Akkuş İlçemiz Orta Karadeniz’in iç kısımlarında Canik Dağları üzerinde  Argan Tepesi eteğinde kurulmuş olup, Doğusunda: Kumru, Batısında: Erbaa ve Niksar, Kuzeyinde: Terme, Salıpazarı, Ünye, Çaybaşı ve İkizce bulunur.

Denizden yüksekliği 1340 mt. dir.

Arazi engebeli bir yapıya sahiptir.

İlçenin yüksek tepelerle çevrilidir. Bu tepeler orman ve çayırlarla kaplıdır.

ORDU İLİ ÇAYIR-MERA ALANLARININ DAĞILIMI

İLÇELER ÇAYIR-MERA ALANLARI (Ha)
MERKEZ 332
AKKUŞ 3.175
AYBASTI 4.799
ÇAMAŞ 65
ÇATALPINAR
ÇAYBAŞI 500
FATSA 75
GÖLKÖY 5.007
GÜLYALI 500
GÜRGENTEPE
İKİZCE 400
KABADÜZ 15.183
KABATAŞ 2.896
KORGAN 5.118
KUMRU 5.243
MESUDİYE 34.527
PERŞEMBE
ULUBEY 780
ÜNYE 400
TOPLAM 79.000

 

Bu veriler Ordu Tarım İl Müdürlüğü 2001 yılı çalışmaları adlı kitabından alinmiştir.

Tepeler: Bakacak Tepesi, Elicek Tepesi, Tuzla Tepesi, Argan Tepesi, Asarkaya Tepesi, Körük Tepesi, Karaağaç Tepesi, Küçük Gökçebel Tepesi, Taz Tepesi, Keltepesi, EyiSu Tepesi, İtkeseri Tepesi, Hidirellez Tepeleridir.

Yaylaları:Argan Yaylası kayak turizmi açısından oldukça elverişlidir. Kızlar Yaylası, Boğmalık Yaylası, Taz Yaylası, Çilekli Yaylası, Göçebel Yaylası, Çekiç Obası Yaylası, İtkeseri Yaylası, Çiftte Köprüler Yaylası, Mantarlık Yaylası, Gül Bahçe Yaylası, Ketenlik Yaylası, İsmail Düzü Yaylası

Bu yaylarda buz gibi soğuk sular bulunmaktadır.

Yazları hayvan sürüleri, arı kovanları ile dolup taşmaktadır.

Akarsuları :İlçemizin en büyük akarsu kaynağı Tifi çayıdır.Tifi çayı bu çevreden çıkan irili ufaklı derelerin birleşmesinden meydana gelir. Tifi çayı Yeşil Irmakla birleşir.

Akkuş’un çay ve Derelerinde Sazan ve Alabalık yetişir.

İklimi :İlçemizde kara iklimi daha ağır basmaktadır. Genellikle her mevsimde yağış kaydedilir. İlçemiz rakım olarak (1340 mt.) yüksekliğe sahip olduğundan senenin yaklaşık 6 ay kar yağışlı geçer. Kışlar genellikle sert geçer.

Bitki örtüsü: İlçe topraklarında çoğunluğunu orman bitkileri kaplamaktadır. (Kayın, Çam, Meşe, Kestane ve Gürgen gibi ağaçlar yetişmektedir.)

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)