Değerlendirme Tesisleriİlçemizde 2 adet balık unu ve yağı fabrikası ile 1 adet işleme değerlendirme tesisi (işlenmiş ve dondurulmuş ürün) mevcut olup bu tesislerde mevsimlik olarak ortalama 80-100 kişi çalışmaktadır. Bu tesisler ve işleme kapasiteleri aşağıdadır:İlçemizde 2 adet balık unu ve yağı fabrikası ile 1 adet işleme değerlendirme tesisi (işlenmiş ve dondurulmuş ürün) mevcut olup bu tesislerde mevsimlik olarak ortalama 80-100 kişi çalışmaktadır. Bu tesisler ve işleme kapasiteleri aşağıdadır:

TESİS ADI YERİ KAPASİTE ÜRETİM ÜRÜN VE ÜRETİM ŞEKLİ İHRACAT İHRAÇ EDİLEN ÜLKELER
Taka Deniz Ürünleri Çarşıbaşı 504 ton    
Koptur Çarşıbaşı 700 ton 350 ton balık unu, 500 ton balık yağı Hamsi/balık unu, balık yağı    
Trabzon su Ürünleri Çarşıbaşı 700 ton 1300 ton balık unu, 1000 ton balık yağı Hamsi/balık unu, balık yağı   Hollanda

 

İlçemizde mevcut 3 adet işleme değerlendirme tesisi bünyesinde, 2 adette sadece soğuk hava deposu vasfında 5 adet soğuk hava deposu bulunmaktadır.

Soğuk Hava Depoları

TESİS ADI KAPASİTE ÜRÜN
Taka Deniz Ürünleri 17 ton şoklama /350 ton muhafaza Hamsi

 

Kop-Tur Hamsi

 

Trabzon su Ürünleri 40 ton şoklama /700 ton muhafaza Hamsi

 

Burak Balıkçılık 20 ton şoklama / 1000 ton muhafaza Hamsi

 

Çarşıbaşı Su Ürünleri 32 ton şoklama / 800 ton muhafaza Hamsi

 

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)