Verçenik Yaylası (Orta yayla)
Rakım 2600 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den 60 km dir. Araba ve yaya olarak olarak ulaşılabilir. Kaçkar’lara Hemşin vadisi üzerinden, Verçenik yaylasından da tırmanmak mümkündür. Diğer noktalar;çat yaylası ve Kavron yaylasıdır.
Konaklama Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanları fazlasıyla mevcut olup çadırınızla kamp yapabileceğiniz güvenli bir yayla.

Kavron Yaylası
Rakım 2700 m
Ulaşım Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusunda yer alan Ayder yaylasından 10 km. toprak yolla Aşağı Kavron yaylasına varılır. Ayder’den minibüs bulunabilir.Aşağı Kavron – Yukarı Kavron yaylal arası üç kilometredir.
Özellikler 2300 m. rakımlı Yukarı Kavron Yaylası Kaçkar Dağı zirvesine (3937 m.) yaklaşık 8 km. mesafededir. Bu yayla, Kaçkar Dağına tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yeridir. Altyapısı bulunmayan yayladaki bakkaldan bazı gıda malzemeleri temin edilebilir. Kaçkar Dağına tırmanışta yük taşımak için katır kiralanabilir. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Elevit – Tafteni Yaylası
Rakım 1800 m
Ulaşım Hemşin vadisi üzeri, Çat’tan sol kol üzerinden devam edilerek 40 km . Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Palovit, Trovit, Amlakit yaylalarına giden arabalarda burdan geçer. Ve aynı zaman da bu yaylalara geçit verir.
Özellikler Yaylada yazları yoğun bir yaylacılık var. 3 Bakkal, 1 Kahvehane, 2 Lokanta ve 1 Pansiyon mevcut.

Palovit Yaylası
Rakım 2600 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den 70 km dir. Araba ile 3 saat. Trevit yaylasından aşılarak geçilir. Aralrında bir tepe var.Bu yayla 4 kısımdan oluşmaktadır. Her kısma aynı köylüler gitmektedir. Çilingir, Ortaköy, Çaneva ve de karşı kısımda meleskur yaylası. Aynı zamanda Vadi üzerinde en büyük yayla olma özelliğine sahiptir.
Palovit, Samistal, Kavron ,Ayder yaylalarına da geçit vermektedir.
Özellikler Konaklama tesisi yok. 2 Bakkal ve 3 Kahvehane mevcut.

Amlakit Yaylası
Rakım 2100 m
Ulaşım Çamlıhemşinden Pokut üzeri yaya gidilirse 40-45 km. Eğer, Elevit üzeri, Trovit yaylası aşılarak Palovit yaylasına inilince dere içi aşağı doğru hareket edilirse 80-85 km de varabilirisiniz. Hareket noktası pazar ilçesi. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Yaya, Pokut üzeri tercih edilmelidir.
Özellikler 1 Bakkal, 1 Kahvehane, 1 Pansiyon mevcut.

Pokut Yaylası
Pokut, Çamlıhemşin’in üstünde, 2100 metre yükseklikte; Hemşin yaylasıdır. Palovit ana vadisine bakıyor.. Geniş çam ormanlarıyla kuşatılmış Pokut, doğa yürüyüşçülerin ve fotoğraf severlerin vaz geçemedikleri bir yerdir. Pokut’un evleri yüz-yüzelli yıllık geçmişe sahip. Yontma taşlardan ocak kısmı ve onun üzerindeki ahşap yapısı ve çatısınıörten sacları, ile insana güven duygusu veren bu evler 2-3 odası, mutfağı ve maran denilen yiyecek ambarından oluşuyor. Özgün mimariye sahip bu evler Pokut’un güzelliğine güzellik katıyorlar. Pokut’a komşu olan SAL sadece 15 dk uzaklıkta.

Trovit (Trevit) Yaylası
Rakım 2350 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den 60 km dir.Garmik yaylasına ulaşım araba ile burada son bulmaktadır. Çat -Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir. .Araba ile 3 saat.
Özellikler Yıllar öncesinden misafir konağı yapılmıştı fakat şimdilerde bu faaliyete rastlanmakta. 1 Bakkal, 1 Kahvehane ve 1 Pansiyon mevcut.

Haçivanak Yaylası
Rakım 2600 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den 80 km dir. Palovit yaylası üzerinden sağ tarafa (dere içi yukarı) doğru hareket edilmeli.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Ambarlı Yaylası
Rakım 2500 M
Ulaşım Çamlıhemşin ‘den Karap yaylası üzeri ve sonrası araba ile devam edilebilir.
Özellikler Ev yok.Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Avusor Yaylası
Rakım 2700 m
Ulaşım Çamlıhemşin’e bağlı. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Kito Yaylası
Rakım 2400 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den; Çat üzeri arabayla 2 saat sürmekte. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Nafkar Yaylası
Rakım 2150 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den 50 km dir. Elevit üzeri. Palovit,Trovit’e giden arabalar bu yaylada ki evlerin arasından geçer. Araba ile 2,5 saat.Yaya olarak 1,5 gün. Nafkar deresini takip ettiğiniz de (2 saat) Horçon Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Mutlaka görülmeli
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanı olarak derenin kenarında konaklanması için mükemmeldir.
Karunç Yaylası
Rakım 2100 m
Ulaşım Çamlıhemşin’den 48 km dir. Elevit yaylası ile Trevit yaylası arasında ki Nafkar yaylasının karşısı. Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Araba ile 2,5 saat. Yaya 1,5 gün
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Garmik Yaylası
Rakım 2600 m
UlaşımÇamlıhemşin’den 70-75 km dir. Trovit’ten yukarı dere içi. Torvit’e kadar araba ile daha sonra 2,5 saat yürüyerek varabilirisniz. Bu yaylaya araba yolu yok.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Hazindak Yaylası
Rakım 1900 m
UlaşımAyder yaylası üzerinden geçilerek, Kavron yaylası istikametindedir.Ayrıca buraya, Palovit yaylasından yaya olarakta aşabilrisiniz. Araba ve yaya.Araba ile Ayder yaylasından. Ve Palovi’e kadar da araba ile gidip oradan yaya gitmeniz de mümkündür.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Karap Yaylası
Rakım2400 m
Ulaşım Kito yaylasından sonra araba ile 30 dakika Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Samistal Yaylası
Rakım 2450 m
Ulaşım Buraya hem Ayder üzerinden ,hem de Palovit yaylasından varabilirsiniz.
Eğer araba ile gidecekseniz Ayder güzergahını kullanmanız tavsiye edilir. Daha kısa zamanda ulaşırsınız. İkinci varış rotası ise; Palovit’e kadar araba ile gittikten sonra yaya olarak yaklaşık 2 saat yürüyerekte varmanız mümkün. Araba ile Ayder’den.Yaya Palovit üzerinden aşılarak ulaşılabir.
Özellikler Samistal yaylasının en büyük özelliklerinden biri evlerinin çok eski olması ve de evlerin yapımında kullanılan taşların sal şeklinde vede büyük kütle halinde olmasıdır. Konaklama tesisi ve Lok

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)