Abant Gölü

Bolu’nun 34 km Güney batısında Abant dağları üzerinde oluşmuş bir krater gölüdür.Göl çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir. Çam, köknar , kayın ağaçlarıyla kaplı göl ve çevresi yazın piknik, kamping ve dinlenme yeri, kışın kış sporlarının yapılabileceği bir yerdir.Nadir su bitkilerinden olan sarı ve beyaz nilüferler adeta gölün üzerini kaplamıştır. Yöre ormanları Geyikler için uygun yaşam ortamı olduğundan geyik üretme istasyonu tesis edilmiş ve tabi üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Göl etrafında 2 adet lüks otel ve özel idareye bağlı Göl Gazinosu ile kendin pişir kendin ye şeklinde hizmet sunan tesisler mevcuttur. Faytonlar Abant’ın olmazsa olmaz taşıtlarıdır.Bahar günlerinde nal sesleri kuş seslerine karışırken faytonun içindekiler doğanın canlanışını keyifle seyrederler.

Gölcük

Bolu’nun 13 km güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür.45000 m alana sahiptir.Çevresi de 1200 metredir.Seben-Kıbrıscık karayolu üzerinde çam ve köknar ormanlarıyla çevrili bir doğa harikasıdır.Adım başı akan buz gibi kökez suyu ile yazın gerek bölge halkı , gerekse çevre İllerden gelenlerin doldurduğu güzel bir dinlenme yeridir.Gölün kar altındaki görüntüsü ise muhteşemdir.Doğanın bembeyaz yorganıyla örtülü olan gölün hemen yanında Orman Bakanlığının misafirhanesi olan şirin bir yapı dikkati çeker.Ayrıca her mevsim açık olan bir Kır Gazinosu mevcuttur.

Yedigöller

Bolu’nun eşsiz güzel alanlarından birini oluşturan ve son yıllarda 550 hektarlık bir milli park alanı olarak da değerlendirilen bu yöre, Çele doruğunun 10 km. kadar kuzeydoğusunda yer alır. Engebeli sırtlar ve sık bir orman örtüsünün bulunduğu bu alanda birbirinden 100 m. farklı irtifalarda bulunan iki plato yer alır. Deniz seviyesinden 780 m. yükseklikteki birinci plato üzerinde heyelan sonucu oluşmuş üç göl bulunur. Bunların en büyüğü Büyük Göl olup alanı 22,5 dekardır. En derin yeri 15 m. dir. Bunun güneydoğusunda Derin Göl yer alır. Bu göl 20 m. lik akar kısmı ile Büyük Göl’e bağlıdır ve yüzölçümü 9,8 dekardır.
Büyük Göl’ün kuzeyinde üçüncü göl yer alır. Diğer göllerin yer aldığı denizden 880 m. yükseklikteki ikinci katta yine heyelan sonucu oluşan dört göl daha yeralmaktadır. Bunlardan en genişi Nazlı Göl olup buna Şelale Gölü de denir. Dipten sızan bol miktarda su gölün kuzeydoğusundan yüzeye çıkarak çağlayanları oluşturur. Alanı 16 dekardır. Aynı plato üzerinde Sazlı Göl ile iki küçük göl daha yer alır. Eşsiz bir piknik alanı olan yörede tabiat ışık renk orman ve göllerden oluşan güzel tablolar çizer. Yedigöller çeşitli ağaç türleri ile bir botanik alanı, alabalık ve çeşitli av hayvanları ile de avlanma sahası, eğlenmek ve dinlenmek için gelen turistleri hayran bırakan bir yöre olarak; yurt çapında ün yapmıştır. 

Sülük Gölü

Gölün seviyesi ilkbaharda çok yükselir,yazın ise 7-8 m. alçalır ve ağaç gövdeleri meydana çıkar.Çok güzel ve büyüleyici bir manzarası vardır.Sülük Gölünde abant alası,gökkuşağı ve kırmızı benekli alabalık bulunur.Yapılan incelemede gölün 1703 de oluştuğu uzmanlarca tespit edilmiştir.Göl civarı yöremizin en çok bitki ve ağaç türüne sahip olma özelliğini gösterir.Taşkestiden 18 km. uzaklıktadır. Sülük Gölü;Susuz Yaylası’nın eteğinde bir doğa harikasıdır.Gölün çevresinde çok değişik;hatta yalnız burada bulunduğu söylenen bitki türleri vardır.Göle özellikle yaz aylarında piknik yapmaya gelenler olur. 

Çubuk Gölü

Göynük ilçesinin 11 km. kuzeyinde yer alan bu göl Kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur. Göl alanı 15 hektar kadardır. Derinlik 13 metreyi bulmaktadır. Yan dere ve küçük kaynaklarla beslenen gölün ayağını Çubuk Deresi oluşturur. Ak ve sarı balık türleri ile ünlü olan gölde alabalık üretimi de yapılmıştır.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)