Bulancak Turizm

İlçeye bir yılda 40 bin yerli ve yabancı turist gelmektedir. Bu sayının büyük çoğunluğunu yerli turistler oluşturmaktadır. Turist akımı yaz aylarında yoğunlaşmaktadır. Doğal güzelliklerle bezenmiş. Bulancak ilçesi, Karadeniz kıyı boyunun en uzun iskelesine (261 Metre) sahiptir.

Karadeniz sahil yolu mevcut iskelenin yarıya yakın bir kısmını yol sahası içine almıştır. Yine Karadeniz kıyılarının sahile en yakın olan Dikmen Tepesi üzerinde karakteristik, küçük krater gölü bulunmaktadır. Son yıllarda yayla turizmi, gelişmeye başlamıştır. Karagöl, Bektaş, Bicik, Paşa Konağı günübirlik turizm ve dinlenme alanlarıdır. Bektaş’ta (1990 mt) hizmete giren Karagöl Otel, Bicik, Çamalan ve Ambardağında Orman işletmesinin tesisleri konaklama hizmetleri vermektedir. Geleneksel konukseverlik anlayışıyla turistlere sıcak davranışlar her zaman görülmektedir, ilçenin batı ve doğu kıyısı sığ denizli ince kumlu doğal plaj oluşumları ile içiçedir. Incüvez, Yassıtaş, Pazarsuyu, Plajlarını, Karaburun, Mektepyanı, Burunucu, Küçüklü ve Yalı köy plajları bütünler. Denizsuyu sıcaklığı ortalama 25, tuzluluk derecesi %16’dir. Bulancakta avlanma olanaktan, av turizmi oluşumunu destekleyecek niteliktedir. Çulluk, Yabanördeği, Bıldırcın, Karatavuk, Tavşan, Yabankeçisi, ayı, yabandomuzu, tilki gibi hayvanlar avlanmaktadır. Amatörce avcılık yapanlar çoktur. Bulancak Avcılar Demeği bilinçli avcılığın önderliğini yapmaktadır.

Ulaşım ve haberleşme

Bulancak, Giresun’a 15, Piraziz’e 10 ve Kovanlık’a 32 km. lik yer yer bozuk asfalt Devlet yolu ile bağlıdır.
1940’lı yılların sonuna kadar önemli bir ‘yol açım’ çalışması yapılmamıştır. Köy yojlarınm yapımında yöre insanının fiziksel ve maddi katkılarının payı büyüktür. ilçenin tüm köylerinin yolu bulunmaktadır. Arazinin engebeli oluşu, yağışların etkisi, yollara dökülen stabilize malzemeyi kısa sürede etkilemektedir. Köy yollarının uzunluğu 400 km’dir. Bu yolların 318 km’si stabilize, geri kalanı toprak yoldur. Bulancak’ta İlk açılan grup köy yolu Bulancak- Bozat ve Bulancak-lcilli yollarıdır. Kovanlık’tan Tandır, Derecikalan, Aydınlar, Ahurlu, Döngeri, Bayındır ve Tokmadin Köyyolları orman yoludur. Bektaş yaylası, Paşakonağı ve Bicik Orman merkezlerine giden yollarda. Orman işletmesince getirilmeye çalışılmaktadır. Kovanlık’tan Tandır, Derecikalan, Aydınlar, Tokmadin, Bayındır ve Ahurlu köylerine Pazarsuyu Deresine takiben o yükseltide, kar tutmayan orman yolunun büyük bölümü tamamlanmış, bu yıl içinde hizmete girmesi beklenmektedir. İlçemizde Şehirlerarası ulaşım sağlayan ve düzenli seferler yapan Fındıkkale ve Sema Turizm Şirketleri’nin yanı sıra ilçemiz Otogarında yazıhanesi bulunan Ulusoy, Süzer, Kamberoğlu ve Metro Turizm Şirketjeri mevcuttur. Bu şirketler her gün sabah ve akşam düzenli seferler düzenlenmektedirler. ilçemizde deniz yolu ile taşımacılık yapılır ve ulaşım olanakları mevcut değildir. Bulancak iskelesi Karadeniz’in en uzun iskelesidir. (261 mt.) jskeleden 1500 ton kapasiteli gemiler yUkleme ve boşaltma yapabilmektedir. Bulancak ilçesinde havayolu ile ulaşım yoktur. En yakın hava alanı Trabzon ve Samsun’dur. ilçemizde 5 adet motorlu taşıyıcılar kooperatifi mevcuttur.

Bulancak’ta 1 PTT merkez müdürlüğü 1 Şube, 1 PTT acentalığı bulunmaktadır, ilçe merkezindeki santralin kapasitesi 11384, Küçüklü 649, Erdoğan 712, Icilli 745, inece 512, Sanayi 944, Hisarkaya 240, Büyükada 640, Kovanlık 728, Aydınlar 304, Ataköy 500, Bayındır 256, Damudere 500 olmak üzere ilçedeki santrallerin kapasitesi 17.908 olup 1999 yılında 800 kişi daha telefon sırası beklemektedir. Abone nezdinde evlerinde otomatik telefon bulunan köy sayısı 57’dir.
Bulancak ve Piraziz’de ulusal ve yöresel TV ve Radyo yayınları kurulan anten ve çanak antenler ile izlenmekte ve dinlenmektedir

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)